Maminka.czTipy na výlet

Tipy na rodinné výlety vlakem! Proč je to lepší než jet autem?

29. 7. 2020
U nás doma výlet vlakem milujeme. A vím, že se tak dá dorazit skoro všude, zvláště když to zkombinujete s pěším výletem. Váháte? Sepsali jsme pět důvodů, proč vyrazit na výlet vlakem, a přidali pár tipů na místa, kam se určitě vydat.

Loni v létě jsme se s dětmi vydali přes Alpy a Řím vlakem až do Neapole a Pisy. Byla to jedna z našich nejlepších dovolených. Letos jsme se rozhodli, že budeme cestovat hlavně po Česku. Ale chuť do cestování vlakem nám zůstala. Co nás k tomu vede? Tohle!

1. Je to dobrodružství

Našim dětem se cestování vlakem nikdy neomrzí, vždycky pro ně bude zajímavější než jízda autem. Už proto, že vlaků existuje spousta typů, a tak je cesta pokaždé jiná. 

2. Je to víc v pohodě

Když jedeme autem, jeden rodič řídí, druhý pomáhá s navigací, řeší dětské spory a nepohodlí. K napětí ani nudě není daleko. Tohle všechno ve vlaku padá, klidně si můžeme všichni povídat, koukat se z okna nebo hrát nějaké hry. Nemluvě o tom, že ve vlaku nikomu není špatně, na rozdíl od auta. 

Tipy na skvělé výlety vlakem najdete TADY

3. Můžeme si dát pivo

Na výletě vlakem navíc nemusíte řešit ani parkování, ani to, kdo si bude moci dát pivo a kdo jen limonádu. Navíc můžete jít z bodu A do bodu B nebo třeba C, aniž byste museli chodit v kruhu a zase se vracet k autu.  

4. Je to levnější

Jasně, na první pohled jsou lístky na vlak drahé, ale rozhodně neprojedete víc, než kdybyste vyrazili autem – děti do šesti navíc jezdí úplně zadarmo, ty starší včetně studentů platí také zlomek dospělé ceny. 

5. Děti mohou plánovat a tím se učí

Plánování vlakových výletů je navíc praktickou činností, do které můžete zapojit děti – odkud, kam, v kolik a za kolik pojedete, kudy půjdete pěšky, co si tam prohlédnete? Pusťte na to potomky a uvidíte, jak dobře to i mladší školáci dokáží vymyslet. 

Jeden tip navíc: Používejte aplikaci Českých drah, nová verze už je hodně vydařená. Najdete tam nejen spojení, ale spočítá vám to i cenu a místenky – ty na delší trasy určitě doporučujeme – jsou při koupi on-line zdarma. Stejnou službu vám případně poskytne i web Českých drah

Osm nejlepších aquaparků v Česku! Sem rozhodně musíte s dětmi vyrazit!

A kde už jsme byli nebo kam se chystáme? Tady máte několik osvědčených tipů, za které u nás v redakci ručíme. 

Pendolinem do Plzně

Z Prahy, ale třeba i z Pardubic nebo Františkových Lázní můžete vyrazit do Plzně Pendolinem, což z výletu udělá pro děti ještě větší zážitek. Plzeň sama o sobě je skvělá, od ZOO přes Techmanii až třeba po industriální DEPO 2015 s různými interaktivními expozicemi. Pokud jde o západní Čechy, krásná je také cesta lokálkou po trase Karlovy Vary – Mariánské Lázně. 

Pražský Semmering

Necítíte se na dlouhý výlet, bydlíte v Praze a chcete dětem dopřát zajímavý vlakový výlet? Pak musíte osobákem z Hlavního Nádraží na Zličín přes pražský Semmering, dva vysoké kamenné mosty klenoucí se vysoko nad hlubočepským údolím připomínají horské železnice někde pod Alpami. 

Jen je nechte, ať se nudí! Nuda děti učí rozhodovat se a podporuje kreativitu

Posázavský pacifik

Tahle trať je taky trefou do černého – z Braníka do Čerčan je to kolem padesáti kilometrů, vlak se jimi plouží dvě hodiny, ale je to krása. Nemusíte ji projet celou, ale jet třeba do Petrova a pak pěšky do Kamenného Přívozu přes staré trampské osady. Romantika zaručena!  

Nejlepší dětské zábavní parky v Česku! 9 tipů na místa, kam stojí za to vyrazit

Karlštejn nebo Křivoklát? Jedině vlakem

Vlakem se dostanete také na Karlštejn – letos bez davů zahraničních turistů – nebo na vzdálenější Křivoklát. Na ten první se dostanete přímou příměstskou linkou z Prahy, na ten druhý s přestupem v Berouně nebo můžete přijet od Rakovníka. Samotný hrad stojí za prohlídku, stejně jako je dobrý nápad vyrazit odtud pěšky třeba na další stanici ve Zbečně. 

Na sever Čech

Cesta vlakem kolem Labe vede mimo jiné pod kopci Českého středohoří a sama o sobě je krásná. Dojeďte až do Děčína – tohle  město je branou do Českosaského Švýcarska i do dalších zajímavých míst v okolí. Téměř všechny dílčí výlety tady lze kombinovat s vlakem. Ty sem jezdí doslova ze všech stran. 

Kuks a okolí

Naším speciálním tipem je Kuks a jeho okolí. Východočeský skvost vděčí za svou slávu hraběti Františku Antonínu Šporkovi. Ten zde na přelomu 17. a 18. století nechal zřídit lázně a útočiště pro přestárlé veterány. Dneska je krásně zrekonstruovaný. Dominantou areálu je kostel s hraběcí hrobkou. Sochy zdobí i okolní místa. Vyrazit k nim můžete po okružní naučné stezce, která vede i lesem.

Až na Valašsko

A co takhle Valašsko? Vlakem můžete dojet až tam nebo si užít vlakové jízdy na místě. Rožnov pod Radhoštěm s Českými drahami připravily sérii jízd Rožnovské parní léto 2020. Vždy se pojede v sobotu (27. 6., 18. 7., 15. 8. a 12. 9.). Letos se svezete v parní lokomotivě Velký býček z roku 1924.

Chcete další nápady na výlety vlakem? TADY JE MÁTE

Tipy na pěší výlety s dětmi: Vyzkoušeli jsme místa, kde je to bude bavit
Plánujete výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu! Tady je 9 super tipů, kam vyrazit!
Témata: Naše tipy, Kam s dětmi, Tipy redakce, Dovolená s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Cestujeme, Zajímavosti, Prázdniny, Student, Léto s tebou, Vyzkoušeli jsme, Karlovy Vary, Petrov, Labe, Pražský, Neapol, Mariánské Lázně, Křivoklát, Pěší výlet, Alpy, Pisa, Česká republika, Pacifik, Pardubice

Mohlo by vás zajímat
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Představy vs. mateřská realita! Děkujeme za tu upřímnost
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita

Horoskopy

Váhy Venuše je v negativní kvadratuře s vaším znamením, a proto se už neseznamujete tak snadno jako dřív.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné