Maminka.czPo porodu

První den po porodu budete unavená a zmatená. Jak se dostat do kondice?

Tereza Víchová 10.  12.  2019
Únava, nebo pocit, že byste mohla lámat skály? Bolest, nebo euforie? Kojení, nebo spíš spánek? A kolik různých vyšetření? Máme pro vás scénář prvního dne po porodu. I když se bude v jednotlivostech lišit, bude výjimečný. Prožijte ho s miminkem.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V mysli mi utkvělo několik sekvencí ze všech mých porodů. Rozklepaná kolena. Vůně dezinfekce. Pocit, že dvě hodiny na sále jsou moc dlouhé. Úlevná sprcha a jiný pohled svrchu na najednou jiné bříško. Dlouhé pohledy na miminko. Ale také rychlé informace – odneseme ho na vyšetření toho či onoho. Takhle se koupe chlapeček a takhle holčička. Najezte se, hodně pijte. Dobrý den, maminko (to hlavně poprvé znělo zvláštně), jak se cítíte? Vy byste nám tu mohla porody učit, jak vám to šlo! Další maminky, opatrně chodící po chodbách s tácy od jídla. Noc, dlouhá, kůže na kůži, kojení, pláč mého i ostatních miminek v dalších pokojích. A trochu zmatek, ve všem.

Miminko je na světě

„Po narození miminka se ještě musí porodit placenta, velice důležitý orgán, který v těhotenství přefiltrovával k miminku od maminy kyslík a živiny,“ říká porodní asistentka Kristina Neubertová Zemánková. „Když placenta vyklouzne z pochvy, je to takové teplé pohlazení, nemělo by to být nepříjemné. Poté je ženě nabídnuto zkontrolování porodních cest v porodnických zrcadlech nebo je možné zkontrolovat případné poranění i bez těchto nástrojů.“ Pokud máte poporodní poranění – ať už samovolné, nebo nástřih hráze – lékař ho zašije v lokálním umrtvení. Dostanete tedy injekci, abyste necítila nepříjemné vpichy. „Určitě doporučuji chvíli po podání umrtvující injekce počkat, než začne působit, podobně jako se čeká u zubaře,“ radí Kristina Neubertová Zemánková.

Jak se rodí placenta? Vše o porodu po porodu

Dvě hodiny. A proč?

Nastávají dvě obvykle klidné hodiny, které ještě strávíte na porodním sále, ideálně samozřejmě s miminkem u sebe. Tady hrdý tatínek obvykle rozesílá první fotky miminka a vás pravidelně kontrolují porodní asistentky. Porodem placenty jste ztratila určité množství krve a vaše děloha se také začíná čistit, krvácíte jako u silné menstruace.

„Důležité je, aby se děloha hezky zavinovala, zmenšovala a krvácení nebylo příliš veliké. To vše budou zdravotníci kontrolovat,“ dodává porodní asistentka, proč musíte být pár hodin pod větším dohledem. „U miminka se zase sleduje, zda dobře dýchá, drží teplo a zda jeví zájem o kojení. První vyšetření miminka probíhají v náručí maminky, miminko není nutné a ani vhodné nikam přenášet, pokud je vše v pořádku, což většinou je,“ říká Kristina Neubertová Zemánková.

Jak přežít šestinedělí? Udělejte si zásoby, spěte a vsaďte na vývar

Jdeme na pokoj

První dvě hodiny po porodu máte za sebou a nastává přesun na oddělení šestinedělí. „Ve většině porodnic ženu po porodu převážejí na kolečkovém křesle s miminkem v náručí. Pokud se cítíte dobře, není ale důvod, proč byste nemohla jít po svých. Přece jen vy jste tu šéf,“ říká s úsměvem Kristina Neubertová Zemánková.

Už na porodním sále nebo hned po přesunu na pokoj se také určitě půjdete osprchovat. Jen kdybyste byla hodně unavená nebo se vám motala hlava, raději se sprcha odloží, ale to se podle odbornice často nestává.  „Většina žen je zhruba dvě hodiny po porodu schopna zajít do sprchy a vyčurat se. To je také důležité kritérium pro zhodnocení jejich stavu,“ říká Kristina Neubertová Zemánková a rozhodně doporučuje se také najíst.

Šestinedělí je lepší, když se při porodu nenatrhnete až k zadku, píše modelka

Vývar, prosím!

Co jiného by vám dodalo tolik sil jako pořádný vývar? Pokud se hned necítíte na nemocniční stravu (i když rohlík s marmeládou po jednom z nočních porodů byl třeba pro mě tím nejlepším jídlem na světě), doplníte energii nejlépe právě vývarem. Ideální je slepičí a zaúkolovat můžete třeba tchyni, jak radí Kristina Neubertová Zemánková, určitě jí tím uděláte i radost. A jedna věc ohledně jídla pro ty odvážnější: placenta. Ne snad, že byste ji měla sníst podobně jako většina savců v přírodě, to asi není právě lákavá představa.

„Například v Americe je ale velmi běžné po porodu placentu zpracovávat, dělat z malého kousku ženám výživné poporodní smoothie s ovocem nebo ji zpracovávat do kapslí, které si žena dává na doplnění železa a jiných minerálů v průběhu celého šestinedělí. Divila byste se, ale s mnoha mými klientkami jsem měla možnost zažít, že to opravdu funguje, a ženy jsou pak plné energie, mají hodně mléka a rychle se po porodu hojí a zotavují. Takže myslím, že tenhle trend stojí za zvážení,“ doplňuje Kristina Neubertová Zemánková.

Je libo placentu? Třeba ve formě kapslí nebo koktejlu

Jak mi bude? 

Najednou jste po všem tom porodním shonu sama s miminkem (pokud ho zrovna sestřičky neodnesou na vyšetření, ačkoli i tam ho můžete vždy doprovázet). Jaké pocity vás čekají? Hodně záleží na průběhu porodu – ať už příval energie, radost nebo velká chuť k jídlu či spíš únava. Každopádně na sebe buďte opatrná, přece jen máte za sebou velký životní výkon. A pokud porod neproběhl třeba úplně podle vašich představ, mohou se objevit i pocity zklamání. I to je normální a o to důležitější je, abyste k sobě byla laskavá a nic si nevyčítala.

Příroda pro vaši regeneraci

  • Levandulový esenciální olej se dá použít přímo na ránu neředěný, jako dezinfekce.
  • S otokem, který se někdy na rodidlech první den po porodu objevuje, může velmi dobře pomoci zelený jíl.
  • Tento jemný prášek se sype přímo na vložku a přikládá na poranění, a to pokaždé, když si žena vložku mění.
  • Jíl absorbuje vlhkost (takže je poranění v suchu), a navíc má velmi hojivé účinky. 

„Někdy se ženám trochu motá hlava. Pokud příliš rychle vstanou, mohou i omdlít, proto doporučuji dělat vše hlavně pomalu,“ nabádá Kristina Neubertová Zemánková. „Po porodu zůstane ženám takové vypouklé bříško, které se postupně ztratí. Změní se těžiště, ženám se může lépe dýchat. Někdy ale paradoxně říkají, že se jim přechodně dýchá hůře, protože si všechny orgány ještě musejí najít cestu na své původní místo, kde byly, než je z něj rostoucí děloha vytlačila.“

Jako vícerodička také určitě nepřehlédnete zavinování dělohy – především u kojení to mohou být přímo bolesti podobné menstruačním. Porodní asistentka má ale skvělý tip, jak nepříjemné pocity zmírnit: „Pro podporu doporučuji ovinout bříško po porodu šátkem, aby dodal oporu povoleným břišním svalům a podepřel zavinující se dělohu.“

Regenerace dělohy po porodu. Jak dlouho se zavinuje a na co se připravit?

Informací? Až moc!

Porodní asistentka, novorozenecká sestřička, lékař. Tým odborníků je vám po porodu k dispozici na pravidelných vizitách, ale i kdykoli mezi nimi. Na jednu stranu je skvělé, kolik lidí tu pro vás je, ale… „Někdy není třeba zcela jasné, který tým se stará o prsy ženy, zda novorozenecké oddělení, protože prsy souvisejí s kojením, nebo gynekologický tým, protože prsy jsou součástí ženy. Je to trošku úsměvné. Informace tedy ženy dostávají od obou týmů a ty si někdy bohužel trošku protiřečí,“ shrnuje Kristina Neubertová Zemánková. „Někdy se stává, že každá sestřička radí novopečené mamince něco jiného, a ta pak může být docela zmatená. I proto je dobré mít svou porodní asistentku, se kterou můžete vše konzultovat.“ Základní informace pro první poporodní den byste určitě měla mít ke kojení. Taje koupání a další nezbytnosti vám klidně mohou ještě na chvíli uniknout, hlavně buďte co nejvíc s miminkem.

Sedm mýtů o kojení: Musím kojit v intervalech a vypít šest litrů vody!

Když se zešeří

S nastávající nocí nemusíte vůbec cítit únavu, a to třeba ani po předchozí noci, probdělé kvůli kontrakcím. Vaše tělo ale přesně ví, co dělá, důvěřujte mu. „Těsně před porodem někdy ženy vypadají, že už toho mají opravdu dost a že do toho dávají své poslední síly. Člověk by čekal, že snad hned po porodu usnou, ale většinou je to právě naopak. Jakmile se narodí miminko, ženy jakoby ožijí, začnou se s miminkem vítat, oči jim září a vypadají najednou plné sil,“ shrnuje Kristina Neubertová Zemánková.

Nástřih a šití mi zkazily porod, říká Dáša. Bylo to vůbec potřeba?

„To se ovšem stává v případě, že mají tak, jak to příroda vymyslela, miminko ihned po porodu ve své náruči a nejsou pod vlivem opiátů. To, co ženě může dát velkou sílu, je právě nerušený a neomezený bonding s miminkem.“ Když vám budou sestřičky nabízet, že si na první noc vezmou miminko k sobě, zvažte, jak se cítíte. Obvykle se totiž bez něj stejně moc nevyspíte. Jako byste nemohla uvěřit, že se to opravdu stalo, že je miminko na světě, když není u vás. „Rozhodně doporučuji mít miminko hned od začátku nonstop u sebe. A také nadstandardní pokoj, kde může být i tatínek miminka, a celá nová rodina je tak od začátku spolu,“ uzavírá Kristina Neubertová Zemánková.

BUĎTE CO NEJVÍCE spolu s miminkem

  • Nabízejte kojení, kdykoli je bdělé a projeví zájem, nijak ho časově neomezujte.
  • V přímém kontaktu s miminkem se ve vašem těle budou vylučovat optimální hladiny hormonů.
  • Ty přispívají nejen k rozběhnutí kojení, ale i k zavinování dělohy a regulaci krvácení po porodu.
  • Aby bylo miminko zdravé, potřebuje mámu, a aby byla zdravá máma, potřebuje miminko ve své náruči. 

Text vyšel v časopisu Maminka. Prosincové vydání nebo předplatné s dárkem kupujte na www.ikiosek.cz/maminka

Témata: Porod, Miminko, Šestinedělí, Kojení, Po porodu, Bonding, Placenta, kondice, Pór, Kristin, Asistentka, Prosincové vydání, Porodní asistentka, Amerika, Děloha, Vývar, Sestřička, Maminka, Zeman, Vizita, Den P
Mohlo by vás zajímat