Maminka.czPodcasty

První krůčky dítěte: Heslo „Má utéct roku” je mýtus, říká fyzioterapeutka. A radí obezřetnost u plastových motorek

Tereza Víchová 25.  11.  2021
První krůčky dítěte: Heslo „Má utéct roku” je mýtus, říká fyzioterapeutka. A radí obezřetnost u plastových motorek
Mají děti utéct roku? Podle babiček a ještě stále i mnohých rodičů je to důkazem větší šikovnosti. Fyzioterapeutka Lucie Hladká má jasno – obvyklejší doba k samostatné chůzi nastává až kolem 15. měsíce. Do té doby raději podporujme lezení. A buďme opatrní s oblíbenými motorkami. Proč, to se dozvíte ve videu.

Raději se bezpečně postav

„Před chůzí by se mělo dítě umět samo postavit v prostoru a vrátit se zase na zem,” upozorňuje Lucie Hladká. Tak poznáme dobu, kdy je na chůzi připravené. Tak trochu šidítkem, i když oblíbeným, je posílání dítěte od rodiče k rodiči v momentě, kdy umí sotva pár krůčků.

„Že nějaké dítě chodí dříve, nemusí vůbec znamenat, že je šikovnější než ostatní," komentuje Lucie Hladká častou hrdost rodičů či prarodičů a nebo naopak rozpaky ostatních, jejichž dítě „ještě” nechodí. „Roli hraje i povaha dítěte, někdo je klidnější a pomalejší, není lehce motivovatelný.”

Lez, lez a zase lez

Spíše než se snažit o to, aby dítě co nejrychleji stálo na svých nohách a udělalo pár kroků, radí Lucie Hladká podpořit co nejvíce lezení.

„Každé dítě by mělo co nejdéle lézt. Zpevní se tím tělo, břišní i zádové svaly, podpoří se tzv. střídavý stereotyp. Čím déle dítě leze, tím lépe, není důležité, za jak dlouho si stoupne,” dodává Lucie Hladká.

A má také skvělé tipy, jak lezení podpořit, když se do něj dítěti nechce – zní to možná ošklivě, ale nebojte se mu doslova „nastavit nohu”. Když se dítě jen plazí, sedněte si k němu na zem. „Do cesty můžete dát třeba velké plyšáky nebo polštáře, dítě se bude snažit překážky překonat,” doporučuje Lucie Hladká.

VIDEO: Covid-19: Jaké projevy má nemoc u dětí a jak posílit imunitu proti kašli a rýmě, shrnuje lékárnice

Vodit za ručičky? Bolavá záda rodiče, nic zdravého pro dítě

„Překvapuje mě, že i když jsou maminky dnes velmi vzdělané, pokud jde o děti a jejich vývoj, ještě stále vidím mnoho z nich a také babičky, jak děti vodí za ruce,” komentuje častý nešvar Lucie Hladká. „Ale stačí se na ně podívat, i laik pozná, že je to špatně. Nejdřív ‚jde' bříško a za ním dítě. Absolutně špatný pohybový stereotyp, který ničí záda a celý stereotyp chůze.”

Do podobné kategorie „škodičů” se pak řadí chodítka, která se bohužel stále vyrábějí.

„Když mi pak někdo řekne větu, že jsme na nich vyrostli všichni a také nám nic není, stačí si povídat déle. Chodítka stojí třeba za migrénami nebo skoliózami,” dodává fyzioterapeutka.

Co si myslí o oblíbených plastových motorkách a proč je používat jen opatrně? Kdy dát dítěti boty a pustit ho chodit venku? A proč není ideální velký nadměrek u bot? Všechno podstatné se dozvíte v našem videu nebo si najděte podcast na dostupných platformách.

Mgr. Lucie Hladká

fyzioterapeutka se zaměřením na psychomotorický vývoj dětí, vyvijimsespravne.cz

Témata: Podcasty, Rodiče, Praktické rady, Psychomotorický vývoj, Chodítka, Nejlepší video, Fyzioterapeutka, Mýtus, Děti, Chůze, Lezení, Obezřetnost, Motorka, Lucie Hladká
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
VIDEO: Tohle těhotenství bylo největší překvapení mého života, říká herečka Petra Hřebíčková
Víchová Tereza
Podcasty
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod