Maminka.czZdraví

Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, ale přesto ho nepodceňujte

11. 12. 2016
Průjem v těhotenství: Miminko neohrožuje, ale přesto ho nepodceňujte
Těhotenství se sice řadí k nejkrásnějším obdobím v našem životě, ale jeho hladký průběh nám mohou znepříjemnit věci, které bychom s chutí oželely. Mezi ně patří i průjem. Sám o sobě s těhotenstvím nijak nesouvisí, přesto ho ale nesmíme podceňovat.

Většina žen se během gravidity potýká spíše se zácpou, protože kvůli hormonálním změnám se zpomaluje činnost střev. Průjem není klasický těhotenský příznak, část těhotných jej však zažívá v prvních dnech po početí.

Jde zřejmě o čistě fyziologickou reakci na náhlou tělesnou změnu. Jestliže ale své tělo znáte, na průjmy netrpíte a jste v období snažení se o miminko, může to pro vás být jeden ze signálů.

Jak poznám, že jsem těhotná? Napoví únava, nevolnosti i zvýšená teplota

Kdy se jedná o průjem

O průjmu mluvíme v okamžiku, kdy jdeme na záchod více než třikrát denně a stolice je řídká a vodnatá, nezformovaná. Samotné časté chození, pokud je stolice zformovaná, je v pořádku. Průjem, který se vyskytne v průběhu těhotenství, je obvykle způsoben virovou infekcí, následkem je pak třeba střevní chřipka. Pozor však také na bakteriální původ, který může znamenat například salmonelu.

Těhotenský průjem provází celková nevolnost

Druhou nejčastější příčinou je pak chyba ve výživě, kdy do jídelníčku zařadíme něco, co nám prostě „nesedlo“. Těhotenský průjem často provází i celková nevolnost, často i zvracení, žaludek a zažívací ústrojí obecně jsou zkrátka v období gravidity citlivější a podráždit je mohou i potraviny, které nám běžně nijak nevadí. Na to bychom měly při stravování myslet a sestavovat si jídelníček spíše jednodušší, bez divokých kombinací a ostrých chutí.

Projímavé účinky má magnezium

S průjmem se můžete potýkat také tehdy, pokud v průběhu těhotenství užíváte magnézium  - lékaři jej ordinují proti svalovým křečím, snižují jím také riziko předčasného porodu. Magnézium ve vyšších dávkách má však projímavé účinky, je dobré s touto možností počítat.

Samotný průjem nemá na průběh těhotenství žádný vliv a miminko nijak neohrožuje, protože případné viry nebo bakterie zůstávají v trávicím traktu. Pro budoucí maminku je zde jiné riziko – nebezpečí dehydratace, obzvláště v teplejších měsících.

Těhotenské potíže aneb Co vás čeká nebo mine  

Pokud se k průjmu přidá i nevolnost a zvracení, může být obtížné do sebe vpravit dostatek tekutin, protože nic nepodceňte. Trvá-li průjem více než dva dny, určitě navštivte lékaře. Ten může navíc v případě nutnosti tekutiny podat nitrožilně.

Jak na průjem v těhotenství

Průjem se nejčastěji řeší dietou, úpravou jídelníčku. Pijte obyčejnou neperlivou vodu a černý čaj, může být i slazený. Vhodné dietní potraviny, které zklidní střeva a „nabalí“ na sebe škodlivé látky, jsou například rýže či banán.

Pomáhá rovněž nastrouhané jablko podávané během dne po lžičkách, přírodním lékem je i lněné semínko a cibule. Hlad můžete zahnat i piškoty či syrovou mrkví. Jinou syrovou zeleninu ale vynechte, stejně jako mléko ovoce nebo výrobky z pšenice.

Léky proti průjmu, které lze v těhotenství bez problémů užívat, je například živočišné uhlí nebo Smecta. Naopak Endiaron je těhotným zapovězen.

Průjem jako předzvěst porodu

Postihne-li vás průjem na konci těhotenství, je důvod zpozornět. Tehdy totiž může být jedním z příznaků blížícího se porodu. Tělo se tak přirozeně čistí a připravuje na velký okamžik, křeče v břiše také mohou rozdráždit dělohu a porod rovnou spustit.

Trápí mě průjem v těhotenství
Poradíme vám, jaké léky v těhotenství při nachlazení ano a kterým je lépe se vyhnout
Témata: Zdraví, Těhotenství, Průjem, Bakteriální původ, Mimi, Hormonální změna, Zažívací ústrojí, Střevní chřipka, Lněné semínko, Časté chození, Magnezium, Přírodní lék, Uhlí, Černý čaj, Nastrouhané jablko, Živočišné uhlí, Velký okamžik

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence

Horoskopy

Rak Během víkendu se atmosféra ve vztahu zlepší, protože zaujmete partnera zajímavým talentem. Neusínáte na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Prokop, Ramon, Ulrika

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné