Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Proč se těhotným dělá špatně, když spí na zádech? Může za to jedna žíla!

Martina Machová 8.  2.  2025
Také ve vás v pokročilém těhotenství vyvolávaly pouhé myšlenky na spaní na zádech nevolnost? A také jste se moc těšila, až se vše v tomto ohledu opět vrátí do „normálu“?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Spím buď na boku, anebo na zádech, blaženě roztažená do polohy poněkud přerostlé mořské hvězdice. Až do mého prvního těhotenství jsem naprosto netušila, jak moc spaní na zádech miluji a jak moc mi bude během posledních měsíců těhotenství chybět! Kdo to nezažil, nepochopí!“ svěřila se nám maminka Erika. A Erika není se svými pocity mezi těhotnými zdaleka osamocená. Spaní na zádech je v těhotenství, především v posledních měsících, nejen nepohodlné, ale vyloženě nepříjemné. Dostavit se může nejen podivná nevolnost způsobená poklesem krevního tlaku, ale i dušnost, bledost, opocená pokožka a někdy dokonce i chvilková ztráta vědomí!

Usínání u televize i vysoké podpatky. Co vše může v těhotenství ublížit?

Za všechno může žíla! Přesněji dolní dutá žíla (vena cava inferior)

Dolní dutá žíla je hlavní žilou, která přivádí do srdce odkysličenou krev z dolních končetin, pánevní oblasti a dutiny břišní. A právě tato mohutná krevní cesta bývá v poloze na zádech utlačena hmotností i objemem zvětšující se dělohy. Průtok krve dolní dutou žílou se v takovém okamžiku zmenší a přechodně se sníží i krevní tlak. Pro nastávající maminku tento stav přináší výrazný diskomfort a celou řadu nepříjemných potíží, které ji velmi rychle donutí změnit polohu. Žena obvykle cítí, že je velmi blízko k mdlobám! Jediným řešením těchto obtíží je z podstaty věci pouze změna polohy. A to nejlépe na levý bok.

Těhotná a sexy? Dělejte toto a budete se cítit přitažlivá i s obřím břichem!

Spaní na levém boku v těhotenství

Poloha na levém boku podporuje krevní oběh plodu a tím i jeho výživu z placenty maminky, také usnadňuje ledvinám jejich náročnou práci při odvádění škodlivin z těla. Oproti tomu poloha na pravém boku může v některých případech vyvolat podobné pocity jako spaní na zádech. Děloha je totiž ve většině případů umístěna v pravé polovině břicha, a právě vpravo probíhá i ona „problematická“ dolní dutá žíla.

Regenerace dělohy po porodu. Jak dlouho se zavinuje a na co se připravit?

Jiné příčiny syndromu duté žíly

Syndrom dolní duté žíly nemusí trápit jen těhotné, i když v jejich případě je asi nejčastější. Uvedené nepříjemné pocity se mohou objevit i u netěhotných, a to v případě nebezpečné trombózy dolní duté žíly a také u některých nádorových onemocnění, kdy dojde vzhledem ke zvětšujícímu se nádoru v dutině břišní (anebo pánevní oblasti) k útlaku této mohutné cévy.

Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Témata: Zdraví, Těhotenství, Tipy a rady v těhotenství, Tipy a rady porod, Oběh, SPA, Levý bok, Volnost, Poloha, Žíla, Záda, Krevní tlak, Mdloba, Pokročilé těhotenství, Maminka, Spaní, Jed, Zdraví na Heureka.cz