Maminka.czKojenec

Proč už zase pláče? Základní tipy na utišení

28. 9. 2011
Proč už zase pláče? Základní tipy na utišení
Všechny děti občas pláčou. Proč? Dokonce i zcela zdravý novorozenec pláče průměrně jednu až tři hodiny denně. Malé děti nejsou schopny si samy pomoci, spoléhají na někoho jiného, kdo jim poskytne potravu, teplo a pohodu, kterou potřebují.

Mám plnou plenku

Miminko Vám neumí říci: mám plnou plenku, potřebuji přebalit. Všichni novorozenci jsou citliví na plnou plenku – někteří méně, jiní více. Potom většinou „naříkají“, dokud je nepřebalíte. Ubrečený výraz na tvářičce opět rozjasní úsměv.

Chci jíst

Hlad je nejčastějším důvodem, proč miminko pláče. Čím je mladší, tím je pláč kvůli hladu častější. Malý žaludek nemůže přijmout velké množství potravy, takže si bude mléko žádat ve velmi krátkých intervalech každé 2-3hod.

Potřebuji teplo nebo je mi zima

Miminko může být citlivé na přebalování či koupání, když se jeho pokožka setká s chladným vzduchem, začne být neklidné. Proto je důležité se naučit rychle vyměňovat plenky a koupat, abyste ho mohli zabalit a utišit.
Tip: Nahřívejte osušku, do které drobečka utíráte po koupeli.

Miminko nesmí být příliš oblečené: Základní pravidlo je, že potřebuje proti dospělému jen jednu vrstvu oblečení navíc, aby se cítilo dobře.
Tip: „Přiložte ruku na bříško“, pokud je horké, odstraňte jednu vrstvu oblečení. Pokud je chladné, přidejte další vrstvu. Jestliže je miminko dobře oblečené, musí mít vždy teplé čelíčko a zátylek. Doporučujeme, abyste v dětském pokoji udržovali teplotu okolo 18°C.

Potřebuji pohodlí

Tak jako dospělí, i miminka mají rádi pohodlí. Všímejte si drobností jako příliš utažená plínka či těsná guma u kalhotek. Obecně by oblečení nemělo být těsné či malé.

Chce se mi spinkat

Miminko se těžko vyrovnává s velkou dávkou stimulů – světla, hluků, předávání z ruky do ruky mezi příbuznými. Možná nemá žádný důvod k pláči, ale jen chce říci „ Už chci mít chvilku klid“. Aby usnulo, potřebuje klidnou a teplou místnost.

Mám prdíky – bolí mě bříško

Maminky si někdy neuvědomují, že to co jedí ony, pijí poté jejich ratolesti v podobě mléka. Pokud maminky jedí potraviny, které nadýmají, jejich miminka poté trápí prdíky a bolí je bříško. Doporučujeme, vyhnout se těmto nadýmacím potravinám, abychom ušetřili naše miminka bolesti a pláče.
Tip: V lékárně Vám mohou doporučit několik druhů čajů, krémů, olejíčků, kapiček nebo nahřejte plenku a přiložte jí na bříško. Také může pomoci masáž bříška.

ČTĚTE TAKÉ: Období vzdoru aneb noční můra rodičů

Chci se nosit

Některá miminka potřebují hodně pozornosti a pocit jistoty. Často vyžadují pro svou pohodu těsný fyzický kontakt.
Tip: Vyzkoušejte baby vak, šátek na nošení dětí či jinou pomůcku, která vám umožní držet miminko těsně u sebe (ruce přitom zůstávají volné pro jinou činnost).

Kolika

Některé miminka procházejí obdobím trápení se a není možné je utěšit. Kolika se definuje jako soustavný pláč v trvání alespoň tří hodin denně nebo alespoň třikrát týdně (nejčastěji ve večerních hodinách). Neexistuje žádný recept na léčení. Může vás utěšit jen to, že většinou netrvá déle než tři měsíce.

Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Batole, Tip, Pláč, Chladný vzduch, Utišení, Základní pravidlo, Žák, Krátký interval, Plínka

Mohlo by vás zajímat
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první

Horoskopy

Ryby Procházíte obdobím, které je pozitivní, a máte tudíž mnoho energie. Nejvíce posílíte po pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miluše, Miluška, Jerguš

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné