Maminka.czPodcasty

První krůčky: Heslo „Má utéct roku” je mýtus, říká fyzioterapeutka. A radí obezřetnost u plastových motorek

Tereza Víchová 25.  11.  2021
První krůčky: Heslo „Má utéct roku” je mýtus, říká fyzioterapeutka. A radí obezřetnost u plastových motorek
Mají děti utéct roku? Podle babiček a ještě stále i mnohých rodičů je to důkazem větší šikovnosti. Fyzioterapeutka Lucie Hladká má jasno – obvyklejší doba k samostatné chůzi nastává až kolem 15. měsíce. Do té doby raději podporujme lezení. A buďme opatrní s oblíbenými motorkami. Proč, to se dozvíte ve videu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Raději se bezpečně postav

„Před chůzí by se mělo dítě umět samo postavit v prostoru a vrátit se zase na zem,” upozorňuje Lucie Hladká. Tak poznáme dobu, kdy je na chůzi připravené. Tak trochu šidítkem, i když oblíbeným, je posílání dítěte od rodiče k rodiči v momentě, kdy umí sotva pár krůčků.

„Že nějaké dítě chodí dříve, nemusí vůbec znamenat, že je šikovnější než ostatní," komentuje Lucie Hladká častou hrdost rodičů či prarodičů a nebo naopak rozpaky ostatních, jejichž dítě „ještě” nechodí. „Roli hraje i povaha dítěte, někdo je klidnější a pomalejší, není lehce motivovatelný.”

Lez, lez a zase lez

Spíše než se snažit o to, aby dítě co nejrychleji stálo na svých nohách a udělalo pár kroků, radí Lucie Hladká podpořit co nejvíce lezení.

„Každé dítě by mělo co nejdéle lézt. Zpevní se tím tělo, břišní i zádové svaly, podpoří se tzv. střídavý stereotyp. Čím déle dítě leze, tím lépe, není důležité, za jak dlouho si stoupne,” dodává Lucie Hladká.

A má také skvělé tipy, jak lezení podpořit, když se do něj dítěti nechce – zní to možná ošklivě, ale nebojte se mu doslova „nastavit nohu”. Když se dítě jen plazí, sedněte si k němu na zem. „Do cesty můžete dát třeba velké plyšáky nebo polštáře, dítě se bude snažit překážky překonat,” doporučuje Lucie Hladká.

VIDEO: Covid-19: Jaké projevy má nemoc u dětí a jak posílit imunitu proti kašli a rýmě, shrnuje lékárnice

Vodit za ručičky? Bolavá záda rodiče, nic zdravého pro dítě

„Překvapuje mě, že i když jsou maminky dnes velmi vzdělané, pokud jde o děti a jejich vývoj, ještě stále vidím mnoho z nich a také babičky, jak děti vodí za ruce,” komentuje častý nešvar Lucie Hladká. „Ale stačí se na ně podívat, i laik pozná, že je to špatně. Nejdřív ‚jde' bříško a za ním dítě. Absolutně špatný pohybový stereotyp, který ničí záda a celý stereotyp chůze.”

Do podobné kategorie „škodičů” se pak řadí chodítka, která se bohužel stále vyrábějí.

„Když mi pak někdo řekne větu, že jsme na nich vyrostli všichni a také nám nic není, stačí si povídat déle. Chodítka stojí třeba za migrénami nebo skoliózami,” dodává fyzioterapeutka.

Co si myslí o oblíbených plastových motorkách a proč je používat jen opatrně? Kdy dát dítěti boty a pustit ho chodit venku? A proč není ideální velký nadměrek u bot? Všechno podstatné se dozvíte v našem videu nebo si najděte podcast na dostupných platformách.

Mgr. Lucie Hladká

fyzioterapeutka se zaměřením na psychomotorický vývoj dětí, vyvijimsespravne.cz

Témata: Podcasty, Rodiče, Praktické rady, Psychomotorický vývoj, Nejlepší video, mýtus, Chodítka, Fyzioterapeutka, Obezřetnost, Lezení, Chůze, Děti, Motorka, Lucie Hladká
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie