Profesionální bojovníci MMA bojují proti šikaně. Kam se obrátit, když na ni máte u dítěte podezření?

Profesionální bojovníci MMA bojují proti šikaně. Kam se obrátit, když na ni máte u dítěte podezření? | Zdroj: Istock

Zdroj: Istock

S návratem do školních lavic je tu zpět. Šikana se týká většího množství dětí, než bychom předpokládali. V reálném životě je to podle některých výzkumů až polovina z nich. Proti šikaně bojují i elitní sportovci, třeba zápasníci MMA.

Měli jste vždycky pocit, že MMA znamená „prát se v kleci”? Profesionální bojovníci David Kozma, Andres Raška a zakladatel Oktagonu (organizace, která pořádá turnaje bojových sportů) Ondřej Novotný dokazují, že energie se dá využít tím nejlepším a pozitivním směrem. Navštívili vybranou školu v rámci projektu Sportem proti šikaně (viz box) a sklidili velký úspěch.

“Náš sport je mnohdy nesprávně spojován s násilím. Chceme využít spolupráce s Rexonou, abychom vyjádřili svůj postoj k násilí a distancovali se od jakékoliv formy násilí mimo boje dvou sportovců pod jasně danými pravidly. I proto je součástí kampaně slogan: Boj patří do klece, ne do školy. K tomuto tématu mají rozhodně co říct i naši bojovníci, kteří si některou z forem šikany v mládí prošli, jako třeba šampion David Kozma. Proto nám tato kampaň dává smysl a jsme rádi, že můžeme spolu s našimi bojovníky šířit osvětu na českých a slovenských školách,” říká manažerka projektu Oktagonu Silvia Klimková.

K projektu vytvořili web, kde se mohou školy registrovat, pokud mají zájem o besedu na toto téma. První setkání proběhlo ve Zlíně a mělo velký úspěch. "Děti tam Oktagon milují, fandí mu a myslím si, že to dopadlo perfektně," dodává Klimková.

Při setkání s žáky vyprávěli profesionální bojovníci, kdy se setkali sami se šikanou a jak jí předcházet. „Já jsem byl v mládí hloupý a byl na té druhé straně. Byl jsem velký a několik dětí jsem dokázal potrápit. Bylo to špatně,“ svěřil se Andres Raška. „Šikana není jen fyzická, ale i škaredé slovo. Víc než někomu ubližovat je někomu pomoct,“ dodal. „Energii je vhodné dát do sportu. Člověk se tak vybíjí a nikoho nešikanuje. A pokud se vám něco děje, vždy byste to měli říct dospělému. Rodičům, učitelům,“ doplnil ho Ondřej Novotný.

VIDEO: Jak učit děti vnímat zdravě své tělo?

  • Oktagon MMA – organizace, která pořádá turnaje bojových sportů. Započala projekt Sportem proti šikaně. 
  • Základní škola speciální a Praktická škola Zlín pro děti s mentálním postižením se do něj přihlásily a z 90 škol v Česku byly vybrány k besedě na toto téma.
  • Bojovníci navštívili místní děti a sklidili tu velký úspěch, debata se protáhla na dvě hodiny.

Se šikanou se děti potkávají běžně, především v on-line prostředí nabývá poslední dobou na síle. Kvůli vzhledu tu čelí posměškům 29 % dětí, kvůli obličeji nebo vlasům 26 %. 22 % dětí zažívá urážky kvůli oblečení nebo mobilu (značka, stáří mobilního zařízení). Jen 8 % dětí přitom přímo přiznává, že by se někomu posmívalo v on-line prostředí, ve virtuálním prostředí to bylo 13 %. To vše zjistil výzkum Děti a kult krásy v on-line světě, kterého se účastnilo téměř 10 tisíc dětí a dospívajících ve věku 10 až 17 let.

Některé varovné signály šikany

  • Dítě například už nechce nosit rovnátka.
  • Nechce, aby ho rodiče vozili do školy autem. 
  • Mluví o tom, že chce vyrůst, zhubnout…
  • Je často nemocné.
  • Utíká do světa fantazie.

Pokud máte obavu, že se šikana může týkat i vašeho dítěte, neváhejte se obrátit pro pomoc. Seznam užitečných kontaktů přinášíme zde:

Nenech to být https://www.nntb.cz/skoly 

Web vznikl pod záštitou Ministerstva školství ČR. Jde o on-line schránku důvěry, kterou může využít žák, rodič, učitel či provozní zaměstnanec. Anonymně tak upozorní na jakýkoliv problém, a usnadní tak škole jeho řešení. 

Stop šikaně https://www.stop-sikane.cz

Nadační fond, jehož primárním cílem je ukázat, že šikana opravdu není normální součástí společenského života, její oběti si často nesou vážné následky po celý život, a je tedy nezbytné s tímto problémem bojovat všemi dostupnými prostředky. 

Linka ztracené dítě https://linkaztracenedite.cz

Zabývá se problematikou ohrožených dětí. Do ČR uvedla evropskou krizovou linku 116 000 pro rodiny, příbuzné, pedagogy a zainteresovanou veřejnost. Odborníci oživili také myšlenku jednotného čísla 116 123, kde poskytují první psychickou pomoc pro dospělé.

Rodičovská linka https://www.rodicovskalinka.cz

Z celé ČR se na ni mohou obrátit rodiče, prarodiče a další rodinní příslušníci, pedagogové, všichni dospělí, kteří mají starost o děti. Nabízí krizovou pomoc a základní sociální poradenství po telefonu nebo prostřednictvím e-mailu.

Určitě si přečtěte

Články z jiných titulů