Maminka.czJen pro maminku

Prohřejte si tělo i duši

redakce 22.  6.  2009
Prohřejte si tělo i duši
Zima je v plném proudu a zalézá až do morku kostí. S klesající rtutí v teploměru máte čím dál méně energie. Naštěstí nemusíte čekat na jaro, můžete si dopřát speciální procedury, které vás báječně zahřejí nejen fyzicky, ale i psychicky.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zima je v plném proudu a zalézá až do morku kostí. S klesající rtutí v teploměru máte čím dál méně energie. Naštěstí nemusíte čekat na jaro, můžete si dopřát speciální procedury, které vás báječně zahřejí nejen fyzicky, ale i psychicky.

Jistě jste již slyšeli pojem spa nebo wellness centrum. Jsou to jakési novodobé lázně, do kterých chodí lidé relaxovat. A právě v těchto moderních lázních si můžete klidně každý den dopřát potřebnou dávku odpočinku. Trend wellness je v České republice poměrně nový a rychle se rozrůstající fenomén. Wellness můžete totiž v nejširším smyslu slova chápat jako kvalitu života. Myšlenku wellness znaly a praktikovaly civilizace již před tisíci let.

Například za časů starého Říma, v dobách, kdy se těšil obrovské slávě a bohatství, si jeho obyvatelé užívali nejrůznějších potěšení těla a ducha. Mezi nejoblíbenější patřily tzv. termy, lázně s podlahovým vytápěním. Vedle šaten a potních místností zde byly také prostory pro masáže a potírání olejem. Jejich častým návštěvníkem byl i Gaius Julius Caesar. Kultura antického Řecka pečovala o člověka podle řeckého ideálu krásy „kalokagathia“, tedy jakési harmonické osobnosti. Kalokagathia je složenina slov „kalos“ a „agathos“. Kalos znamená krásný, sličný, slušný, vhodný, dokonalý, šťastný. Pod pojmem agathos se skrývají významy dobrý, statný, mocný, zdravý, čestný, šlechetný. Jde tedy především o soulad krásy a dobra, v duševní i tělesné rovině. Vzdáleným ekvivalentem může být české úsloví: „V zdravém těle zdravý duch“. Cesta k moudrosti a zdraví byla tedy podle antických Řeků dlážděná péčí o tělo a duši současně. Cílem byl harmonický soulad a vyvážení psychické a fyzické stránky člověka. Podobný smysl najdete i v dnešní společnosti, kde se lidé sice neřídí ideálem kalokagathia, nicméně je stále žádoucnější žít podle principů wellness. Lidé znovu objevili staré známé pravdy a začali se jimi řídit.

A sice, že psychické je neoddělitelně spjato a provázáno s fyzickým. A také, že řízený pohyb a relaxace mají vliv na psychický stav člověka. Zároveň se objevily i některé nové poznatky, podle kterých lze usoudit, že z 80 % pravděpodobně můžete své zdraví ovlivnit způsobem života a správnou životosprávou.

ZDRAVÍ Z VODY

Volně přeloženo znamená wellness „být v pohodě a fit“. Cílem tohoto oboru je pomoci lidem v dnešním moderním světě najít cestu ke kvalitnímu a plnohodnotnému životu. Wellness je životní styl, který se snaží minimalizovat negativní vlivy okolí, jako jsou především stres, nedostatek spánku, chybějící pohyb a znečištěné ovzduší. Žít wellness znamená cítit se zdravě a vyrovnaně, podporovat tělesnou kondici a duševní aktivitu, upevňovat harmonii těla, mysli a duše.

Volně převedeno do normálního životního tempa, wellness znamená naději pro řešení civilizačních chorob, získání a udržení formy i v pokročilejším věku a díky umění relaxace také odstranění stresu a vyčerpání. Wellness tedy představuje nejen odpočinek, v tomto odvětví se spojují relaxace, pohybové aktivity, vyvážená strava a péče o vzhled. Wellness demonstruje potřebu tělesné a duševní rovnováhy, neboť v dnešním světě potřebujeme zejména fyzickou vytrvalost a výkonnost. Z pohledu wellness jsou duševní a tělesné dvě stránky téhož. Na stejném principu fungují i spa, původ tohoto slova se odvozuje od latinského „Salut per Aqua“, tedy zdraví z vody. Mnoho procedur má vodu teplou i studenou jako svůj základ. Saunu a páru, které jsou nedílnou součástí wellness center, již znáte. Spa však také nabízejí speciální procedury, které do našich končin zavítaly z Orientu a jsou velmi žádané.

HAMMAM

Tento zvláštní název skrývá tureckou lázeň, kde se lidé scházejí, aby si odpočinuli, popovídali a zůstali imunní vůči nemocem. V lázních hammam nedochází pouze k tělesné očistě, díky krásnému prostředí na chvíli zapomenete na okolní svět, oprostíte se od všech starostí a uvolníte se také psychicky. Hammam vznikl v Turecku na základě požadavků islámu na čistotu těla. Staří osmané využili základy římských lázní a sloučili je se svými rituály. Věřící omívají tělo a pomocí horka a páry očišťují i svou duši. Lázně hammam byly původně přístavby zbudované na okrajích mešit, postupně se rozšířily i do jiných institucí.

Typické turecké lázně mají tři místnosti: sicaklik (horká místnost), kterou prosvětlují sluneční paprsky, ve středu je kulatý mramorový stůl, který slouží k relaxačním masážím klientů. V tepidáriu (prostřední místnosti) se procedura dokončuje a v sogukluku (studené místnosti) se znovu relaxuje. Tellakem, tedy masérem, v hammamu se mohl stát jen mladý muž, který klientům poskytoval i sexuální služby. Dnes se však již maséři specializují pouze na relaxační léčivé masáže. Podle tisícileté tradice se nejprve prohřejete na speciálním mramorovém kameni. Po dostatečném uvolnění na hřejivém mramoru nastává hlavní část celé relaxační procedury. Masér vám provede peeling, který vám odstraní všechny odumřelé buňky na kůži, a vaše pleť bude nádherně hladká. Následuje velmi příjemná pěnová mýdlová masáž celého těla, při které se zcela uvolníte a dokonale si odpočinete. Masírováni budete speciálním voňavým exotickým mýdlem. Během celé relaxační procedury je v místnosti vysoká vzdušná vlhkost, takže si i příjemně pročistíte dýchací cesty a uvolníte případnou začínající rýmu.

Po mýdlové masáži se rychle ochladíte studenou vodou, otužíte tělo, osvěžíte se a prokrví se vám pokožka. Tradice hammam se postupně rozšířila do celého světa, z Turecka dovezl myšlenku lázní hammam na konci 19. století člen britského parlamentu a během následujících 150 let se tato novinka rozšířila i do ostatních zemí. U nás hammam najdete v nabídce wellness center a spa.

RASSOUL

Jílovitá zemina pocházející z marockých pouští nese název hassoul, rassoul nebo rhassoul. Je čistě přírodní a velmi bohatá na hořčík a křemík, ale také na železo, vápník a sodík. Africký jílový mycí kámen dodává potřebné minerály pokožce a vlasům, má čisticí účinky, tonizuje a zklidňuje.

Nejčastěji se nanáší na tělo a jemnými krouživými pohyby se vmasírovává do pokožky. V kombinaci s horkou párou a následnou sprchou působí na pokožku obzvláště blahodárně. Potom, co si nanesete rassoul na tělo i vlasy, se prohřejete v parní kabině. Marocký jíl je maximálně šetrný k pokožce, a když se spojí s vodou, má příjemnou gelovou konzistenci.

MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMENY

Tentokrát se přesuneme zcela opačným směrem, opustíme orient a zavítáme na Havajské ostrovy. Masáž horkými lávovými kameny v sobě skrývá havajské techniky a využívá horké lávové kameny. Díky tomuto spojení má masáž nejen velký relaxační účinek, ale také příjemně prohřívá tělo. Tato masážní technika údajně pochází od původních amerických indiánů, kteří ji praktikovali během svých kmenových rituálů. Masáže, při kterých se přikládaly horké nebo i drahé kameny na tělo, byly oblíbené již Mezopotámii, Indii nebo Číně. K povzbuzujícím masážím se používaly oblázky z moře plné mořských minerálů.

Postupem času se vyvinulo několik lávových technik, které se liší množstvím a teplotou kamenů a především provedením masáže. A jak vlastně masáž vypadá? Speciální lávové kameny různých velikostí se nahřejí ve vodní lázni na 55 °C, které a postupně se pokládají na tělo nebo se s nimi provádí masáž. Kameny se přikládají na záda, dlaně, nohy i chodidla podle jednotlivých čaker. Lávové kameny skvěle akumulují teplo a přenášejí množství energie. Po masáži se budete cítit jako byste se právě probudili, plni energie a příjemných pocitů. Masáž lávovými kameny má vedle prohřátí a relaxace řadu dalších léčebných účinků -stimuluje krevní oběh a lymfatický systém, urychluje metabolismus, posiluje imunitní systém, uvolňuje svaly a celkově regeneruje organismus a především zbavuje stresu a celkového napětí.

DO WELLNESS S BŘÍŠKEM

Protože je organismus v těhotenství citlivější, zep tali jsme se Jany Schambergerové, vedoucí spa v Aquapalace v Praze, jaké pro cedury jsou vhodné pro těhulky. „Pokud je žena zvyklá chodit do sauny nebo páry, může samozřejmě pokračovat i b ěhem těhotenství, doporučujeme však šetrnější typy saun, tedy takové, ve kterých je nižší teplota a také více prostoru. Jde vlastně o tzv. relaxační sauny, ve k ter ých se nas t áv ající maminky mohou zahřát a posílít imunitu a nejsou přitom vystaveny v y sok ým teplotám. Pokud těhulka hůře snáší páru, je ve třetím trimestru nebo má rizikové těhotenství, měla by návštěvu wellness raději odloži t. Co se týká masáží, pro ženy v očekávání nabízíme sp eciální těho tenské masáže, například masáže lávovými kameny, při kterých žena leží na zádech. Kameny se pokládají na hrudník a bříško, budoucí maminka si odpočine a plod se zklidní. Je možné také jemně promasírovat nohy a ruce.“

Témata: Časopis Maminka, Jen pro maminku, Tělo, Wellness centrum, TENS, Podobný smysl, Caesar, Aquapalace, Zdravý duch, Turecko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Únava, strie a poporodní kalhotky. Maminky po porodu však vnímají jediné - pocit štěstí!
Formánková Simona
Galerie
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus