Maminka.czKojenec

Proč už zase pláče? Základní tipy na utišení

Dagmar Ferahli Süsser 28.  9.  2011
Proč už zase pláče? Základní tipy na utišení
Všechny děti občas pláčou. Proč? Dokonce i zcela zdravý novorozenec pláče průměrně jednu až tři hodiny denně. Malé děti nejsou schopny si samy pomoci, spoléhají na někoho jiného, kdo jim poskytne potravu, teplo a pohodu, kterou potřebují.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mám plnou plenku

Miminko Vám neumí říci: mám plnou plenku, potřebuji přebalit. Všichni novorozenci jsou citliví na plnou plenku – někteří méně, jiní více. Potom většinou „naříkají“, dokud je nepřebalíte. Ubrečený výraz na tvářičce opět rozjasní úsměv.

Chci jíst

Hlad je nejčastějším důvodem, proč miminko pláče. Čím je mladší, tím je pláč kvůli hladu častější. Malý žaludek nemůže přijmout velké množství potravy, takže si bude mléko žádat ve velmi krátkých intervalech každé 2-3hod.

Potřebuji teplo nebo je mi zima

Miminko může být citlivé na přebalování či koupání, když se jeho pokožka setká s chladným vzduchem, začne být neklidné. Proto je důležité se naučit rychle vyměňovat plenky a koupat, abyste ho mohli zabalit a utišit.
Tip: Nahřívejte osušku, do které drobečka utíráte po koupeli.

Miminko nesmí být příliš oblečené: Základní pravidlo je, že potřebuje proti dospělému jen jednu vrstvu oblečení navíc, aby se cítilo dobře.
Tip: „Přiložte ruku na bříško“, pokud je horké, odstraňte jednu vrstvu oblečení. Pokud je chladné, přidejte další vrstvu. Jestliže je miminko dobře oblečené, musí mít vždy teplé čelíčko a zátylek. Doporučujeme, abyste v dětském pokoji udržovali teplotu okolo 18°C.

Potřebuji pohodlí

Tak jako dospělí, i miminka mají rádi pohodlí. Všímejte si drobností jako příliš utažená plínka či těsná guma u kalhotek. Obecně by oblečení nemělo být těsné či malé.

Chce se mi spinkat

Miminko se těžko vyrovnává s velkou dávkou stimulů – světla, hluků, předávání z ruky do ruky mezi příbuznými. Možná nemá žádný důvod k pláči, ale jen chce říci „ Už chci mít chvilku klid“. Aby usnulo, potřebuje klidnou a teplou místnost.

Mám prdíky – bolí mě bříško

Maminky si někdy neuvědomují, že to co jedí ony, pijí poté jejich ratolesti v podobě mléka. Pokud maminky jedí potraviny, které nadýmají, jejich miminka poté trápí prdíky a bolí je bříško. Doporučujeme, vyhnout se těmto nadýmacím potravinám, abychom ušetřili naše miminka bolesti a pláče.
Tip: V lékárně Vám mohou doporučit několik druhů čajů, krémů, olejíčků, kapiček nebo nahřejte plenku a přiložte jí na bříško. Také může pomoci masáž bříška.

ČTĚTE TAKÉ: Období vzdoru aneb noční můra rodičů

Chci se nosit

Některá miminka potřebují hodně pozornosti a pocit jistoty. Často vyžadují pro svou pohodu těsný fyzický kontakt.
Tip: Vyzkoušejte baby vak, šátek na nošení dětí či jinou pomůcku, která vám umožní držet miminko těsně u sebe (ruce přitom zůstávají volné pro jinou činnost).

Kolika

Některé miminka procházejí obdobím trápení se a není možné je utěšit. Kolika se definuje jako soustavný pláč v trvání alespoň tří hodin denně nebo alespoň třikrát týdně (nejčastěji ve večerních hodinách). Neexistuje žádný recept na léčení. Může vás utěšit jen to, že většinou netrvá déle než tři měsíce.

Témata: Kojenec, Novorozenec, Děti, Batole, Pláč, Základní pravidlo, Utišení, Základ, Žák, Krátký interval, Chladný vzduch, Tip, Plínka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po dětech. Šokující galerie, která odhaluje, jak nás mění rodičovství!
Kolinová Gabriela
Rodina a vy
VIDEO: Bonding po porodu je už v porodnicích normou. Podívejte se, jak probíhá a co se děje, když se narodí miminko
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství