Maminka.czTěhotenství

Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, ale přesto ho nepodceňujte

Kateřina Prachařová 11.  12.  2016
Těhotenství se sice řadí k nejkrásnějším obdobím v našem životě, ale jeho hladký průběh mohou znepříjemnit věci, které bychom s chutí oželely. Mezi ně patří i průjem. Sám o sobě s těhotenstvím nijak nesouvisí, přesto ho ale nesmíme podceňovat. Co s ním?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Většina žen se během těhotenství potýká spíše se zácpou, protože kvůli velkým hormonálním změnám v organismu se zpomaluje činnost střev. Průjem ovšem není klasický těhotenský příznak, část nastávajících jej však zažívá v prvních dnech po početí.

Jde zřejmě o čistě fyziologickou reakci na náhlou tělesnou změnu. Jestliže ale své tělo znáte, na průjmy netrpíte a jste v období snažení se o miminko, může to pro vás být jeden ze signálů, které napoví, že se "něco" děje.

VIDEO: Jak podpořit a harmonizovat trávení?

Příčinou je virová nebo bakteriální infekce

O průjmu mluvíme v okamžiku, kdy jdeme na záchod více než třikrát denně a stolice je řídká a vodnatá, nezformovaná. Samotné časté chození, pokud je stolice zformovaná, je v pořádku. Průjem, který se vyskytne v průběhu těhotenství, je obvykle způsoben virovou infekcí, následkem je pak třeba střevní chřipka. Pozor však také na bakteriální původ, který může znamenat například salmonelu.

Těhotenský průjem provází celková nevolnost

Druhou nejčastější příčinou je pak chyba ve výživě, kdy do jídelníčku zařadíme něco, co nám prostě „nesedlo“. Těhotenský průjem často provází i celková nevolnost, často i zvracení, žaludek a zažívací ústrojí obecně jsou zkrátka v období gravidity citlivější a podráždit je mohou i potraviny, které nám běžně nijak nevadí. Na to bychom měly při stravování myslet a sestavovat si jídelníček spíše jednodušší, bez divokých kombinací a ostrých chutí.

Projímavé účinky má magnezium (hořčík)

S průjmem se můžete potýkat také tehdy, pokud v průběhu těhotenství užíváte magnézium  - lékaři jej ordinují proti svalovým křečím, snižují jím také riziko předčasného porodu. Magnézium ve vyšších dávkách má však projímavé účinky, je dobré s touto možností počítat.

Samotný průjem nemá na průběh těhotenství žádný vliv a miminko nijak neohrožuje, protože případné viry nebo bakterie zůstávají v trávicím traktu. Pro budoucí maminku je zde jiné riziko – nebezpečí dehydratace, obzvláště v teplejších měsících.

Pokud se k průjmu přidá i nevolnost a zvracení, může být obtížné do sebe vpravit dostatek tekutin, protože nic nepodceňte. Trvá-li průjem více než dva dny, určitě navštivte lékaře. Ten může navíc v případě nutnosti tekutiny podat nitrožilně.

Těhotenské potíže aneb Co vás čeká nebo mine  

Jak na průjem v těhotenství

Průjem se nejčastěji řeší dietou, úpravou jídelníčku. Pijte obyčejnou neperlivou vodu a černý čaj, může být i slazený. Vhodné dietní potraviny, které zklidní střeva a „nabalí“ na sebe škodlivé látky, jsou například rýže či banán.

Pomáhá rovněž nastrouhané jablko podávané během dne po lžičkách, přírodním lékem je i lněné semínko a cibule. Hlad můžete zahnat i piškoty či syrovou mrkví. Jinou syrovou zeleninu ale vynechte, stejně jako mléko ovoce nebo výrobky z pšenice.

Léky proti průjmu, které lze v těhotenství bez problémů užívat, je například živočišné uhlí nebo Smecta. Naopak Endiaron je těhotným zapovězen.

Walmark Biopron9 Premium 60 tobolek Walmark Biopron9 Premium 60 tobolek
nabízí 80 obchodů za ceny od 378 Kč
POROVNAT CENY

Průjem jako předzvěst porodu

Postihne-li vás průjem na konci těhotenství, je důvod zpozornět. Tehdy totiž může být jedním z příznaků blížícího se porodu. Tělo se tak přirozeně čistí a připravuje na velký okamžik, křeče v břiše také mohou rozdráždit dělohu a porod rovnou spustit.

Průjem u malých dětí: Co všechno za něj může, jak se léčí a kdy vyhledat lékaře?
Těhotné ženy trápí často zácpa! Tohle by mohlo ulevit
Poradíme vám, jaké léky v těhotenství při nachlazení ano a kterým je lépe se vyhnout
Témata: Zdraví, Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Průjem, Probiotika, Průjem v těhotenství, Střevní chřipka, Uhlí, Lněné semínko, Magnezium, Zažívací ústrojí, Velký okamžik, Černý čaj, Hormonální změna, Endiaron, Časté chození, Mimi, Nastrouhané jablko, Bakteriální původ, Pšenice, Přírodní lék, Živočišné uhlí, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Ze sirotčince v Kambodži až na olympijské hry. Fascinující příběh opuštěného chlapce a jeho adoptivního otce dobývá svět
Formánková Simona
Příběhy
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie