Maminka.czTipy na výlet

Tipy na rodinné výlety vlakem! Proč je to lepší než jet autem?

Radka Wallerová 29.  7.  2020
U nás doma výlet vlakem milujeme. A vím, že se tak dá dorazit skoro všude, zvláště když to zkombinujete s pěším výletem. Váháte? Sepsali jsme pět důvodů, proč vyrazit na výlet vlakem, a přidali pár tipů na místa, kam se určitě vydat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Loni v létě jsme se s dětmi vydali přes Alpy a Řím vlakem až do Neapole a Pisy. Byla to jedna z našich nejlepších dovolených. Letos jsme se rozhodli, že budeme cestovat hlavně po Česku. Ale chuť do cestování vlakem nám zůstala. Co nás k tomu vede? Tohle!

1. Je to dobrodružství

Našim dětem se cestování vlakem nikdy neomrzí, vždycky pro ně bude zajímavější než jízda autem. Už proto, že vlaků existuje spousta typů, a tak je cesta pokaždé jiná. 

2. Je to víc v pohodě

Když jedeme autem, jeden rodič řídí, druhý pomáhá s navigací, řeší dětské spory a nepohodlí. K napětí ani nudě není daleko. Tohle všechno ve vlaku padá, klidně si můžeme všichni povídat, koukat se z okna nebo hrát nějaké hry. Nemluvě o tom, že ve vlaku nikomu není špatně, na rozdíl od auta. 

Tipy na skvělé výlety vlakem najdete TADY

3. Můžeme si dát pivo

Na výletě vlakem navíc nemusíte řešit ani parkování, ani to, kdo si bude moci dát pivo a kdo jen limonádu. Navíc můžete jít z bodu A do bodu B nebo třeba C, aniž byste museli chodit v kruhu a zase se vracet k autu.  

4. Je to levnější

Jasně, na první pohled jsou lístky na vlak drahé, ale rozhodně neprojedete víc, než kdybyste vyrazili autem – děti do šesti navíc jezdí úplně zadarmo, ty starší včetně studentů platí také zlomek dospělé ceny. 

5. Děti mohou plánovat a tím se učí

Plánování vlakových výletů je navíc praktickou činností, do které můžete zapojit děti – odkud, kam, v kolik a za kolik pojedete, kudy půjdete pěšky, co si tam prohlédnete? Pusťte na to potomky a uvidíte, jak dobře to i mladší školáci dokáží vymyslet. 

Jeden tip navíc: Používejte aplikaci Českých drah, nová verze už je hodně vydařená. Najdete tam nejen spojení, ale spočítá vám to i cenu a místenky – ty na delší trasy určitě doporučujeme – jsou při koupi on-line zdarma. Stejnou službu vám případně poskytne i web Českých drah

Osm nejlepších aquaparků v Česku: Sem rozhodně musíte s dětmi vyrazit!

A kde už jsme byli nebo kam se chystáme? Tady máte několik osvědčených tipů, za které u nás v redakci ručíme. 

Pendolinem do Plzně

Z Prahy, ale třeba i z Pardubic nebo Františkových Lázní můžete vyrazit do Plzně Pendolinem, což z výletu udělá pro děti ještě větší zážitek. Plzeň sama o sobě je skvělá, od ZOO přes Techmanii až třeba po industriální DEPO 2015 s různými interaktivními expozicemi. Pokud jde o západní Čechy, krásná je také cesta lokálkou po trase Karlovy Vary – Mariánské Lázně. 

Pražský Semmering

Necítíte se na dlouhý výlet, bydlíte v Praze a chcete dětem dopřát zajímavý vlakový výlet? Pak musíte osobákem z Hlavního Nádraží na Zličín přes pražský Semmering, dva vysoké kamenné mosty klenoucí se vysoko nad hlubočepským údolím připomínají horské železnice někde pod Alpami. 

Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu

Posázavský pacifik

Tahle trať je taky trefou do černého – z Braníka do Čerčan je to kolem padesáti kilometrů, vlak se jimi plouží dvě hodiny, ale je to krása. Nemusíte ji projet celou, ale jet třeba do Petrova a pak pěšky do Kamenného Přívozu přes staré trampské osady. Romantika zaručena!  

Nejlepší dětské zábavní parky v Česku! 9 tipů, kam vyrazit o víkendu

Karlštejn nebo Křivoklát? Jedině vlakem

Vlakem se dostanete také na Karlštejn – letos bez davů zahraničních turistů – nebo na vzdálenější Křivoklát. Na ten první se dostanete přímou příměstskou linkou z Prahy, na ten druhý s přestupem v Berouně nebo můžete přijet od Rakovníka. Samotný hrad stojí za prohlídku, stejně jako je dobrý nápad vyrazit odtud pěšky třeba na další stanici ve Zbečně. 

Na sever Čech

Cesta vlakem kolem Labe vede mimo jiné pod kopci Českého středohoří a sama o sobě je krásná. Dojeďte až do Děčína – tohle  město je branou do Českosaského Švýcarska i do dalších zajímavých míst v okolí. Téměř všechny dílčí výlety tady lze kombinovat s vlakem. Ty sem jezdí doslova ze všech stran. 

Kuks a okolí

Naším speciálním tipem je Kuks a jeho okolí. Východočeský skvost vděčí za svou slávu hraběti Františku Antonínu Šporkovi. Ten zde na přelomu 17. a 18. století nechal zřídit lázně a útočiště pro přestárlé veterány. Dneska je krásně zrekonstruovaný. Dominantou areálu je kostel s hraběcí hrobkou. Sochy zdobí i okolní místa. Vyrazit k nim můžete po okružní naučné stezce, která vede i lesem.

Až na Valašsko

A co takhle Valašsko? Vlakem můžete dojet až tam nebo si užít vlakové jízdy na místě. Rožnov pod Radhoštěm s Českými drahami připravily sérii jízd Rožnovské parní léto 2020. Vždy se pojede v sobotu (27. 6., 18. 7., 15. 8. a 12. 9.). Letos se svezete v parní lokomotivě Velký býček z roku 1924.

Chcete další nápady na výlety vlakem? TADY JE MÁTE

Tipy na pěší výlety s dětmi: Vyzkoušeli jsme místa, kde je to bude bavit
Kam na výlet s dětmi? Zoo je sázkou na jistotu. Tady je 12 tipů na ty nejkrásnější
Témata: Zajímavosti, Kam s dětmi, Naše tipy, Cestování, Tipy na výlet, Dovolená s dětmi, Prázdniny, Student, Výlety, Cestujeme, Léto s tebou, Tipy redakce, Vyzkoušeli jsme, Mariánské Lázně, Rožnov, Pivo, Plzeň, Radhošť, Rakovník, Alpy, Marián, Pražský, Pardubice, Beroun, Českosaské Švýcarsko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci