Maminka.czPředškolák

Proč státním školkám „vadí“ děti v plenkách?

, Časopis Maminka
31. 8. 2016
Proč státním školkám „vadí“ děti v plenkách?
Některé děti se jí zbaví v roce, ale zase si ještě v pěti letech pletou barvy. Jiné umí ve třech letech počítat do dvaceti, ale bojují právě… s plenkou. Co dělat, když je tohle i váš problém a nástup do mateřské školky už vážně tluče na dveře?

Když jsem chystala tenhle článek, strávila jsem hodiny brouzdáním po internetu a obvoláváním známých pracujících v mateřských školkách, abych vypátrala, které mateřské školky jsou ochotné nad plenkami u nově nastupujících dětí přimhouřit oko. Státní školku, která by otevřela náruč pro tříleťáka s plenkou, jsem nenašla.

Tři tajné triky, jak naučit dítě na nočník za tři dny

Neříkám, že vůbec neexistují, ale tyto děti budou asi dobře „schované“. Nakonec jsem objevila aspoň jednu, jež akceptuje plenky na polední odpočinek a bere i děti, u nichž je jasné, že první týdny se u nich ponesou ve znamení „nehod“, protože si ještě nezvykly říkat. Ale tahle mateřská školka schovaná v šumavských Hartmanicích je výjimkou hlavně proto, že má jednak menší objem dětí než třeba školky v Praze a jednak odvážnou ředitelku, které nevadí, že u některých dětí tráví první měsíc věčným převlékáním a systematickým vysazováním na záchod. Proč to tak je? Proč prostě státním školkám „vadí“ děti v plenkách?

Ochota vs. předpisy

„Ono to není o naší neochotě. Co rodiče často nevědí nebo si neuvědomují, je, že mateřské školy nemají výchovnou funkci. Tedy není v náplni naší práce, abychom děti učily základním hygienickým návykům. To je úkolem rodičů. Naším úkolem je vzdělávat, z čehož plyne, že máme pro děti každý den poměrně přesný plán. Ten zastřešuje takzvaný Rámcový vzdělávací program předškolní výchovy. Prostě připravujeme děti na nástup do školy od prvního dne, kdy k nám přijdou,“ vysvětluje Iva Dubská, ředitelka mateřské školy v Hartmanicích, s tím, že přesto se snaží vycházet maminkám s ne zcela odplenkovanými dětmi vstříc.

Bez plenek snadno a rychle

Už proto, že berou i dvouleté děti, protože přece existuje i varianta dvouleté mateřské. „Nicméně i když jsme vstřícní a nevadí nám například plenky na odpolední odpočinek, i v tomto směru jsme limitovaní. Je tu totiž mimo jiné Česká školní inspekce, která kontroluje, do jaké míry plníme vzdělávací program. A pokud by kdokoli z nich přijel na kontrolu a ukázalo se, že více než například pravolevému vnímání nebo procvičování barev se věnujeme odnaučování z plenek, nebylo by to pro nikoho dobré,“ popisuje bez obalu dva největší důvody, proč je odplenkování zvláště ve státních školkách základní podmínkou přijetí.

Učitelky jsou jen lidé

Proti plenkám mluví i další, ryze provozní věci. Třeba fakt, že ve velkých městech je dopoledne i odpoledne jedna učitelka na 25 a více dětí. A umíte si představit, jak náročné by bylo řešit byť jen u dvou nebo třech z nich plenky? Jak by reagovaly ostatní děti, které mají tendence k regresnímu chování, když vidí, že to přináší pozornost? Kolik času by zbylo na hraní, pohádky, procházky, výlety?

V soukromých školkách většinou s odplenkováním pomáhají rádi.

 


A jak by tohle všechno probíhalo, kdyby byly na pořadu dne stále plenky nebo děti s četnými počurávacími nehodami? Ano, jde i o kvalitu času, který děti ve školce prožijí, a míra jejich sebeobsluhy tuto kvalitu velmi intenzivně ovlivňuje. To přiznává i Andrea Vřešťálová, zakladatelka a ředitelka soukromé školky FlowerGarten v pražské Zbraslavi: „Také u nás máme dvouleté děti. A některé z nich, i z těch starších, mají plenku nejen na spaní. Není jich moc, dnešní tříleťáci plenku většinou nemívají, i když se jich často zbaví na poslední chvíli, poslední léto před nástupem. Ale to je v pořádku. Kolem tří let se totiž spousta věcí zase skokově mění. Je velký rozdíl mezi tím, co dokáže dítě ve dvou letech, v osmi měsících a co dokáže ve třech letech. Takže i když se může dlouho zdát, že je to s plenkami marné, stačí nakonec věnovat odplenkování intenzivní pozornost v posledních týdnech.“

Soukromé výhody

Jinak maminkám a tatínkům ve FlowerGarten i jiných soukromých školkách s odplenkováním většinou rádi pomáhají. Učí děti si říkat, pokud na to nejsou zvyklé. Systematicky velí na záchod před každou činnosti, do níž se děti více zaberou a nemusely by vnímat své čurací potřeby.

Signály, které prozradí, že je správný čas dítě seznámit s nočníkem

„A jinak prostě víc chodíme, koukáme, pozorujeme, jak se děti chovají. A když jsou nehody, převlékáme, sprchujeme a časem na spaní přecházíme na nepropustná prostěradla. Dětem se totiž pochopitelně nechce ležet v mokru, stejně jako se jim nechce být v mokrém prádle. Tohle maminky někdy absolvovat nechtějí, ale je to jedna z cest, která odplenkování uspíší…“ říká na rovinu Andrea Vřešťáková. Nicméně výhod v tomto směru mají soukromé školky na rozdíl od těch státních hodně; jednou z největších je to, že v kolektivu je okolo patnácti dětí a ty mají na starosti dva lektoři/učitelé, prostoru je tedy mnohem víc.


Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Mateřská škola, Nočníky, Noční pomočování, Plenka, Jediná cesta, Vzdělávací program, Odpolední odpočinek, Hygienický návyk, Státní školka, Česká školní inspekce, Obřad, Sbírání, Laskavost, Mateřská školka, Převlékání

Mohlo by vás zajímat
Císař není hanba, vzkazuje tahle máma ženám. A nafotila si jizvu
Jak vybrat ten správný kolotoč nad dětskou postýlku?
Tchyně mě neustále srovnává s manželovou bývalou ženou. Proč?
Jak moc je pro vás širší rodina důležitá? Názory čtyř žen

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu