Maminka.czRodina

Proč trvat na rodinných večeřích? Utuží vztahy a děti se naučí jíst zdravěji

Simona Procházková 13.  12.  2021
Proč trvat na rodinných večeřích? Utuží vztahy a děti se naučí jíst zdravěji
Představy o společných večeřích jsou u vás doma jen pouhým snem? V hektickém tempu všedních dní se vám, i když se snažíte sebevíc, prostě nepodaří shromáždit všechny členy rodiny ve stejnou dobu u jednoho stolu? Změňte to! Zapomeňte na výmluvy, stačí pár chytrých triků!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Velký jídelní stůl je symbolem rodinného souznění a v tomto případě platí víc než kdy jindy, že láska skutečně prochází žaludkem. Proč je tedy tolik důležité sejít se všichni v klidu u dobré večeře? Společné stolování má spoustu výhod, pro vás i vaše ratolesti. Jaké? Podle některých výzkumů z poslední doby konzumují děti, které často večeří společně se svou rodinou, větší množství ovoce a zeleniny – což je skvělá zpráva!

VIDEO: Mohou sourozenci žárlit na příchod nového člena do rodiny?

Vědci z americké Harvardovy univerzity přišli s vysvětlením, že pod dohledem rodičů a inspirováni například staršími sourozenci snědí malí strávníci celkově více pro zdraví dobrých potravin, snadněji si oblíbí zdravá jídla a nemají sklony k přejídání. Jednak díky tomu, že pozorují ostatní, jednak díky tomu, že během stolování mají rodiče větší šanci vyrukovat s nenápadnou osvětou a lépe směrovat chutě svých potomků. Naučí je kvalitněji si vybírat, co jedí, a tento návyk pak děti ve velké většině praktikují i mimo domov.

Lepší známky i nálada

Studie, kterou realizoval vědecký tým na minnesotské univerzitě, vysledovala, že děti a dospívající, kteří jsou zvyklí pravidelně večeřet společně se svou rodinou, mají mnohem menší sklony k úzkostem a depresím, jsou veselejší a pozitivněji naladění. Dokonce zpravidla vykazují lepší prospěch ve škole než jejich vrstevníci, kteří rodinné stolování neznají (možná protože u společného stolu leccos pochytí, dozvědí se nové informace, při rozhovorech zdokonalují komunikační dovednosti atd.).

„Měla jsem dlouhodobě pocit, že naše domácnost se noří do chaosu a téměř vůbec netrávíme čas společně. Takže jsem  přehodnotila naše rodinné rituály a rozhodla se jednat. A nejdříve ze všeho jsem uvedla do praxe několik zlepšováků pro úsporu času, postupně jsem přišla na další šikovné nápady, s jejichž pomocí se u nás dílo podařilo – a rodinné večeře se staly nepostradatelnou součástí našeho (téměř každého) dne,“ prozradila trojnásobná maminka Mirka (44). Co u ní doma zafungovalo?

Rodinná procházka nemusí být nuda. Máme super tipy na zábavu!

Dohlížejte na noční mlsání

Vyhlaste jednoznačný zákaz nočních nájezdů na ledničku nebo „tajný“ kuchyňský šuplík, kde se nacházejí veškeré dobrůtky a mlsky „na horší časy“. Nenechte děti ládovat se sušenkami, popcornem nebo pizzou v pololeže na gauči, při sledování televizní obrazovky. Jídlo by mělo probíhat civilizovaně, výhradně u stolu, vsedě na židli a v klidu. Což znamená bez očí přilepených k displeji tabletu, telefonu nebo na televizní obrazovku. Pašují si hladovci jídlo do svých pokojíčků? Skoncujte s tím! V lepším případě rozumnou domluvou a nastavením nových „prorodinných“ pravidel, v tom horším pak nekompromisním zákazem. Však si zvyknou.

Plánujte společné jídlo dopředu

Při každodenním maratonu domova, školy, školky, zaměstnání, pochůzek, nákupů, odvozů na kroužky, fotbalové zápasy, tréninky karate a lekce angličtiny, úklidů doma, vaření, chystání svačin na druhý den, zahánění do postele jsou důkladná logistická organizace celé rodiny a systematické plánování naprostou nezbytností. Takže je jasné, že úspěch rodinné večeře spočívá v pečlivě promyšlené strategii, která vyžaduje přemýšlení dopředu. Jen tak se vyhnete každodenní panice „kdy mám proboha stihnout nakoupit a co vůbec budu vařit?“. Dobrým nápadem, který ušetří dost času a nervů, je zamyslet se nad jídelníčkem na celý týden už o víkendu, připravit seznam a vyjet na velký nákup – nebo ještě lépe: využít některé z mobilních aplikací a oslovit službu, která vám objednaný nákup přiveze a donese doslova až ke dveřím.

Největší chyby rodičů při výchově. Neděláte je náhodou taky?

Polotovary jsou povoleny

Nestyďte se využít cokoli, co vám ušetří čas. Zjednodušte si práci, kdekoli je to možné, a nemějte kvůli tomu ani ty nejmenší výčitky. Pokud to samozřejmě nebude až příliš na úkor kvality jídla. Nenabádáme vás, abyste kupovali polévky v pytlíku a hotové směsi plné soli a glutamátu, ovšem urychlit si vaření tím, že sáhnete v obchodě po předpřipravené pokrájené zelenině, pasírovaných rajčatech, hotových knedlících nebo grilovaných porcích kuřete – proč ne? Výbornou večeři můžete mít hotovou během chvilky. Pro všední dny zapomeňte na gurmánské speciality a vysokou gastronomii nechte na jindy. I „obyčejné“ těstoviny s bazalkovým pestem, blesková luštěninová polévka nebo obložené talíře se šunkou, sýrem, čerstvou zeleninou a pečivem s pomazánkou jsou důstojným řešením rodinné večeře.

Co jde, odložte na ráno

Pokud jsou vaše večery od pondělí do pátku jednoduše šílené, hektické a nepravidelné, nemá smysl jít hlavou proti zdi a trvat na společné večeři za každou cenu, i když ji v podstatě nikdo nestíhá. Pak stojí za pokus udělat rodinným jídlem třeba snídani. Ranní rodinné hodování příjemně nastartuje den. Navíc příprava snídaně nebývá nijak extrémně časově (ani manuálně) náročná, a pokud zapojíte toustovač, rychlovarnou konvici, kávovar nebo vaflovač, máte hotovo během chvilky a můžete servírovat luxusní hostinu.

Nechte je mluvit

Čeho se vyvarovat, pokud nechcete příjemnou pohodu a uvolněnou atmosféru společného stolování pokazit a narušit? Nezahrnujte děti vodopádem otázek na školu, písemky a známky. Nedočkavě se nepřetržitě vyptávat je bezkonkurenčně ten nejméně účinný způsob, jak z nich nějaké informace vydolovat. Pomáhejte ratolestem svým vlastním příkladem procvičovat umění konverzace, snažte se udržovat veselou mysl, a když už se dětí opravdu chcete na něco zeptat, jděte na to oklikou, například: „Čemu jste se dnes nejvíc nasmáli?“ Nebo: „Co se vám dneska nejvíc líbilo a co byste na dnešním dni změnili nebo zrušili?“

 

Témata: Rodina a vztahy, Rodina a vy, Rodina, Děti, Výchova, jídlo, Rodičovství, procházka, Večeře, Láska, Stolování, Všední den, Vztah, Stůl, Zelenina
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Úsměvné "schovky", chaos a znuděné výrazy. Podívejte se, co všechno musí vydržet rodiče při nákupech s dětmi
Formánková Simona
Galerie
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka