Maminka.czPriorix

Proti čemu chrání vakcína Priorix a jak se od ní liší Priorix Tetra?

2.  8.  2019
istock.com
Proti čemu chrání vakcína Priorix a jak se od ní liší Priorix Tetra? | istock.com
Víte, proti jakým nemocem chrání vakcína Priorix a zda můžete u svého potomka očekávat nějakou reakci? Zjišťovali jsme, jestli je třeba dodržovat nějaký speciální režim po očkování.

Proti čemu chrání vakcína Priorix?

Vakcína Priorix chrání proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Všechna tři onemocnění jsou vysoce nakažlivá. Priorix je živá oslabená vakcína, která se očkuje nejčastěji do honí části paže.

Kdy se očkuje?

Očkování se u dětí provádí od 13. měsíce, nejpozději by však měla být dětem podána v 18 měsících. Druhá dávka se provádí mezi pátým a šestým rokem.

Jaký je rozdíl mezi Priorixem a Priorixem Tetra?

Na výběr máte při očkování buď Priorix, nebo Priorix Tetra. Ta kromě vakcíny proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám obsahuje očkovací látku proti neštovicím. Pokud se rozhodnete až později, že dítě necháte naočkovat proti planým neštovicím, můžete zvolit samostatnou vakcínu Varilrix. Tou lze jinak očkovat děti od devíti měsíců věku.

Spalničky opět na vzestupu: Poznali byste je a víte, jak se přenáší?

Kdy očkování odložit?

Stejně jako u jakéhokoliv jiného očkování, také u Priorixu je vhodné očkování odložit v případě akutní nemoci. Stejně tak je nutné očkování odložit v případě, že dítě bere antibiotika. Očkování se neprovádí v době těhotenství a také se doporučuje plánování těhotenství odložit alespoň měsíc po naočkování.

Před každým očkováním navíc lékař dítě prohlédne, aby vyloučil případnou nemoc, a zhodnotí stav očkovaného. O odkladu očkování rozhodují i ostatní faktory.

Po očkování je třeba dodržovat klidový režim, vyhnout se fyzické zátěži a nechodit na sluníčko.  Děti mají po očkování oslabený organismus, proto mohou být náchylnější k nemocem.

Reakce na očkování se může projevit klidně až po týdnu. Je dobré po dobu alespoň 14 dnů od očkování si neplánovat dovolenou a nevystavovat děti možnému riziku nemoci, například případnému virovému infektu.

VIDEO: Očkovat nebo neočkovat děti? Přečtěte si názory odborníků

Nežádoucí reakce

Mezi nejčastější nežádoucí reakce po očkování patří otok v místě vpichu, zvýšená teplota, nervozita nebo vyrážka.

A jak snášely vaše děti toto očkování? Napište nám!

VIDEO: Hlavní hygienička o spalničkách

Témata: Očkování, Nemoc, Příušnice, Priorix, Priorix Tetra, Jak, Vakcína, Zarděnky, NECHODIT!!!, Nežádoucí reakce, Varilrix, Děti, Speciální režim, Reakce, Hygienička
Mohlo by vás zajímat
Jak se během kojení přirozeně vrátit zase do formy? Tohle radí odborník!
redakce
Hubnutí po porodu
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020