Maminka.czTěhotenství

Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, přesto ho nepodceňujte

Těhotenství se sice řadí k nejkrásnějším obdobím v našem životě, ale jeho hladký průběh mohou znepříjemnit věci, které bychom s chutí oželely. Mezi ně patří i různé zažívací obtíže a průjem. Sám o sobě s těhotenstvím nijak nesouvisí, přesto ho nemůžeme podceňovat. Kdy je nebezpečný a co s ním?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina žen se během těhotenství potýká spíše se zácpou, protože kvůli velkým hormonálním změnám v organismu se zpomaluje činnost střev. Průjem není klasický těhotenský příznak, část nastávajících ho však zažívá v prvních dnech po početí.

VIDEO: Podcast Maminka: Potravinové doplňky v těhotenství

Jde zřejmě o čistě fyziologickou reakci na náhlou tělesnou změnu. Jestliže ale své tělo znáte, na průjmy netrpíte a jste v období snažení se o miminko, může to pro vás být jeden ze signálů, které napoví, že se "něco" děje.

Příčinou průjmu je virová nebo bakteriální infekce

O průjmu mluvíme v okamžiku, kdy jdeme na záchod více než třikrát denně a stolice je řídká a vodnatá, nezformovaná. Samotné časté chození, pokud je stolice zformovaná, je v pořádku. Průjem, který se vyskytne v průběhu těhotenství, je obvykle způsoben virovou infekcí, následkem je pak třeba střevní chřipka. Pozor však také na bakteriální původ, který může znamenat například salmonelózu.

Těhotenský průjem provází nevolnost i zvracení

Druhou nejčastější příčinou je pak chyba ve výživě, kdy do jídelníčku zařadíme něco, co nám prostě „nesedne“. Těhotenský průjem často provází i celková nevolnost, často i zvracení, žaludek a zažívací ústrojí obecně jsou zkrátka v období gravidity citlivější a podráždit je mohou i potraviny, které nám běžně nijak nevadí. Na to bychom měly při stravování myslet a měly bychom si sestavovat jídelníček spíše jednodušší, bez divokých kombinací a ostrých chutí.

Trápí vás zácpa v těhotenství? Hodně pijte a jezte pomalu

Pozor na hořčík, má projímavé účinky

S průjmem se můžete potýkat také tehdy, když v průběhu těhotenství užíváte magnézium (hořčík). Lékaři ho ordinují proti svalovým křečím, snižují jím také riziko předčasného porodu. Magnézium ve vyšších dávkách má však projímavé účinky, je dobré s touto možností počítat.

Samotný průjem nemá na průběh těhotenství žádný vliv a miminko nijak neohrožuje, protože případné viry nebo bakterie zůstávají v trávicím traktu. Pro budoucí maminku je zde jiné riziko – nebezpečí dehydratace, obzvláště v teplejších měsících.

Pokud se k průjmu přidají i nevolnost a zvracení, může být obtížné do sebe vpravit dostatek tekutin, proto nic nepodceňte. Trvá-li průjem více než dva dny, určitě navštivte lékaře. Ten může navíc v případě nutnosti tekutiny podat nitrožilně.

Jak řešit průjem v těhotenství?

Průjem se nejčastěji řeší dietou, úpravou jídelníčku. Pijte obyčejnou neperlivou vodu a černý čaj, může být i slazený. Vhodné dietní potraviny, které zklidní střeva a „nabalí“ na sebe škodlivé látky, jsou například rýže či banán.

Pomáhá rovněž nastrouhané jablko podávané během dne po lžičkách, přírodním lékem je i lněné semínko a cibule. Hlad můžete zahnat i piškoty či syrovou mrkví. Jinou syrovou zeleninu ale vynechte, stejně jako mléko, ovoce nebo výrobky z pšenice.

Léky proti průjmu, které lze v těhotenství bez problémů užívat, jsou například živočišné uhlí nebo Smecta. Naopak Endiaron je těhotným zapovězen.

5 tipů, jak vyzrát na střevní chřipku. Pomůžou dieta, pitný režim i čištěný jíl

Průjem jako předzvěst porodu

Postihne-li vás průjem na konci těhotenství, je důvod zpozornět. Tehdy totiž může být jedním z příznaků blížícího se porodu. Tělo se tak přirozeně čistí a připravuje na velký okamžik, křeče v břiše také mohou rozdráždit dělohu a porod rovnou spustit.

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Zdraví žen, překotný porod, Probiotika, žaludek, Průjem, Bolesti břicha, Průjem v těhotenství, Uhlí, Časté chození, Endiaron, Lněné semínko, Zvracení, Magnezium, Zažívací obtíž, Velký okamžik, Organismus, Střevní chřipka, Mimi, Nejkrásnější období, Střevo, Zdraví na Heureka.cz

Video