Maminka.czReklama

První český Dům Ronalda McDonalda uvítá za 14 měsíců první rodiny

Reklama 30.  4.  2021
Jaro je spojeno s novými začátky a jeden nový příběh se začal psát i letos v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Byl položen základní kámen vůbec prvního českého Domu Ronalda McDonalda. 

Dům Ronalda McDonalda nabídne zázemí celkem jednadvaceti rodinám a staví se díky stejnojmenné charitativní organizaci. „Posláním Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda je péče orientovaná na rodinu. Když dítě onemocní vážnou chorobou, paralyzuje to všechny členy rodiny, každého jinak. Je to extrémně náročné psychicky, finančně i fyzicky. Rodiče někdy přespávají na křeslech či židlích, často musí cestovat přes celou republiku. Díky Domu Ronalda McDonalda nabídneme celé rodině plnohodnotný odpočinek i zázemí, které podpoří jejich psychiku, aby se mohli co nejvíce věnovat svému nemocnému dítěti,“ říká Ivana Pešatová, ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Právě takovým rodinám už od roku 2002, kdy byl v České republice založen, pomáhá Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Do doby, než bude Dům dokončen, hradí za rodiče nemocných dětí ubytovnu v blízkosti motolské nemocnice, stejně jako přispívá na rekonstrukce pokojů v krajských nemocnicích. Nadační fond takto každoročně rodinám uhradí mnoho stovek nocí. 

„Měla jsem pocit, že se zhroutil svět.“

Pomoc od Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda v minulosti využila také rodina Jeníka. Tomu v roce 2016 našli rodiče na krku bulku, která už pár týdnů nato skončila zdrcujícím verdiktem: Hodgkinův lymfom. Hodgkinův lymfom je zhoubné nádorové onemocnění lymfatické tkáně. „Myslela jsem, že se mi zhroutí svět. Všechno bylo najednou úplně jinak. Přestala jsem chodit do práce, abych se synem mohla být v nemocnici a starat se o něj i doma,“ říká maminka Jeníka.

Vážné onemocnění syna samozřejmě ovlivnilo chod celé domácnosti. Do té doby velmi aktivní čtyřčlenná rodina, kdy obě děti často a rády sportovaly a vozily medaile ze závodů, si musela kompletně přeskládat priority. A nějakou dobu se obejít jak bez Jeníka, tak i bez maminky. Ta byla při léčbě ve Fakultní nemocnici v Motole po boku svého syna, aby ho mohla podporovat psychicky, což je pro boj s nemocí zcela klíčové. 

Ubytovnu poblíž Motola za mě hradil Nadační fond Dům Ronalda McDonalda. Byla to pro mě velká pomoc, protože při každodenním dojíždění bych vynaložila nemalé peníze,“ říká maminka Jeníka. Příběh malého pacienta má naštěstí dobrý konec. Jeník nemoc úspěšně porazil a před dvěma roky dokonce začal znovu aktivně sportovat. Co bylo pro celou rodinu vedle zdrcující diagnózy nejtěžší? "Když jsme se jako rodina museli rozdělit, to byl ten nejtěžší moment v mém životě," říká maminka Jeníka. 

Témata: Reklama, Prezentace klienta
Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Procházková Simona
Královská rodina
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nevím, zda je naše město připraveno na Naty. Ale ona připravená je!
redakce
Maminka blogerka
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod