Maminka.czTěhotenství

Proč se nám nedaří podruhé otěhotnět, když první šlo v pohodě?

Michaela Čentešová 29.  11.  2016
Proč se nám nedaří podruhé otěhotnět, když první šlo v pohodě?
Neutuchající touha po miminku, tikot biologických hodin a stres z každého neúspěšného pokusu otěhotnět neprovází jen páry, které chtějí první dítě. I čekání na druhého potomka může být dlouhou a trnitou cestou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V době prvních lásek jsme se s kamarádkami často naivně bavily nejen o svatbě a našem vysněném princi na bílém koni, ale také o tom, kolik chceme mít dětí, jestli holčičky, chlapečky…

Samozřejmě jsme řešily, kolik dětí chceme a jak daleko od sebe. Zkrátka jsme si život detailně naplánovaly a čekaly, že v dospělosti si budeme jen odškrtávat „SPLNĚNO“.

Umělé oplodnění krok za krokem aneb co vás čeká na cestě za miminkem

Jenže v životě to nakonec může být o dost složitější. To, že k vám první dítě přišlo rychle, neznamená, že to bude stejné i u druhého nebo třetího. Hodně maminek totiž překvapí, že cesta k dalšímu miminku může být trnitá i přesto, že ona i partner jsou naprosto zdraví.

„Mám sedmiletého syna, kterého jsme počali, dalo by se říci, bez mrknutí oka. Měla jsem tedy pocit, že pro mě nebude problém otěhotnět znovu. Vždyť moje tělo už rodilo, a navíc 32 let není přece žádný věk. Jenže jsem se spletla. S novým partnerem se snažíme o miminko více než rok a to, že nám to nejde, začíná zatěžovat náš vztah,“ popisuje strasti s početím dítěte dvaatřicetiletá Kamila. A její příběh rozhodně není ojedinělý.

V dnešní době má každý pátý pár toužící po miminku problémy. „Čísla ukazují, že asi dvacet procent párů, které přijdou na vyšetření s neplodností, nemá žádné zdravotní komplikace a jejich potíže jsou spíše psychického rázu.

Kliniky asistované reprodukce proto začínají doporučovat psychoterapie, které mohou odhalit různé bloky a pomoci odstranit stres, který samotné neúspěšné pokusy o miminko vyvolávají,“ hovoří na toto téma fertility koučka Renata Nouveau Parboa, která se stará právě o páry, jež mají s početím problémy.

Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Časopis Maminka, Neplodnost a IVF, Umělé oplodnění, Klinický psycholog, Nový partner, Editorka, Jan Kulhánek, Anamnéza, Děložní hrdlo, Druhé miminko, Sociální situace, Rodinná anamnéza, Alenka, Nový pár, Nepsané pravidlo, Vytoužené miminko, Volný průběh, Doporučení lékařů, Pomocná ruka, Sexuální život, Embryo, Druhá dcera, Hladina testosteronu
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Adoptoval dívku s Downovým syndromem, kterou odmítlo 20 rodin. Nebyla to charita, je to láska, říká dnes s dojetím
Formánková Simona
Příběhy
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
10 věcí, které se změní s nástupem dětí do školy
Procházková SimonaPacková Dana
Školák
Markéta Konvičková: Amálka je zázrak. A třeba budou jednou ještě trojčata!
Víchová Tereza
Časopis Maminka
Dvojník Harryho Pottera nebo Kristoffa z Ledového království? Těchto 20 lidí jako by z oka vypadlo hrdinům z filmů!
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky