Maminka.czChování a vztahy

Proč se stydíte mít paní na úklid?

, Časopis Moje psychologie
25. 10. 2015
Proč se stydíte mít paní na úklid?
„Promiň, zrovna tady mám hrozný nepořádek.“ Touhle větou vás přivítá ve svém domově většina Čechů. Přesto se většina z nás stále zdráhá využít placené úklidové služby. Proč je u nás tabu mít uklízečku?

Tři čtvrtiny Britů se podle nedávného výzkumu stydí za nepořádek ve svém bytě. Přinejmenším v jedné místnosti – nejčastěji v ložnici nebo v koupelně. Sedmačtyřicet procent Angličanů dokonce kvůli nepořádku zrušilo plánovanou návštěvu přátel nebo rodinnou událost. A 26 procent z nich si dokonce z tohoto důvodu nikdy nikoho domů nepozvalo.

Když člověk čte tyto statistiky, neubrání se pomyšlení, jak by asi podobný výzkum dopadl v uklízením posedlém Česku, v zemi, která zahraniční návštěvy donedávna udivovala tím, že si ještě před vstupem do bytu musely vyzout boty. „Radši se tu moc nerozhlížej, mám tady hrozný bordel“ je standardní uvítací věta v jakémkoli českém obydlí, snad ještě častější než „posaď se, co si dáš k pití“. A nezáleží na tom, zda ten „hrozný bordel“ představují dva časopisy na konferenčním stolku v dokonale vycíděném obýváku, anebo tři dny stará hromada špinavého nádobí na kuchyňské lince. 

Teror úklidu v panelácích 

Terapeutka Jarmila Klímová tvrdí, že za prohlášeními o „nepořádku“ se skrývá potřeba pochvaly. „To říkají české ženy, které tímto volají po uznání. Chtějí, potřebují slyšet, že žádný nepořádek nevidíte a že mají perfektně uklizeno. Potřebují potvrdit svoji hodnotu,“ dodává. Posedlost úklidem je v českých ženách podle ní zakořeněna historicky. „V předválečné éře se ženy nemohly prezentovat jinak než dokonalou domácností, bytem jako klícka a upečenou bábovkou,“ vysvětluje. „Skrze dokonale uklizenou domácnost žena vyjadřovala vlastní hodnotu, užitečnost ostatním okolo. Což je bohužel dáno nedoceněností role ženy patriarchální společnosti. Její hodnota nespočívá v ní samé, ale v tom, že je krásná, pracovitá, zvládá kariéru, děti a třeba i perfektní úklid,“ vysvětluje Jarmila Klímová.

Byt jako ze škatulky každý den? Stačí vám 15 minut

A když později v době komunismu ženy masově nastoupily do práce, teror úklidu nepolevil, právě naopak. „Když po válce začala masová výstavba panelových sídlišť a bytovek, zrušila se takzvaná soukromá zóna. Zatímco dřív byl součástí každého bytu nebo chalupy načančaný přijímací pokoj, kam se vodily návštěvy, nově se z ekonomických důvodů začalo šetřit místem a hosta jste si najednou brali až do obýváku, do své soukromé zóny,“ vysvětluje. 

Možná je v této souvislosti příznačné, že zatímco pořádek podle psychologických výzkumů v lidech podporuje ochotu dodržovat pravidla, nepořádné prostředí stimuluje kreativitu. Psycholožka Kathleen Vohs to potvrdila experimentem, jehož účastníci měli za úkol vymýšlet různá alternativní využití pingpongových míčků (kromě jejich původního účelu). Ukázalo se, že lidé, kteří na úkolu pracovali v místnosti plné nepořádku, byli při jeho řešení podstatně důmyslnější a dokázali navrhnout více rozmanitých možností. Naopak v uklizené kanceláři byli účastníci pokusu méně tvůrčí. Můžeme se jen dohadovat, zda by k podobným závěrům došla i v naklizených obývacích pokojích na panelákových sídlištích v 80. letech minulého století. 

Když potřebujete pomoc 

Je paradoxem, že zatímco ve většině ostatních oblastí života neváháme využívat placené služby – auto vozíme do myčky, chodíme na masáž, necháváme si hlídat děti –, mít paní na úklid je něco, za co stále máme potřebu se omlouvat. Svému partnerovi, svým známým, sami sobě i té uklízečce samotné. 

„Když jsem se poprvé v životě odhodlala najmout si paní na úklid, mému synovi byly dva roky a čekala jsem druhé dítě. Do toho jsem téměř na plný úvazek pracovala z domova a můj muž byl většinu času na služebních cestách. Jakžtakž jsem to zvládala, ale byla jsem pořád unavená a vystresovaná,“ říká šestatřicetiletá překladatelka Marie.

„A tak jsem jednoho dne zavolala do úklidové služby. Připadala jsem si dost trapně, protože náš ušmudlaný byt nebyl zrovna z těch luxusních domácností, na které jsou placené uklízečky v mých představách zvyklé. A když dispečerka zvedla sluchátko, dobré tři minuty jsem se omlouvala. Vysvětlovala jsem jí, že nejsem žádná rozmazlená elitářská fiflena, která celý den jenom sedí na gauči a jí bonbony.,Prostě potřebujete pomoc,‘ řekla ta paní u telefonu. A já jsem si konečně oddechla. Přesně tak. Prostě jsem potřebovala pomoc.“ 

Čtyři omyly

Mariin příběh je typický: ztotožnila se s představou, že paní na úklid si najímají pouze rozmařilí boháči s rozlehlými rezidencemi. Důvody, proč se mnozí z nás zdráhají najmout si uklízečku, se dají shrnout do několika kategorií:

  • 1 „Uklízecí služba je luxus pouze pro privilegované.“ Představujeme si, že hospodyně běžně docházejí jenom do vil s obřími bazény a terasami. Ve skutečnosti je využití této služby pro většinu z nás prostě obchodní rozhodnutí: kupujeme si trochu volného času, který můžeme využít k práci v zaměstnání nebo pro svou rodinu.
  • 2 „Uklízení je ponižující práce. Mám pocit, že se nad uklízečkou povyšuji.“ Máte také pocit, že se povyšujete nad řemeslníkem, který vám přijde opravit pračku? Uklízení je poctivá práce, a pokud je pokládáte za něco nedůstojného, vypovídá to spíš o vás než o té uklízečce.
  • 3 „Udržovat domácnost v pořádku přece zvládne každý. Moje matka taky chodila do práce a žádnou pomoc nepotřebovala.“ Ano, ale vaše matka chodila z práce v půl čtvrté odpoledne a nečekalo se od ní, že pak zvládne ještě hodinu jógy, běhání v parku nebo kurz španělštiny.
  • 4 „Stydím se před uklízečkou, že mám doma nepořádek. Než přijde, musím přece uklidit.“ Ve skutečnosti vše záleží na tom, jak se domluvíte. Obvyklé je posbírat rozházené hračky, oblečení naházené na zemi, srovnat papíry na psacím stole a podobně, aby uklízečka mohla jednotlivé plochy vyčistit. Tím to ale také končí. Uklízečka přece nepřichází do vašeho bytu proto, aby hodnotila, jaká jste hospodyně.

 

Témata: Chování a vztahy, Váš domov, Časopis Moje psychologie, Úklid, Terasa, Špinavé nádobí, Ostatní oblast, Angličan, Služební cesta, Původní účel, Ekonomické důvody

Mohlo by vás zajímat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Štír Dneska vytřete svým kolegům i šéfovi zrak. Rozpovídejte se o svých plánech a nápadech, ale natolik, aby…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lenka, Eleonora, Lena

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné