Maminka.czKojení

Průzkum: Ve kterém českém kraji se kojí nejvíc? Výsledky vás překvapí!

Vanda Stöckbauerová 5.  8.  2023
První srpnový týden se po celém světě slaví Světový týden kojení. Podle nedávného průzkumu mezi pediatry je v Česku po propuštění z porodnice kojeno v průměru 90 % novorozenců. A ve věku 6 měsíců je podle pediatrů stále kojeno 61 % dětí. Jak jsou na tom Češky v porovnání se slovenskými, polskými nebo maďarskými maminkami?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Není pochyb o tom, že kojení je nejpřirozenější a nejlepší forma výživy dítěte a matkám prospívá po zdravotní i emocionální stránce. Mateřské mléko obsahuje všechny látky potřebné pro růst a vývoj imunitního systému dítěte. Nadační fond 1000 dní do života zrealizoval ve spolupráci s Odbornou společností praktických dětských lékařů ČLS JEP mezi českými pediatry průzkum, který potvrdil dlouhodobý trend vysoké míry kojení v České republice.

VIDEO:  Olga Lounová si nosí s sebou vlastní mlíkárnu!

V kojení vedou maminky z Olomouckého kraje

„Výsledky průzkumů za poslední tři roky ukazují, že v České republice kojí při propuštění z porodnice devět žen z deseti. Ve věku šesti měsíců dítěte nadále exkluzivně kojí více než 60 % matek. Nejvyšší míra kojení je podle nejnovějších zjištění zaznamenána v Olomouckém kraji, kde při propuštění z porodnice kojí až 97 % žen a v šesti měsících stále 74 %,“ uvádí MUDr. Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.

Visegrádská čtyřka a kojení

V porovnání s ostatními zeměmi visegrádské čtyřky jsou české matky premiantkami v kojení. Podle dostupných údajů je na Slovensku v šesti měsících kojena zhruba polovina kojenců, v Maďarsku je to jen každé čtvrté dítě. V Polsku je v půlroce vedle podávání příkrmů kojeno ještě 54 % dětí, plně kojených je jen 6 %.

6 největších výzev každé novopečené maminky. Jak si poradit se strachem a frustracemi?

Nedostatky ve výživě kojenců a batolat

Výživa v prvních 1000 dnech života dítěte je nesmírně důležitá. Podle průzkumu nejčastějším nedostatkem ve výživě kojenců a batolat je, že rodiče zavádějí do pravidelné stravy dítěte nevhodné a nezdravé potraviny. Až 16 % kojenců a batolat konzumuje solené, uzené, konzervované potraviny, či dokonce polotovary. Problematickými jsou ale také nepřiměřeně dlouhé exkluzivní kojení a odklad zavádění příkrmů ze strany rodičů, to pediatři evidují u 10 % dětí. Přitom příliš časné, ale také velmi pozdní zavádění alergenů do stravy dítěte může zvýšit riziko výskytu potravinové alergie a rozvoje dalších alergických onemocnění.

Jak je na tom vaše dítě? 

Díky nadačnímu fondu 1000 dní do života byl rodičům zpřístupněn on-line nástroj Nutricheq – https://www.1000dni.cz/nutricheq/. Dotazník vznikl ve spolupráci s lékaři a pomáhá rodičům odhalovat nedostatečnou, nebo naopak nadměrnou konzumaci některých druhů potravin či živin nebo hrozící podvýživu či nadváhu dítěte.

Aktuální průzkum nadačního fondu 1000 dní do života zrealizovala společnost Nielsen IQ na vzorku 156 všeobecných lékařů pro děti a dorost v České republice.

Podívejte se, které slavné ženy kojí hrdě na veřejnosti. Začíná Světový týden kojení!

Témata: Po porodu, Výživa a stravování, Porodnice, Novorozenec, Batole, Kojení, Olga Lounová, Český kraj, Česká republika, Polsko, ČLS JEP, Olomoucký kraj, Slovensko, Pediatr, Propuštění, Premiant, Nadační fond, Maďarsko, Maminka, Průzkum, Výživa