[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Velký jídelní stůl je symbolem rodinného souznění a v tomto případě platí víc než kdy jindy, že láska skutečně prochází žaludkem. Proč je tedy tolik důležité sejít se všichni v klidu u dobré večeře? Společné stolování má spoustu výhod, pro vás i vaše ratolesti. Jaké? Podle některých výzkumů z poslední doby konzumují děti, které často večeří společně se svou rodinou, větší množství ovoce a zeleniny – což je skvělá zpráva!
Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s vysvětlením, že pod dohledem rodičů a inspirováni například staršími sourozenci snědí malí strávníci celkově více pro zdraví dobrých potravin, snadněji si oblíbí zdravá jídla a nemají sklony k přejídání. Jednak díky tomu, že pozorují ostatní, jednak díky tomu, že během stolování mají rodiče větší šanci vyrukovat s nenápadnou osvětou a lépe směrovat chutě svých potomků. Naučí je kvalitněji si vybírat, co jedí, a tento návyk pak děti ve velké většině praktikují i mimo domov.
Studie, kterou realizoval vědecký tým na minnesotské univerzitě, vysledovala, že děti a dospívající, kteří jsou zvyklí pravidelně večeřet společně se svou rodinou, mají mnohem menší sklony k úzkostem a depresím, jsou veselejší a pozitivněji naladění. Dokonce zpravidla vykazují lepší prospěch ve škole než jejich vrstevníci, kteří rodinné stolování neznají (možná protože u společného stolu leccos pochytí, dozvědí se nové informace, při rozhovorech zdokonalují komunikační dovednosti atd.).
„Měla jsem dlouhodobě pocit, že naše domácnost se noří do chaosu a téměř vůbec netrávíme čas společně. Takže jsem přehodnotila naše rodinné rituály a rozhodla se jednat. A nejdříve ze všeho jsem uvedla do praxe několik zlepšováků pro úsporu času, postupně jsem přišla na další šikovné nápady, s jejichž pomocí se u nás dílo podařilo – a rodinné večeře se staly nepostradatelnou součástí našeho (téměř každého) dne,“ prozradila trojnásobná maminka Mirka (44). Co u ní doma zafungovalo?
Vyhlaste jednoznačný zákaz nočních nájezdů na ledničku nebo „tajný“ kuchyňský šuplík, kde se nacházejí veškeré dobrůtky a mlsky „na horší časy“. Nenechte děti ládovat se sušenkami, popcornem nebo pizzou v pololeže na gauči, při sledování televizní obrazovky. Jídlo by mělo probíhat civilizovaně, výhradně u stolu, vsedě na židli a v klidu. Což znamená bez očí přilepených k displeji tabletu, telefonu nebo na televizní obrazovku. Pašují si hladovci jídlo do svých pokojíčků? Skoncujte s tím! V lepším případě rozumnou domluvou a nastavením nových „prorodinných“ pravidel, v tom horším pak nekompromisním zákazem. Však si zvyknou.
Při každodenním maratonu domova, školy, školky, zaměstnání, pochůzek, nákupů, odvozů na kroužky, fotbalové zápasy, tréninky karate a lekce angličtiny, úklidů doma, vaření, chystání svačin na druhý den, zahánění do postele jsou důkladná logistická organizace celé rodiny a systematické plánování naprostou nezbytností. Takže je jasné, že úspěch rodinné večeře spočívá v pečlivě promyšlené strategii, která vyžaduje přemýšlení dopředu. Jen tak se vyhnete každodenní panice „kdy mám proboha stihnout nakoupit a co vůbec budu vařit?“. Dobrým nápadem, který ušetří dost času a nervů, je zamyslet se nad jídelníčkem na celý týden už o víkendu, připravit seznam a vyjet na velký nákup – nebo ještě lépe: využít některé z mobilních aplikací a oslovit službu, která vám objednaný nákup přiveze a donese doslova až ke dveřím.
Nestyďte se využít cokoli, co vám ušetří čas. Zjednodušte si práci, kdekoli je to možné, a nemějte kvůli tomu ani ty nejmenší výčitky. Pokud to samozřejmě nebude až příliš na úkor kvality jídla. Nenabádáme vás, abyste kupovali polévky v pytlíku a hotové směsi plné soli a glutamátu, ovšem urychlit si vaření tím, že sáhnete v obchodě po předpřipravené pokrájené zelenině, pasírovaných rajčatech, hotových knedlících nebo grilovaných porcích kuřete – proč ne? Výbornou večeři můžete mít hotovou během chvilky. Pro všední dny zapomeňte na gurmánské speciality a vysokou gastronomii nechte na jindy. I „obyčejné“ těstoviny s bazalkovým pestem, blesková luštěninová polévka nebo obložené talíře se šunkou, sýrem, čerstvou zeleninou a pečivem s pomazánkou jsou důstojným řešením rodinné večeře.
Pokud jsou vaše večery od pondělí do pátku jednoduše šílené, hektické a nepravidelné, nemá smysl jít hlavou proti zdi a trvat na společné večeři za každou cenu, i když ji v podstatě nikdo nestíhá. Pak stojí za pokus udělat rodinným jídlem třeba snídani. Ranní rodinné hodování příjemně nastartuje den. Navíc příprava snídaně nebývá nijak extrémně časově (ani manuálně) náročná, a pokud zapojíte toustovač, rychlovarnou konvici, kávovar nebo vaflovač, máte hotovo během chvilky a můžete servírovat luxusní hostinu.
Čeho se vyvarovat, pokud nechcete příjemnou pohodu a uvolněnou atmosféru společného stolování pokazit a narušit? Nezahrnujte děti vodopádem otázek na školu, písemky a známky. Nedočkavě se nepřetržitě vyptávat je bezkonkurenčně ten nejméně účinný způsob, jak z nich nějaké informace vydolovat. Pomáhejte ratolestem svým vlastním příkladem procvičovat umění konverzace, snažte se udržovat veselou mysl, a když už se dětí opravdu chcete na něco zeptat, jděte na to oklikou, například: „Čemu jste se dnes nejvíc nasmáli?“ Nebo: „Co se vám dneska nejvíc líbilo a co byste na dnešním dni změnili nebo zrušili?“