Maminka.czKojenec

První lžička dobrot

Těšila jste se, že svému děťátku konečně nabídnete příkrm, ale ono zeleninovou kašičku zarputile odmítá? Buďte trpělivá, nějakou dobu trvá, než si zvykne na novou chuť a konzistenci nabízené potravy…
, Časopis Maminka
22. 2. 2011
První lžička dobrot

S příkrmy se doporučuje začínat na konci pátého měsíce u nekojených dětí nebo na konci šestého měsíce u těch kojených. V této době by miminko již mělo dobře udržet hlavičku a pevně sedět s oporou.

Při prvních pokusech o přikrmování nezáleží ani tak na množství snědeného pyré, jako spíš na tom, aby se naučilo jíst ze lžičky (ta by měla být z pevného plastu a tvarově plošší). Pokrm nabízejte tak, aby na něj vaše ratolest viděla. Lžičku nenaplňujte po okraj, vložte ji na střed jazyka a lehce zatlačte.

To by mělo dítě přimět, aby sousto posunulo horním rtem a posléze jej spolklo. Neděste se, když příkrm zpočátku odmítá či plive. Do té doby přece znalo jen mléko z vašeho prsu nebo lahvičky a potrava na lžičce je pro něj něco úplně nového. Napoprvé připravte pouze malý objem příkrmu (jednu až dvě lžičky), průměrný kojenec stejně víc nesní. Množství pozvolna zvyšujte a plné dávky, která nahradí jedno kojení nebo krmení umělou mléčnou výživou, se nesnažte dosáhnout dříve než za dva až tři týdny.

Jak na věc

 • Při prvních pokusech bude dítě nabízený pokrm nejspíš plivat. Neznamená to, že mu nechutná, ale musí se prostě naučit novou dovednost – jíst ze lžičky.
 • Buďte trpělivá a nespěchejte. Na děťátko vlídně promlouvejte a usmívejte se.
 • Nebuďte nervózní, není přece důvod ke stresu. Miminko by vaše rozpoložení vycítilo. Naopak ho povzbuzujte.
 • Vyberte si vhodnou dobu – vaše maličké by mělo být čilé a veselé. Ideální je doba, kdy se probudí. Je odpočinuté po spánku a může se učit novým věcem. Pokud je ospalé, obvykle nejeví o jídlo zájem.

Čtěte také: První vycházka: Pravidla v kostce

 • Zpočátku můžete ochutit kašičku trochou odstříkaného mléka.
 • Nejprve podávejte příkrm jen z jednoho druhu zeleniny (například mrkev, cuketa, brokolice). Pokud nevyvolá žádnou alergickou reakci, zkuste po třech až čtyřech dnech nový druh.
 • Nezačínejte ovocem, děťátko by si zvyklo na jeho příjemnou sladkost a zeleninu by pak nejspíše jíst nechtělo.
 • Odmítá-li chuť nového jídla, zkuste jej smíchat s něčím, co se už osvědčilo.
 • Někdy může pomoct, když miminku nabídne nové jídlo tatínek nebo třeba babička či jiná blízká osoba.
 • Řiďte se pravidlem, že krmení by nemělo překročit 15–30 minut.
 • Vždy provádějte stejný rituál (ideálně i ve stejnou denní dobu), aby si dítko na nový způsob krmení rychleji zvyklo.
 • Řiďte se pravidlem, že množství snědeného příkrmu určuje především váš potomek. Jídlo mu nenuťte a nechte ho, aby si sám řekl, kdy má dost. Nucení k větším dávkám může vést k vytrvalému odmítání příkrmů nebo dokonce ke zvracení.
 • Při přípravě pokrmů dbejte na vhodný výběr surovin, ideální je zelenina z vlastní zahrádky nebo biozelenina. Nesolte, nepřislazujte ani nekořeňte. Duste ji v páře, je to nejšetrnější způsob přípravy, při kterém zůstane zachováno největší množství vitaminů. U kořenové zeleniny zpočátku vykrajujte středy, které obsahují nejvíce dusičnanů.
 • Minimálně do šesti měsíců věku dítěte používejte pro přípravu jakéhokoli jídla kojeneckou vodu.
 • Snažte se příkrm spíš mačkat či nadrobno sekat, než mixovat. Mohlo by se stát, že dítě bude vždy vyžadovat dokonale hladkou konzistenci.
 • Nebojte se komerčních příkrmů. Kupované dětské výživy ve skleničkách podléhají nejpřísnějším kontrolám, proto si můžete být jistá, že jsou absolutně zdravotně nezávadné. Velmi snadno se připravují a oceníte je zejména na cestách a dovolených. Nevýhodou je však vyšší cena.
 • Je lepší nechat miminko zvyknout si nejprve na domácí příkrmy, až po nějaké době mu zkusit dát kupovaný pokrm ze skleničky. Většina dětí totiž preferuje hotové příkrmy a mohlo by se stát, že dušená mrkvička pak zůstane netknutá.
 • Jestliže nějakou potravinu odmítá, nenuťte je. Další dny zkuste něco jiného a původní potravinu mu zkuste nabídnout zase za několik dnů. Vaše ratolest si prostě musí na novou chuť zvyknout a může proběhnout třeba deset pokusů, než ji přijme.
 • Pokud dítě nechce jíst příkrmy vůbec, poraďte se raději s pediatrem.

Nechutenství může být příznakem celé řady onemocnění.

Čtěte také: První vycházka: Pravidla v kostce

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.


Témata: Děti, Kojenec, Časopis Maminka, Blízká osoba, První vycházka, Lžička, Největší množství, První lžička, Nový druh

Mohlo by vás zajímat
Mladý pár vyměnil hypotéku za pojízdný mini domek, který musíte vidět
Dílnička: Vyrobte si bylinkový kornoutek do květináče
Nejlepší start pro kojení? Nebojte se miminko budit
Nesestouplá varlátka: Problém, který se nevyplácí podceňovat

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu