U nás doma výlet vlakem milujeme. A vím, že se tak dá dorazit skoro všude, zvláště když to zkombinujete s pěším výletem. Váháte? Sepsali jsme pět důvodů, proč vyrazit na výlet vlakem, a přidali pár tipů na místa, kam se určitě vydat.
Loni v létě jsme se s dětmi vydali přes Alpy a Řím vlakem až do Neapole a Pisy. Byla to jedna z našich nejlepších dovolených. Letos jsme se rozhodli, že budeme cestovat hlavně po Česku. Ale chuť do cestování vlakem nám zůstala. Co nás k tomu vede? Tohle!
1. Je to dobrodružství
Našim dětem se cestování vlakem nikdy neomrzí, vždycky pro ně bude zajímavější než jízda autem. Už proto, že vlaků existuje spousta typů, a tak je cesta pokaždé jiná.
2. Je to víc v pohodě
Když jedeme autem, jeden rodič řídí, druhý pomáhá s navigací, řeší dětské spory a nepohodlí. K napětí ani nudě není daleko. Tohle všechno ve vlaku padá, klidně si můžeme všichni povídat, koukat se z okna nebo hrát nějaké hry. Nemluvě o tom, že ve vlaku nikomu není špatně, na rozdíl od auta.
Tipy na skvělé výlety vlakem najdete TADY
3. Můžeme si dát pivo
Na výletě vlakem navíc nemusíte řešit ani parkování, ani to, kdo si bude moci dát pivo a kdo jen limonádu. Navíc můžete jít z bodu A do bodu B nebo třeba C, aniž byste museli chodit v kruhu a zase se vracet k autu.
4. Je to levnější
Jasně, na první pohled jsou lístky na vlak drahé, ale rozhodně neprojedete víc, než kdybyste vyrazili autem – děti do šesti navíc jezdí úplně zadarmo, ty starší včetně studentů platí také zlomek dospělé ceny.
5. Děti mohou plánovat a tím se učí
Plánování vlakových výletů je navíc praktickou činností, do které můžete zapojit děti – odkud, kam, v kolik a za kolik pojedete, kudy půjdete pěšky, co si tam prohlédnete? Pusťte na to potomky a uvidíte, jak dobře to i mladší školáci dokáží vymyslet.
Jeden tip navíc: Používejte aplikaci Českých drah, nová verze už je hodně vydařená. Najdete tam nejen spojení, ale spočítá vám to i cenu a místenky – ty na delší trasy určitě doporučujeme – jsou při koupi on-line zdarma. Stejnou službu vám případně poskytne i web Českých drah.
A kde už jsme byli nebo kam se chystáme? Tady máte několik osvědčených tipů, za které u nás v redakci ručíme.
Pendolinem do Plzně
Z Prahy, ale třeba i z Pardubic nebo Františkových Lázní můžete vyrazit do Plzně Pendolinem, což z výletu udělá pro děti ještě větší zážitek. Plzeň sama o sobě je skvělá, od ZOO přes Techmanii až třeba po industriální DEPO 2015 s různými interaktivními expozicemi. Pokud jde o západní Čechy, krásná je také cesta lokálkou po trase Karlovy Vary – Mariánské Lázně.
Pražský Semmering
Necítíte se na dlouhý výlet, bydlíte v Praze a chcete dětem dopřát zajímavý vlakový výlet? Pak musíte osobákem z Hlavního Nádraží na Zličín přes pražský Semmering, dva vysoké kamenné mosty klenoucí se vysoko nad hlubočepským údolím připomínají horské železnice někde pod Alpami.
Posázavský pacifik
Tahle trať je taky trefou do černého – z Braníka do Čerčan je to kolem padesáti kilometrů, vlak se jimi plouží dvě hodiny, ale je to krása. Nemusíte ji projet celou, ale jet třeba do Petrova a pak pěšky do Kamenného Přívozu přes staré trampské osady. Romantika zaručena!
Karlštejn nebo Křivoklát? Jedině vlakem
Vlakem se dostanete také na Karlštejn – letos bez davů zahraničních turistů – nebo na vzdálenější Křivoklát. Na ten první se dostanete přímou příměstskou linkou z Prahy, na ten druhý s přestupem v Berouně nebo můžete přijet od Rakovníka. Samotný hrad stojí za prohlídku, stejně jako je dobrý nápad vyrazit odtud pěšky třeba na další stanici ve Zbečně.
Na sever Čech
Cesta vlakem kolem Labe vede mimo jiné pod kopci Českého středohoří a sama o sobě je krásná. Dojeďte až do Děčína – tohle město je branou do Českosaského Švýcarska i do dalších zajímavých míst v okolí. Téměř všechny dílčí výlety tady lze kombinovat s vlakem. Ty sem jezdí doslova ze všech stran.
Kuks a okolí
Naším speciálním tipem je Kuks a jeho okolí. Východočeský skvost vděčí za svou slávu hraběti Františku Antonínu Šporkovi. Ten zde na přelomu 17. a 18. století nechal zřídit lázně a útočiště pro přestárlé veterány. Dneska je krásně zrekonstruovaný. Dominantou areálu je kostel s hraběcí hrobkou. Sochy zdobí i okolní místa. Vyrazit k nim můžete po okružní naučné stezce, která vede i lesem.
Až na Valašsko
A co takhle Valašsko? Vlakem můžete dojet až tam nebo si užít vlakové jízdy na místě. Rožnov pod Radhoštěm s Českými drahami připravily sérii jízd Rožnovské parní léto 2020. Vždy se pojede v sobotu (27. 6., 18. 7., 15. 8. a 12. 9.). Letos se svezete v parní lokomotivě Velký býček z roku 1924.
Chcete další nápady na výlety vlakem? TADY JE MÁTE