Maminka.czPorod

Proč u porodu nesedět? Tato poloha může porod prodloužit i ublížit miminku!

Andrea Machajdíková 8.  11.  2023
Dnes už je téměř ve všech porodnicích běžné, že si žena sepíše porodní přání. V něm mimo jiné uvádí, v jaké poloze by si přála rodit. Pokud je to pro vás aktuální téma a přemýšlíte, jak to udělat, aby byl pro vás porod co nejpříjemnější, přečtěte si, proč je zrovna poloha vsedě nevhodná.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Poloha v takzvaném polosedě je často prezentována za nejvhodnější. A to nejenom v porodnicích, ale třeba i ve filmech. Když si vybavíte jakoukoliv rodící scénu z filmu nebo seriálu, vždycky to vypadá stejně. Ženě praskne voda, začne křičet a v mžiku sedí na lehátku v porodnici a tlačí jako o život. "Pokud žena rodí v polosedě, je to zcela v rozporu s přirozeným mechanismem porodu, který jinak využívá ve svůj prospěch gravitaci. V polosedě se tělo chová trochu jinak a to může zásadně ovlivnit průběh celého porodu," vysvětluje Bc. Veronika Rašková, lektorka pro porod a mateřství z Laskavé porody.

Poloha v polosedě je spíše než pro rodící ženu, ideální pro lékaře či porodní asistentku. Mají totiž maximální možnou kontrolu nad probíhajícím porodem a mohou tak kdykoliv zasáhnout. Často však paradoxně tato poloha stíží porod nejen ženě, ale i miminku. Porod v polosedě je pro ženu i miminko velmi namáhavý a nepřirozený. Žena ztrácí kontrolu nad svým tělem a miminko svou přirozeně aktivní sílu. Často je také porod více bolestivější a delší. Je ovšem nutné dodat, že existují situace, kdy je porod v polosedě a jeho řízení zdravotníkem nevyhnutelný, a to zejména, pokud jsou známy zdravotní komplikace, díky kterým není možné nechat porod přirozeně plynout. V případě, že je žena i miminko v pořádku však nic nebrání tomu, aby porod běžel přirozeně, ve svém tempu a v libovolných polohách. 

Porodní přání. Pište body, ne romány, radí porodní asistentka

Co se děje při porodu vsedě?

"Když je žena v polosedě, nedochází k uvolnění kosti křížové a k odchýlení kostrče jednoduše proto, že na těchto kostech si žena sedí.  V důsledku této polohy pak v samotném závěru porodu žena své miminko tlačí do kopce. Během zevní rotace tak miminko potřebuje pomoc v podobě aktivního vedení tahu hlavičky, což by v jiné poloze zvládlo zcela samo. Vedení tahu hlavičky lékařem či porodní asistentkou s sebou nese mnoho zcela zbytečným rizik, ať už jsou to nejrůznější poranění, zlomeniny pažní nebo klíční kosti miminka nebo vznik Kiss syndromu," varuje Veronika Rašková. 

Co je to Kiss syndrom?

Jedná se o blokádu a poruchu symetrie v oblasti krční páteře miminka, která se projevuje jednostranným držení hlavy a těla, asymetrií lebky, problémy s kojením, neutišitelným pláčem, problémy s trávením a senzorickými odlišnostmi. U starších může ovlivnit kromě držení těla i rovnováhu a koordinaci, spánek, koncentraci a chování nebo může mít vliv na zpoždění vývoje jazyka a ve školním věku vznik poruch učení.

Jakou polohu zvolit?

Mnohem snadnější a vlastně i bezpečnější je porod v přirozených polohách s využitím gravitace, tedy ve dřepu, ve stoje, v kleče, na všech čtyřech či ve startovací poloze. V těchto polohách dochází i k lepšímu okysličování placenty a tím pádem i miminka. Miminko je přitahováno gravitací bez jakýchkoliv překážek. Výrazně se také zmenšuje riziko natržení či velkého poranění hráze. Hráz se totiž, díky gravitaci a nenucenému tlačení, postupně rozvolňuje, nikoli napíná jako v polosedě.

Polohy je možné během porodu střídat, dokonce je to žádoucí. Když miminko postupuje porodními cestami, tělo si pochopitelně žádá nejpřirozenější polohu pro daný okamžik. Světové zdravotnické organizace World Health Organization (WHO) a nternational Certification Institute (ICI) doporučují nechat výběr porodní polohy na ženě, nikoli na zdravotnících. Tedy v případě, že vše probíhá bez jakýchkoliv komplikací.

Poloha při porodu kdysi a dnes: Rodívalo se ve stoje, v kleče i na kamenech

Je nutné brát také v potaz, že každé ženě bude vyhovovat něco jiného. Záleží na aktuálním stavu i kondici. Porod vestoje nezvládne každá, stejně jako nemusí všem vyhovovat rodit na boku. Velmi univerzální je poloha na kolenou s podpěrou na rukou, kterou zvládnou třeba i ženy s nadváhou. 

Tip od lektorky pro porod a mateřství Veroniky Raškové 

"Porodní křesla se dají skvěle polohovat a využít na mnoho variant. Můžete zkusit rodit i na žíněnce či porodní stoličce, na které žena sice sedí, ale stolička má dole otvor a je tak využívána gravitace. Každopádně, roďte v takové poloze, jak vám váš instinkt napovídá." 

VIDEO: Co je to multitrek systém?

Témata: Porod, Miminko, Porodnice, Od těhotenství k porodu, Porodní asistentka, žena, Tělo, film, WHO, porodní poloha, KISS, Gravitace, ICI, Poloha, Otvor, Veronika Rašková