Maminka.czZdraví

Průjem nikdy nepodceňujte!

1. 6. 2011
Průjem nikdy nepodceňujte!
Průjem: nepříjemné onemocnění, které vás dokáže na několik dnů vyřadit z běžného života. Nedovolte svému tělu, aby mu podlehlo a braňte se jednoduchými zásadami!

Křeče v břiše, plynatost, ale také horečka, zvracení a celková únava – jedny z mnoha symptomů průjmového onemocnění. Projevuje se častou stolicí (více než 3 denně), většinou řídkou až vodnatou. Při podrážení trávicího traktu dochází ke zrychlení pohybu střev, nedostatečnému trávení a vstřebávání živin.

Není průjem jako průjem

Akutní průjem: mívá rychlý nástup a kratší trvání (max. 14 dní). Způsobit jej mohou viry nebo bakterie, které napadají trávicí ústrojí. V některých případech může být příčinou onemocnění výskyt parazitů v lidském těle.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti a starší lidé, nevyhýbá se ale ani ostatním. Bakteriální průjmy postihnou člověka zpravidla náhle. Přidat se může i horečka, celková slabost, zvracení a bolesti břicha.

Průjmové onemocnění mohou způsobit i bakterie, které se dostanou do zažívacího ústrojí. Nejčastěji k tomu přispívá nedodržení základních hygienických zásad, nedostatečně omyté ovoce a zelenina, kontaminované nebo špatně tepelně zpracované potraviny (maso, vejce, mléčné výrobky) či přímý kontakt s nemocným zvířetem.

Příčinou dlouhodobého průjmu bývá nejčastěji tzv. dráždivý tračník, který se projevuje poruchami vyprazdňování. Nemocní trpí zácpou nebo průjmem, který trvá déle než 2 týdny. Dlouhodobé střevní obtíže mohou signalizovat mnohem závažnější onemocnění, například rakovinu tlustého střeva a konečníku, alergii na lepek, cukrovku a mnoho dalších.

Kdy vyhledat pomoc lékaře?

Průjmové onemocnění bez ohledu na příčinu není dobré podceňovat. Je vhodné se poradit s lékařem, zejména pokud:
• průjem trvá déle než 5 dní a provází jej vysoké horečky a zvracení,
• se objeví ve stolici příměsi krve,
• se průjem objeví u kojenců a batolat,
• dlouhodobě trápí starší osoby a malé děti,
• dochází k rychlé dehydrataci, hlavně u starších osob a malých dětí.

Průjmy mohou způsobit i zdravotní komplikace, mezi které patří: rychlá dehydratace, velký úbytek důležitých minerálů a úbytek na váze.

Jak se zbavit „běhavky“?

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Důležité je nezapomínat doplňovat ztracené tekutiny a minerály – vhodné jsou čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Je třeba tělu dodat také vitamíny a minerály ve vhodné stravě. V rámci diety je vhodné zvolit suchary, piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav pacienta zlepší, může do svého jídelníčku zařadit také vařené brambory, vařené nebo dušené bílé maso atd.

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Vzhledem k časté nejasnosti původu vzniku onemocnění volíme raději přípravky na přírodní bázi.

Jaká je nejlepší prevence průjmů?

Šest základních pravidel prevence průjmů:

1. Dodržujte základní hygienické zásady. Po použití toalety, jízdě v MHD nebo nakupování si vždy umyjte ruce.
2. Ovoce a zeleninu, které není možné oloupat, před konzumací pečlivě omyjte.
3. Vejce a veškeré produkty z nich pečlivě tepelně upravte.
4. Na porcování masa použijte jeden nůž a jedno prkénko, na kterém pak nekrájejte jiné potraviny. Během manipulace se syrovým masem se snažte nedotýkat jiných věcí.
5. Maso nerozmrazujte v mikrovlnné troubě, ale vyndejte jej s dostatečným předstihem a nechejte rozmrznout při pokojové teplotě.
6. V létě se vyhýbejte stánkům s rychlým občerstvením, ve kterých nemáte zaručenu čerstvost a nezávadnost použitých potravin.

Témata: Zdraví, Důležitý minerál, Průjem, Průjmové onemocnění, Zažívací ústrojí, Bílé maso, Rýžový odvar, Akutní průjem, Nejlepší prevence

Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě spát celou noc
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat
Chtěla jsem druhé dítě. Teď čekám dvojčata a manžel šílí

Horoskopy

Střelec Vztah, jenž neměl pevné základy, se teď začíná bořit. Může vám připadat, že vám to pomohlo k větší…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, DaisyRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu