Maminka.czPorod

Proč tolik brojíme proti nástřihu?

17. 9. 2011
Proč tolik brojíme proti nástřihu?
O epiziotomii, neboli nástřihu hráze při porodu se neustále dost diskutuje. Je fakt nutný nebo jde o naprosto zbytečný a nepříjemný zákrok, který se dlouho a špatně hojí?

Mám právě několik těhotných kamarádek, které se shodují v jednom: nastřihnout se nikdy nedáme! Mají za to, že je tento zákrok navždy zohaví v intimních partiích a jejich sexuální prožitek už nebude, co býval. Lada se mě jako zkušenější ženy minulý týden zeptala: "Bolí to? Neumím si představit, že by mě někdo tam dole rozpáral jako řezník." A Lucka jí sekundovala: "Jak pak budu asi vypadat?" Musela jsem se v duchu smát, i když jsem měla v těhotenství téměř totožné obavy.

Moje zkušenost s nástřihem hráze nakonec nebyla tak žhavá a hororová, jak jsem si barvitě představovala. Popravdě, byla to opravdu poslední věc, co jsem na porodním sále stíhala řešit. Předem jsem podepsala na sesterně papíry, tím odsouhlasila mimo jiné i to, že pokud bude třeba, nastřihnout se nechám. Lékařům jsem se s důvěrou odevzdala a věřila v jejich správná rozhodnutí. Faktem je, že nemám lékařské vzdělání a tak situaci jako laik těžko lépe vyhodnotím… Lepší být odborně nastřižená, než spontánně a ošklivě rozervaná. Trhlina může dokonce trvale poškodit konečník. Auuuuuu!

Když pak došlo na lámání chleba, ani jsem o ničem nevěděla. Měla jsem v tu chvíli plno starostí se zvládáním posledních silných kontrakcí a tlačením. Pamatuji si jen takové malé štípnutí, které hned zmizelo. Pan doktor mi o nastřižení vlastně pověděl, až když byl malý venku. Nebyl čas na klábosení!

Fakt, že mě někdo právě nastřihl, jsem absolutně neřešila do chvíle, kdy mi začalo být divné, jak dlouho mě pan doktor sešívá. Připadalo mi, jakoby pracoval dvě hodiny. Hned jsem si představila ránu jako po granátu. Lékař mě uklidňoval, že musí opatrně sešít všechny tenounké vrstvy tkáně, proto ta pečlivost. Ve skutečnosti šlo o čtyřcentimetrovou ranku.

Hojení probíhalo dobře, ale dobré tři týdny jsem si nemohla pořádně sednout, pořád jsem jen klečela. Po té už jsem o jizvě pozvolna přestávala vědět. Dnes už si na ni ani nevzpomenu a není ani na pohled patrná. Co se týče sexu, nezaznamenala jsem žádné změny! Takže dámy, můžete být v klidu!

Vaše Adéla

Témata: Porod, Náš, Štípnutí, Sexuální prožitek

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Starat se o dítě je mnohem těžší než vrcholově sportovat, tvrdí studie!
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

Horoskopy

Rak Momentální vztah s trvalým partnerem je plný nesouladu, což je špatně snášíte. Neměli byste tomu…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné