Maminka.czReklama

První český Dům Ronalda McDonalda uvítá za 14 měsíců první rodiny

Reklama 30.  4.  2021
Jaro je spojeno s novými začátky a jeden nový příběh se začal psát i letos v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Byl položen základní kámen vůbec prvního českého Domu Ronalda McDonalda. 

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Dům Ronalda McDonalda nabídne zázemí celkem jednadvaceti rodinám a staví se díky stejnojmenné charitativní organizaci. „Posláním Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda je péče orientovaná na rodinu. Když dítě onemocní vážnou chorobou, paralyzuje to všechny členy rodiny, každého jinak. Je to extrémně náročné psychicky, finančně i fyzicky. Rodiče někdy přespávají na křeslech či židlích, často musí cestovat přes celou republiku. Díky Domu Ronalda McDonalda nabídneme celé rodině plnohodnotný odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti,“ říká Ivana Pešatová, ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Právě takovým rodinám už od roku 2002, kdy byl v České republice založen, pomáhá Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Do doby, než bude Dům dokončen, hradí za rodiče nemocných dětí ubytovnu v blízkosti motolské nemocnice, stejně jako přispívá na rekonstrukce pokojů v krajských nemocnicích. Nadační fond takto každoročně rodinám uhradí mnoho stovek nocí. 

„Měla jsem pocit, že se zhroutil svět.“

Pomoc od Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda v minulosti využila také rodina Jeníka. Tomu v roce 2016 našli rodiče na krku bulku, která už pár týdnů nato skončila zdrcujícím verdiktem: Hodgkinův lymfom. Hodgkinův lymfom je zhoubné nádorové onemocnění lymfatické tkáně. „Myslela jsem, že se mi zhroutí svět. Všechno bylo najednou úplně jinak. Přestala jsem chodit do práce, abych se synem mohla být v nemocnici a starat se o něj i doma,“ říká maminka Jeníka.

Vážné onemocnění syna samozřejmě ovlivnilo chod celé domácnosti. Do té doby velmi aktivní čtyřčlenná rodina, kdy obě děti často a rády sportovaly a vozily medaile ze závodů, si musela kompletně přeskládat priority. A nějakou dobu se obejít jak bez Jeníka, tak i bez maminky. Ta byla při léčbě ve Fakultní nemocnici v Motole po boku svého syna, aby ho mohla podporovat psychicky, což je pro boj s nemocí zcela klíčové. 

Ubytovnu poblíž Motola za mě hradil Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Byla to pro mě velká pomoc, protože při každodenním dojíždění bych vynaložila nemalé peníze,“ říká maminka Jeníka. Příběh malého pacienta má naštěstí dobrý konec. Jeník nemoc úspěšně porazil a před dvěma roky dokonce začal znovu aktivně sportovat. Co bylo pro celou rodinu vedle zdrcující diagnózy nejtěžší? "Když jsme se jako rodina museli rozdělit, to byl ten nejtěžší moment v mém životě," říká maminka Jeníka. 

Témata: Prezentace klienta, Reklama
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Nebojte se novorozenecké žloutenky! Co řešit a co to vůbec je?
Procházková Simona
Novorozenec
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky