Maminka.czProstě fenomén

První česká obálka Harryho Pottera je vzácný unikát: Nemáte ji náhodou doma?

První díl kouzelnické ságy o Harrym Potterovi se v českém překladu objevil na pultech knihkupectví v únoru roku 2000. V čem byla jeho obálka jedinečná? O tom se v pořadu Prostě fenomén! rozpovídal Ondřej Müller, programový ředitel Albatrosu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Na první obálce má legendární malý čaroděj klobouk ve tvaru cylindru a jméno spisovatelky J. K. Rowlingové je nahoře. „Proto je vzácná, protože téhle knížky vyšlo v podstatě jen 7000 kusů a ne víc. Pak už se předělala a trochu se upravil obrázek na klobouk se špičkou, tak jako je ve filmové verzi,“ vysvětluje Ondřej Müller, který stál za uvedením Harryho Pottera na český trh. 

První díl byl určen pro čtenáře od 9 let a kniha byla jedinečná i mapou na předsádce, kterou si snad všechny děti rády prohlížely. „Pro děti tahle knížka může být dost těžká, a tak ilustrátorka Galina Miklínová vymyslela, že dopředu na předsádce přední i zadní bude taková mapa, která dětem přiblíží děj knížky, místa, kde se příběh odehrává i posloupnost děje,“ vzpomíná v rozhovoru Ondřej Müller. 

Proč se ilustrace na dalších vydáních měnily na univerzální převzaté návrhy? To a další zajímavosti se dozvíte ve videu v úvodu článku.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Harry Potter, fenomén, Kniha, Prostě fenomén, Čéška, Unikát, Pult knihkupectví, Galina, Albatros, Obálka, Galina Miklínová, Klobouk, Knížka