[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pradávný lovec a bojovník stále dřímá v každém malém klučinovi, a právě cosi z této dravosti dělá později z chlapce (přitažlivého) muže. Pocit, že máte po boku „Chlapa“, který by vás v případě nouze ubránil a který se i za cenu osobního nepohodlí jednoduše postará, je zkrátka příjemný – ať už je reálná potřeba takových služeb jakákoliv.
Touha poměřovat si síly, soupeřit a vyhrávat je pro kluky naprosto přirozená a vychází nejen z jejich podstaty, ale i z „chemie“, kterou jejich tělo produkuje. Jistá chemická látka by se dokonce dala nazvat jakýmsi neviditelným náčelníkem a vůdcem, který klukům velí a mnohdy je doslova ovládá!
Oním autoritativním náčelníkem není nikdo jiný než hormon testosteron! „Testosteron není pouze růstový hormon – ovlivňuje také náladu a energii. Není pochyb, že je příčinou temperamentního a nespoutaného chování,“ vysvětluje v jedné ze svých knih klinický psycholog a terapeut, Steve Biddulph.
Je zajímavé, že v chlapeckém těle dochází během růstu k několika významným vzestupům hladiny testosteronu. První vlna bouří v těle novorozených chlapečků, důkazem jsou kupříkladu občasné erekce. Druhá vlna přichází okolo čtvrtého roku, v této době se z mnohých chlapců stávají nezkrotní raubíři. Rádi si poměřují síly, závodí, milují dobrodružství, hrdiny a zbraně. Hladina testosteronu se v tomto období přibližně zdvojnásobí! V této době, ale pochopitelně i později bývá nesmírně důležité, vědí-li sveřepí bojovníčci, kdo je doma či ve školce „šéfem“ a jaká platí pravidla a jaké hranice.
„Není-li v nějaké situaci dostatečně jasné uspořádání, chlapci se cítí nejistí a ohrožení. A není-li zřejmé, kdo má v rukou vedení, začínají vzájemně bojovat o moc, aby stanovili hierarchii… Poskytneme-li jim uspořádání, mohou se uvolnit,“ tvrdí Steve Biddulph.
Holky a kluci dělali stejnou práci. Proč nedostali stejnou odměnu?
A je to tu! Nárůst údajně až o 800 % oproti batolecímu věku nastává v pubertě, tedy mezi 11. a 13. rokem. Testosteron nyní působí jako „růstový stimulant i opiát“ – z malého klučiny se stává vyčouhlý mladík, který neví, co s rukama a nohama a mnohdy ani co sám se sebou. Občas máte pocit, že se ono „stvoření“ pohybuje v nějakém meziprostoru. Zájem o vzájemné potyčky se pomaloučku vyměňuje za zájem o druhé pohlaví. Ani třetí hormonální tsunami mladíka naštěstí nesmete a jeho tělo si na vysokou hladinu testosteronu postupně zvykne.
„Chlapci se chovají drsně, aby zakryli svůj strach. Je-li však někdo jasným vůdcem skupiny, pak se uvolní. Ale vůdce nesmí být nevyzpytatelný nebo mstivý. Pokud je to surovec, hladina stresu se u chlapců zvýší a opět začínají vládnout zákony džungle. Je-li učitel, skautský vedoucí nebo rodič přívětivý a spravedlivý (ale zároveň přísný), pak chlapci upustí od mužského boje o moc a pokračují v učení,“ vysvětluje psycholog Biddulph.