Maminka.czŠikana

Profesionální bojovníci MMA bojují proti šikaně. Kam se obrátit, když na ni máte u dítěte podezření?

redakce 5.  10.  2022
S návratem do školních lavic je tu zpět. Šikana se týká většího množství dětí, než bychom předpokládali. V reálném životě je to podle některých výzkumů až polovina z nich. Proti šikaně bojují i elitní sportovci, třeba zápasníci MMA.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Měli jste vždycky pocit, že MMA znamená „prát se v kleci”? Profesionální bojovníci David Kozma, Andres Raška a zakladatel Oktagonu (organizace, která pořádá turnaje bojových sportů) Ondřej Novotný dokazují, že energie se dá využít tím nejlepším a pozitivním směrem. Navštívili vybranou školu v rámci projektu Sportem proti šikaně (viz box) a sklidili velký úspěch.

“Náš sport je mnohdy nesprávně spojován s násilím. Chceme využít spolupráce s Rexonou, abychom vyjádřili svůj postoj k násilí a distancovali se od jakékoliv formy násilí mimo boje dvou sportovců pod jasně danými pravidly. I proto je součástí kampaně slogan: Boj patří do klece, ne do školy. K tomuto tématu mají rozhodně co říct i naši bojovníci, kteří si některou z forem šikany v mládí prošli, jako třeba šampion David Kozma. Proto nám tato kampaň dává smysl a jsme rádi, že můžeme spolu s našimi bojovníky šířit osvětu na českých a slovenských školách,” říká manažerka projektu Oktagonu Silvia Klimková.

K projektu vytvořili web, kde se mohou školy registrovat, pokud mají zájem o besedu na toto téma. První setkání proběhlo ve Zlíně a mělo velký úspěch. "Děti tam Oktagon milují, fandí mu a myslím si, že to dopadlo perfektně," dodává Klimková.

Při setkání s žáky vyprávěli profesionální bojovníci, kdy se setkali sami se šikanou a jak jí předcházet. „Já jsem byl v mládí hloupý a byl na té druhé straně. Byl jsem velký a několik dětí jsem dokázal potrápit. Bylo to špatně,“ svěřil se Andres Raška. „Šikana není jen fyzická, ale i škaredé slovo. Víc než někomu ubližovat je někomu pomoct,“ dodal. „Energii je vhodné dát do sportu. Člověk se tak vybíjí a nikoho nešikanuje. A pokud se vám něco děje, vždy byste to měli říct dospělému. Rodičům, učitelům,“ doplnil ho Ondřej Novotný.

VIDEO: Jak učit děti vnímat zdravě své tělo?

  • Oktagon MMA – organizace, která pořádá turnaje bojových sportů. Započala projekt Sportem proti šikaně. 
  • Základní škola speciální a Praktická škola Zlín pro děti s mentálním postižením se do něj přihlásily a z 90 škol v Česku byly vybrány k besedě na toto téma.
  • Bojovníci navštívili místní děti a sklidili tu velký úspěch, debata se protáhla na dvě hodiny.

Se šikanou se děti potkávají běžně, především v on-line prostředí nabývá poslední dobou na síle. Kvůli vzhledu tu čelí posměškům 29 % dětí, kvůli obličeji nebo vlasům 26 %. 22 % dětí zažívá urážky kvůli oblečení nebo mobilu (značka, stáří mobilního zařízení). Jen 8 % dětí přitom přímo přiznává, že by se někomu posmívalo v on-line prostředí, ve virtuálním prostředí to bylo 13 %. To vše zjistil výzkum Děti a kult krásy v on-line světě, kterého se účastnilo téměř 10 tisíc dětí a dospívajících ve věku 10 až 17 let.

Mami, ubližují mi a nevím proč. Kde končí pošťuchování a začíná šikana?

Některé varovné signály šikany

  • Dítě například už nechce nosit rovnátka.
  • Nechce, aby ho rodiče vozili do školy autem. 
  • Mluví o tom, že chce vyrůst, zhubnout…
  • Je často nemocné.
  • Utíká do světa fantazie.

Pokud máte obavu, že se šikana může týkat i vašeho dítěte, neváhejte se obrátit pro pomoc. Seznam užitečných kontaktů přinášíme zde:

Nenech to být https://www.nntb.cz/skoly 

Web vznikl pod záštitou Ministerstva školství ČR. Jde o on-line schránku důvěry, kterou může využít žák, rodič, učitel či provozní zaměstnanec. Anonymně tak upozorní na jakýkoliv problém, a usnadní tak škole jeho řešení. 

Stop šikaně https://www.stop-sikane.cz

Nadační fond, jehož primárním cílem je ukázat, že šikana opravdu není normální součástí společenského života, její oběti si často nesou vážné následky po celý život, a je tedy nezbytné s tímto problémem bojovat všemi dostupnými prostředky. 

Linka ztracené dítě https://linkaztracenedite.cz

Zabývá se problematikou ohrožených dětí. Do ČR uvedla evropskou krizovou linku 116 000 pro rodiny, příbuzné, pedagogy a zainteresovanou veřejnost. Odborníci oživili také myšlenku jednotného čísla 116 123, kde poskytují první psychickou pomoc pro dospělé.

Rodičovská linka https://www.rodicovskalinka.cz

Z celé ČR se na ni mohou obrátit rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové, všichni dospělí, kteří mají starost o děti. Nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.

Témata: Sport, Sociální sítě, Šikana, Školy, Back to school, projekt, Kyberšikana, Děti, Výzkum, MMA, Škola, Zlín, Nadační fond, Česká republika, Bojovník, Školní lavice, Ministerstvo školství ČR, Násilí, Sport na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Herečka Christina Applegate bojuje s roztroušenou sklerózou. Jaké dojemné vyznání poslala své dceři?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vánoční cukroví: Upečte si nejlepší měkké medové perníčky
Formánková Simona
Recepty
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod