Maminka.czRodina

Proměna za pár korun

, Časopis Maminka
31. 8. 2009
Proměna za pár korun
To, že máte k dispozici miliony na zařízení nebo rekonstrukci bytu, nezaručuje, že výsledkem bude pěkný a vkusný interiér. I v případě malé investice může váš byt po proměně vypadat skvěle. Každopádně ale potřebujete mnohem více invence a odvahy hledat neotřelá řešení.

Protože převážná většina interiérů je nezdravě zahlcená věcmi, velmi jim prospěje „očistná kúra“. Pokud tedy toužíte po radikální a okamžitě viditelné změně svého životního prostoru bez velkých investic, pusťte se nejdřív s elánem do velkého úklidu. Ten by měl zahrnovat poctivé třídění všech trvale skladovaných předmětů. Spolu s počtem let strávených na jednom místě plynule narůstá i množství zbytečností. Přemíra úložného nábytku je zaplněná k prasknutí, letitá dvířka skříní a zásuvky nejdou zavřít, věci se s oblibou hromadí také na všech otevřených policích, komodách a skříňkách.

Takovéto domácnosti nejvíce prospěje přistavený kontejner před domem… A jak na to? Vyhraďte si dostatek času a vytvořte si plán úklidu - můžete postupovat po jednotlivých místnostech nebo podle typu uložených věcí, jak je libo. Některým rodinám tento krok usnadní periodické stěhování, které je nejúčinnější prevencí před hromaděním věcí. S postupem času a rozrůstající se rodinou se zpravidla u každého dostaví touha „zakotvit“ alespoň na několik let. Potom riziko přirozeně se hromadících, nepoužívaných věcí účinně snížíme pouze nekompromisním pravidelným úklidem.

Promyšlené přesuny udělají své

Dalším jednoduchým a účinným prostředkem vedoucím k rychlé a efektní změně je přesun nábytku. Před její samotnou realizací, která je technicky celkem nenáročná a rychlá, je třeba o to důsledněji plánovat. Ve většině domácností se vyskytují problematická místa, kde se hromadí nepořádek, která působí trvale neupraveně nebo jsou jen esteticky nezajímavá.
Každý jednotlivý problém je vhodné pojmenovat, nejlépe za účasti a souhlasu všech členů rodiny. Pečlivě vypracovaný plánek celého bytu nebo domu hledání konkrétních řešení velmi usnadní. Nikdy nekreslete pouze řešenou místnost, ale vždy celý byt, protože je nanejvýš vhodné vidět vše v souvislostech, které mohou napomoci zásadnějším přesunům.

Při hledání nového dispozičního řešení pamatujte na dostatek prostoru kolem jednotlivých funkčních zón (kuchyňské linky, jídelního stolu, sedací soupravy nebo postele) a pohodlné, trvale volné komunikační zóny (přístup k balkonovým dveřím či průchod kolem jídelního stolu do kuchyně). Často funguje pouhé přeskupení jednotlivých zón. Nové funkční rozdělení místnosti můžete zvýraznit atraktivním nábytkovým solitérem umístěným do prostoru, paravánem nebo žaluzií, japonskými stěnami a závěsy. Často lze dosáhnout překvapivého efektu jen součtem drobných a nenápadných změn, například otočením jídelního stolu o 90 stupňů a jeho přisunutím pod okno s pěkným výhledem, záměna sedací soupravy s televizním stolkem…

Nebojte se experimentů na stěnách

Nejlevnější změnou s maximálním efektem je bezesporu nová výmalba stěn. Ty totiž svou velkou plochou zásadně ovlivňují celkovou atmosféru bytu a vytvářejí rámec pro rozvíjení stylu. Její výhodou je poměrně jednoduchá realizace, kterou je možné zvládnout svépomocí.
Není třeba se obávat barev nebo atypických motivů. Pro toho, kdo si netroufá dekorovat stěny svépomocně aplikovaným vzorem, jsou tu samolepicí dekorace. Jejich nabídka je natolik široká, že jimi lze doplnit každý interiér. Další lákavou, rychlou a velmi módní cestou vedoucí k razantní změně jsou tapety a fototapety. Velké vzory a výrazné barvy jsou jen pro odvážnější, a nejspíš i jim se brzy okoukají, s interiérem však dokážou úplné divy! Většina tapet na trhu je finančně dostupná, ale ani dražší kolekce nemusejí být pro vás ve svízelné finanční situaci tabu. Snažte se luxusní materiál „dobře prodat“, tj. použít menší množství maximálně efektně, nejlépe na pečlivě vybrané ploše jedné ústřední stěny, výklenku nebo desky TV panelu. Krásná a elegantní tapeta vnese i do toho nejobyčejnějšího interiéru punc luxusu, přirozeně k sobě poutá pozornost a stane se „srdcem“ interiéru. Kvalitní a efektní základ pak lze doplnit levnějším nábytkem.

Podlaha dotvoří celkový dojem

Krásu nové výmalby efektně podtrhne kompletní výměna podlahové krytiny. Někdy příjemně překvapí relativně zachovalá dřevěná vlysová podlaha ukrytá pod sešlapaným kobercem nebo odřeným PVC. Původní vlysy stačí v lepším případě pečlivě vyčistit a napustit ošetřujícím přípravkem, v tom horším si vyžádají celoplošné broušení a nový lak. Výsledný efekt renovace zvýší výměna původní přechodové lišty za novou, případně moření stávajících parket do zajímavého odstínu. Pokud ovšem podlaha vrže, je místy vyboulená nebo naopak propadlá, je kompletní výměna nejlepším řešením. Levnější variantou je zakrytí stávající nevyhovující podlahy textilní krytinou, nejlépe tenkým celoplošným kobercem.
Cena kolem 80 Kč/m2 je bezkonkurenční a výběr barev poměrně široký. Do příliš namáhaných nebo vlhkých provozů raději zvolte snadno udržovatelné PVC. V začátcích nebo „chudších“ letech vás kvalitní PVC s dezénem dřeva uspokojí příjemně hřejivým vzhledem a nadchne jednoduchou údržbou. Pokud ho navíc olemujete dřevěnou nebo laminovanou lištou, celkovému výrazu to velmi pomůže a levné podlaze dodá kvalitní a solidnější rámec.

Renovace a nátěry v nadčasovém designu

K rychlé a snadné změně stávajícího interiéru vás dovede také renovace původního nábytku. Nezbytnou podmínkou je kvalitní materiál, utilitární tvar a jednoduchý design. Vděčnými objekty pro renovaci jsou praktické sektorové sestavy ze 70. let, skleníky, sekretáře a příborníky z 50. let nebo zajímavé solitéry ze začátku minulého století.
Pokud se snažíte opticky sjednotit několik stylově nebo tvarově různorodých kousků, nenajdete lepšího pomocníka nežli bílou barvu. Naopak, nábytek z jediné série snadno rozehrajete několika citlivě zvolenými lomenými odstíny barev pastelových. Staré a často poškozené sklo tvořící výplně knihoven nahradíte odolným a lehkým plexisklem, obzvlášť při renovaci dětského pokoje. V něm stejně jako v extravagantním bytě můžete volit z pestré škály výrazných barev.

Rozměrné, plné a opticky těžké dveře šatních skříní příjemně opticky „rozbijí“ vložené plochy matného skla, případně zrcadlová pole. Některým solitérům s nepoškozenou dýhou prospěje pouhé vysazení plných dvířek, které nábytkovou sestavu opticky odlehčí. Nově odkryté vnitřní police nejlépe vyniknou na zajímavě pojednaném pozadí. Záda skříňky můžete natřít krycí barvou nebo polepit (samolepicí) tapetou. Příliš otevřeným solitérům -například knihovnám - naopak pomůže optické uzavření, které plochu vizuálně scelí a zklidní. Třešničkou na dortu je pro renovovaný solitér výměna kování. Může být minimalistické nebo elegantně nenápadné, v dětském pokoji vtipné a barevné, ale každopádně by mělo být z kvalitního materiálu.

Svítidla a doplňky spolehlivě oživí interiér

Protože svítidla radikálně ovlivňují celkové vyznění interiéru, nemělo by se na ně rozhodně zapomenout! Než se definitivně rozhodnete svítidlo vyhodit, popusťte uzdu fantazii! Mnohé lustry lze totiž po částečné renovaci zachovat. Někdy stačí pouze odstranit stávající stínidlo, případně ho nahradit novým. Zkuste vyrobit vlastní, originální stínidlo -fantazii se meze nekladou! Starému lustru s ověskami bude slušet ledabylé zabalení do tónovaného voálu, který z něj udělá půvabnou romantickou ozdobu. Vtipné odlehčení přinese omotání jednotlivých ramen lustru výrazně barevnou látkou nebo jen nová látková stínidla s netradičním dekorem. Kontrast mezi klasickou, původní kostrou a novou, moderní „slupkou“ je ve výsledku většinou nečekaně osvěžující. Stávající závěsy s objímkou mohou oživit kreativní stínidla z IKEA nebo papírové lampiony.

Sladkou tečkou při zařizování interiéru je výběr doplňků. Pokud už vám tak trochu vyschly skromné finanční zdroje, zkuste použít dekorace z vlastních zásob a vdechnout jim energii hledáním nových souvislostí. Porcelánové sousoší po babičce bude v kontextu moderních plastik vypadat zajímavě. Nadsázku můžete zdůraznit několika dalšími odkazy k minulosti nebo kontrastním pozadím.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Životní prostor, Par, PROMĚNA, Pár, Šatní skříň, Očistná kúra, Výsledný efekt, Maximální efekt, Renova, Pár korun

Mohlo by vás zajímat
Skáče vám do řeči? Dělá, že neslyší? Tohle byste u dětí neměli ignorovat!
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Po letech: Nafotili znovu oblíbené fotky z rodinného alba. To musíte vidět!
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily

Horoskopy

Panna Profesní plány jsou vytříbené, myslíte na každý detail. Najdete chybu tam, kde ji druzí nevidí. Kvůli…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ráchel, Jeroným, Rachel

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné