Maminka.czVýživa a stravování

První lžička: Jak zvládnout premiérový příkrm na jedničku?

, Časopis Maminka
6. 1. 2014
První lžička: Jak zvládnout premiérový příkrm na jedničku?
Je načase přejít od mlíčka ke stravě, kterou si dopřávají větší kojenci. Sestavte si s pomocí odborníků takový jídelníček, po kterém se vašemu děťátku bude nadmíru dařit. Dobrou chuť.

Kolem čtvrtého až šestého měsíce věku dítěte dostávají maminky - s ohledem na to, jak dalece jejich dítě na mlíčku prospívá - signál, že je načase vyndat mixér, případně vyrazit do drogerie, koupit první zeleninový příkrm a naservírovat ho k obědu svému zlatíčku. Pravidlo první zeleninky je jednoduché: Poněvadž je zelenina méně sladká, mělo by si na její chuť dítě zvykat dříve než na ovocné příkrmy. Jakmile si totiž zvykne na sladkou chuť, bude později zeleninu a maso odmítat.

Nikdy, opravdu nikdy se nedržte doporučení některých maminek, které vám budou radit, že pokud dítě zeleninu nechce, máte ji trochu přisladit, a jedině tak ji bude jíst. Nesmysl. Při přípravě „nemléčného“ jídelníčku dejte na rady výživových poradců, nutričních terapeutů a lékařů, nikoli babiček a kamarádek, jejichž lidová moudra mohou vaší ratolesti spíš ublížit než pomoct.

Nezapomínejte na drink

To je častá chyba maminek, které se svým dítětem přecházejí na pevnou stravu. Kojení pokrývá všechny roviny výživy, tedy i pitný režim. Pokud ale nechcete, aby se vaše dítě trápilo bolestmi bříška, nevolnostmi či tuhou stolicí, vyberte i vodu, bylinný dětský čaj bez obsahu ibišku a ten (také neslazený) dítěti v trénovacím hrnečku pravidelně nabízejte tak, aby nedošlo k dalším komplikacím z nedostatku tekutin.

Rozpis na ledničce

Jestli nevíte, v jakém pořadí dítěti příkrmy servírovat, vytvořte si na ledničce tahák, který vám pomůže snáze se orientovat v tom, co byste měla podávat dnes, co za týden a jaké dobroty na vás čekají v budoucnosti. Jak jdou tedy příkrmy za sebou?
S čím začít a kde skončit:

1. Zeleninový příkrm - trénujte zhruba 14 dní až měsíc

2. Masozeleninový příkrm, vaječnozeleninový příkrm - po dvou týdnech zeleninky ji můžete začít obohacovat o maso

3. Ovocný příkrm - ten nabízejte nejdřív po měsíci masozeleninových příkrmů, ale pouze tehdy, když dítě zeleninku bez problémů jí. Aby nechtělo jen sladkou variantu, tedy ovoce.

4. Cereální příkrm - kolem sedmého měsíce věku je taková kaše skvělou večeří, která nezatíží bříško a díky níž dítě spí klidně celou noc bez probouzení

5.Ovocnomléčný příkrm - jogurty smíchané s ovocem jsou skvělou variantou od ukončeného osmého měsíce. Lehká svačinka, kterou děti milují. Obohatit ji můžete o piškoty či dětské sušenky.

Jak na lžičku?

Připravte si dvě až tři lžičky přihřátého pokrmu a počítejte s tím, že vaše dítě nové dobroty nijak aktivně vyžadovat nebude. Při té opravdu první lžičce bude spíš překvapené, co že mu to vkládáte do úst, a jaksi si nebude schopno s novým objemem i konzistencí v puse poradit.

Proto nespěchejte a nechte ratolesti dostatek času, aby si nové jídlo sama jazykem osahala a teprve pak spolkla. Když se nepodaří napoprvé, máte ještě další dávku, ale v každém případě svého potomka nepřetěžujte. Obdobný rituál můžete opakovat ještě večer nebo další den. Dítě před samotným krmením nasyťte mlékem, a teprve až nebude hladové, vyzkoušejte první lžičku.

Poté, co pokus proběhne, dokrmte dítě mlékem. U mrkve zůstaňte ještě několik dní, nezkoušejte další potraviny, které by mohly alergizovat. Je dobré do jídelníčku přidávat potraviny jednu po druhé právě proto, abyste v případě obtíží snadno odhadla, která z dobrot má komplikace vaší ratolesti na svědomí. Jídlo by mělo zapíjet už kojeneckým čajem či vodou, tedy tekutinou, na kterou je zvyklé z předchozího období a s jejíž konzumací nemá potíže.

Po několika dnech, kdy spotřeba zeleninky běží bez problémů, zkoušejte i další druhy zeleniny, ale vždy podle výše uvedeného scénáře. Nejčastěji zařazovanými a do kojeneckého jídelníčku doporučovanými poživatinami jsou: mrkev, hrášek, brokolice, květák a fenykl, objevuje se i avokádo. Po odzkoušení je možno jednotlivé druhy kombinovat, takže vznikají další obědové variace, které vaše dítko určitě rádo okusí.

Bude to maso?

Po týdnu až dvou začněte k zelenině přidávat jemně mleté, předem důkladně uvařené drůbeží, hovězí, vepřové či králičí maso. Množství masa by mělo začínat asi na 20 g, postupně pak jeho množství zvyšujte až na přibližných 35 g. Maso by u malého organismu mělo být součástí jídelníčku denně, občas ho můžete nahradit vaječným žloutkem, který ovšem musí být vždy (!) dostatečně tepelně upravený. Kvalitními tuky jsou ty obsažené v libovém mase, případně olivový olej - ve vhodném množství. V tomto věku ale úplně zapomeňte na živočišné tuky. Máslo je pro vaše miminko vysloveně nevhodné.

Osladíte mu život?

Ovoce přichází na řadu, respektive na lžičku, přibližně po měsíci, kdy si dítě zvyklo na příkrm. Se zařazováním do jídelníčku postupujte stejně, jako jste si vyzkoušela u zeleniny, zahajujte jednodruhovými přesnídávkami a teprve později přidávejte mixy. Doporučení odborníků je jednoznačné: Nevybírejte exotiku, nejprve ať si mlsný jazýček vašeho dítěte zvykne na domácí produkci.

Ovocné pyré nikdy nedoslazujte. Váš potomek vnímá chutě zcela odlišně než vy, takže mu dopřejte dostatek kvalitního ovoce, ale bez podpůrných pomocníků. Na doslazování medem zapomeňte. Je sice zdravý, ale pro malé děti silně alergizující.

Vařila maminka kašičku

Cereální příkrm se podává jako večeře, ve formě obilné kaše. Ty s obsahem lepku můžete podávat již před ukončeným šestým měsícem věku. To je novinka, před lety tomu tak nebylo. Odborníci se shodují v tom, že pokud je zařadíte do jídelníčku dříve, riziko rozvoje celiakie se výrazně snižuje.

Jakou lžičkou?

Sáhněte po plastových, kterými si kojenec nemůže ublížit. Ideální jsou melaminové. Jestliže je vaše dítě živější, dejte mu totožnou lžičku do ruky na hraní a vy v době, kdy ji bude zkoumat, krmte. Čím více se váš potomek bude na jídlo a nový styl výživy soustředit, tím více chyb bude dělat, než kdyby do sebe první lžičky šoupl „mimochodem“. Vy si na krmení miminka oblékejte tričko, na kterém vám příliš nezáleží, určitě totiž budete špinavá. A věřte zkušeným maminkám - fleků od mrkvičky se opravdu nezbavíte.

Pro děti jsou ideální pomůckou jednorázové bryndáky, které jednoduše vyhodíte. Vybaveni tou nejlepší „výstrojí“ pak nemůžete udělat chybu. A jak poznáte, že je dítě na první lžičku zralé? Jistě podle data v kalendáři, ale také podle toho, že když u miminka budete pojídat svačinu vy, bude ji chtít a bude se po ní natahovat, případně přežvykovat prázdnými dásněmi.

Článek vyšel v časopisu Maminka 12/2013

Maminka Den matek
Témata: Časopis Maminka, Výživa a stravování, Kojenecký čaj, Šestý měsíc, První lžička, Jak, Kvalitní tuk, Lehká svačinka, Lžička, Nový styl, Probouzení, Výstroj, Zeleninový příkrm, Celiakie, Přesnídávka, Jazýček, Mlsný jazýček, Drogerie, Častá chyba, Kvalitní ovoce, Nové jídlo

Mohlo by vás zajímat
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?

Horoskopy

Panna Nevstávejte moc brzy a přispěte si. Během týdne jste si moc neodpočinuli a nemáte to v plánu ani o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek:

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné