Maminka.czJen pro maminku

Proč ženám padají vlasy?

Nejčastějšími příčinami padání vlasů u žen jsou problémy se štítnou žlázou, hormonální změny v období těhotenství, nízká hladina estrogenu nebo příčiny psychického původu, jako je dlouhodobý stres nebo celková vyčerpanost organismu. Někdy však může být problém se ztrátou vlasů zakořeněn i v nedostatku základních minerálů. Normální je ztrácet denně 50 – 100 vlasů. Pokud vlasy padají více než jste zvyklí, možná bude stačit upravit jídelníček, přečkat roční období nebo se přestat stresovat a doplnit živiny. Pokud však máte pocit, že se objevují kouty a lysiny poraďte se s dermatologem.
Komerční článek
14. 5. 2012
Proč ženám padají vlasy?

Těhotenství:

V tomto období se tělo vyrovnává s velkými hormonálními výkyvy a reakcí na ně může být padání vlasů. První změny kvality a kvantity porostu můžete vnímat v období druhého až třetího měsíce těhotenství. Tělo prožívá dosud největší hormonální změnu. Druhou vlnu padání vlasů můžete čekat po porodu. Je to důsledek prodělané fyzické i psychické zátěže. Problém se však může nejvíce projevit mezi třetím a šestým měsícem po porodu. V tomto období se zrychluje vlasový cyklus, je zkrácena délka doby jeho jednotlivých životních období. Pokud nedošlo během těchto změn k narušení vlasových cibulek, vše se navrátí zpět k normálu samo během dalších tří měsíců. Pokud problém neustává, kontaktujte svého gynekologa nebo dermatologa.

Problémy se štítnou žlázou

Ať už se jedná o sníženou či zvýšenou funkci štítné žlázy, v obou případech má tato porucha za následek padání vlasů, při zvýšené funkci jsou navíc vlasy jemnější a slábnou. Pokud se po vyšetření onemocnění potvrdí, bude následovat léčka, která by měla padání vlasů zastavit.

Nízká hladina estrogenu

Vypadávání vlasů se může objevit zejména v období přechodu, kdy je v ženském těle nízká hladina estrogenu a kvůli tomu začne na vlasové kořínky škodlivě působit mužský hormon testosteron. Pokožka hlavy je navíc méně prokrvená, což na kvalitu vlasů nemá dobrý vliv. Na tyto hormonální změny existují různé doplňky stravy a šampony s kofeinem, po kterých lze stav navrátit do normálu.

Nedostatek potřebných látek

Někdy však může být problém se ztrátou vlasů zakořeněn i v nedostatku základních minerálů - železo, zinek, vápník či hořčík. Tuto příčinu by měl odhalit váš lékař z krevních testů nebo specializovaného vyšetření vlasu. Proto by lékař rozhodně neměl být ten poslední, kdo se o problému dozví, spíše naopak, jen on vám správně poradí, jaké vitamíny a jiné přípravky byste měla pro nápravu škod zvolit.

K dalším faktorům, které způsobují ztrátu vlasů, patří

• Stres – ovlivňuje prokrvení pokožky hlavy a tím vlasy připraví o potřebné živiny
• Nedostatek vitamínů - B, C, E
• Diety – nedostatek potřebných živin, vitamínů a minerálů
• Špatný krevní oběh – nedostatečné prokrvení pokožky na hlavně
• Operační zákrok
• Znečištěné ovzduší
• Roční období – nejvíce padají vlasy na jaře a na podzim
• Časté nošení pokrývek hlavy
• Nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy – vysušená pokožka hlavy, lupy
• Nadměrné pocení – zvýšená produkce potních žláz

Jak zastavit vypadávání vlasů

Doplňte biotin. Vitamín H neboli biotin je nutný pro udržení zdravých vlasů a pokožky. Bohatá na biotin jsou játra, ořechy, vaječný žloutek, květák, pivovarské kvasnice, hnědá rýže, zelený hrášek, čočka, oves, sója. Denní příjem 100 - 200 mcg pokrývá potřebu organismu.
Zaměřte se na jídelníček.Měl by obsahovat dostatek železa, zinku a vitamínů B.
Lehněte si denně na 15 min hlavou dolů na šikmou podložku, aby se vám prokrvila pokožka hlavy.Denně také provádějte masáž vlasové pokožky.
Vyhněte se hrubému zacházení s vlasy. Nevysušujte si vlasy nešetrným vytíráním osuškou. Nepoužívejte k vysušení horkovzdušný fén. Vlasy nevyčesávejte dokud neuschnou.
Nenoste pokrývky hlavy jako jsou čepice, kšiltovky, klobouky, šátky atd.

Dále byste o svou kštici měla začít pečovat. Myjte si hlavu jednou za tři dny. Pořiďte si přípravek proti padání vlasů, můžete zvolit šampon, kondicionér či přímo sérum. Např. přípravky Renokin obsahují komplex peptidů, vitamínů a přírodních výtažků, které přispívají z zastavení padání vlasů a navíc intenzivně podporují růst nových. Při aplikaci séra dopřejte své pokožce masáž, nejenže se účinné látky dostanou lépe do pokožky, ale díky této péči ji důkladně prokrvíte. Nevysoušejte nešetrným vytíráním ručníkem, zacházejte opatrně i s hřebenem. Nefénujte je, nežehlete. Místo barvy zkuste zvolit šetrnější přeliv či Hennu. Nebojte se slušivého mikáda. Pokud je to nutné, ulevte vlasům zkrácením.

Témata: Jen pro maminku
Mohlo by vás zajímat
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší
Podzimní tvoření: Vytvořte si s dětmi tato roztomilá zvířátka z kaštanů
Halloweenské dobroty, které ocení nejen děti
Špatné počasí? Nevadí! Vezměte do ruky knihu a užívejte si domácí pohodu

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu