Maminka.czpaterčata

První paterčata a jejich smutný osud: Vyrůstala jako turistická atrakce, zažila slávu i zneužívání

Vanda Stöckbauerová 28.  5.  2024
Přesně před 90 lety, 28. května 1934, se na farmě ve vesnici Corbeil v kanadském Ontariu narodilo francouzsko-kanadské matce Elzire Dionne pět identických děvčátek – Annette, Emilie, Yvonne, Cecile a Marie. Jednovaječná paterčata se narodila o dva měsíce předčasně a málokdo očekával, že všechna přežijí. Ale stal se zázrak! Bohužel jejich další život už moc zázračně neprobíhal…

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

I když holčičky po porodu vážily dohromady jen necelých 6,5 kg, všechny se podařilo „vypiplat“. Ženy z okolních vesnic přinášely mateřské mléko, kanadský Červený kříž za nimi poslal zdravotní sestry a inkubátor a sestry se tak staly prvními známými paterčaty, která přežila kojenecký věk. Zpráva o nich se brzy stala celonárodní senzací.

Klepněte pro větší obrázek

Odebrání rodičům

Ovšem štěstí netrvalo dlouho. V roce 1935, den před jejich prvními narozeninami, byla odebrána rodičům poté, co jejich otec podepsal smlouvu o vystavování děvčátek na Světové výstavě v Chicagu. Ačkoli smlouvu den po podpisu zrušil, úřady přesto zakročily, aby děti ochránily. Ovšem zanedlouho na to se dívky veřejnému vystavování stejně nevyhnuly…

První sedmerčata na světě: 42 lahví mléka a 52 plenek denně. Jejich táta nezvládl péči a opustil je, dnes jsou z nich premianti

Paterčata jako oblíbená turistická atrakce

Paterčata byla oficiálně v péči státu s nepřetržitou zdravotní péčí. V areálu nemocnice s příznačným názvem "Quintland" měly vlastní bazén, hřiště a kola… Ovšem pozlátko luxusu jen zastíralo jejich skutečný život, kdy je každý den obdivovaly davy zvědavců. Během dětství je ošetřovatelé vodili na balkón dětského pokoje a ukazovali je jednu po druhé davu pod nimi. V médiích byla výchova dívek charakterizována jako privilegovaná, s nepřetržitým ošetřováním a velkým hřištěm, ale ve skutečnosti bylo ono hřiště ohrazeno tak, aby si je návštěvníci mohli třikrát denně prohlížet jako živou kuriozitu. Denně areálem proudilo asi 3 000 návštěvníků. Odhaduje se, že do roku 1943 si paterčata prohlédlo zhruba tři miliony turistů.

Klepněte pro větší obrázek

Ve své autobiografii z roku 1963 nazvané We Were Five (Bylo nás pět) dívky uvedly, že během dětství byly drženy v izolaci a jen výjimečně směly opustit areál. „Žily jsme uprostřed cirkusu,“ napsaly. Podle některých odhadů přinesl Quintland provincii Ontario během méně než deseti let až 500 milionů dolarů. Slávy paterčat využil taky Hollywood, kdy o nich ve 30. letech byly natočeny dokonce čtyři filmy.

Klepněte pro větší obrázek
Maminka porodila extrémně vzácná jednovaječná čtyřčata. Děvčátka byla počata přirozenou cestou

Návrat k rodičům a zneužívání otcem

Když bylo dívkám devět let, manželé Dionneovi je po dlouhém boji s úřady získali zpět do péče, ale jejich nový domov byl podle dívek „nejsmutnějším domovem, jaký kdy poznaly“. Matku vnímaly jako nelaskavou a otce jako panovačného až tyranského. Když jim bylo 18 let, opustily domov a téměř přerušily kontakt s rodinou.

Emilie se stala jeptiškou a zemřela ve dvaceti letech, Marie se dožila 35 let. V polovině devadesátých let přeživší sestry Annette, Cecile a Yvonne ve své knize The Dionne Quintuplets: Family Secrets vyprávěly další hrůzyplné tajemství. Jejich otec je údajně zneužíval, když je vozil v autě.

Klepněte pro větší obrázek

Finanční satisfakce

Navzdory obrovským příjmům, které sestry Dionneovy jako veřejná atrakce generovaly, bylo do jejich svěřeneckého fondu do roku 1941 vloženo pouze 1 milion dolarů. Když bylo dívkám 21 let a mohly si vyzvednout své finanční prostředky, zbývalo tam 800 000 dolarů. Po mnoha letech v roce 1998 požádaly kanadskou vládu o náhradu škody. Původní nabídka vlády činila pár tisíc dolarů, ale po veřejném protestu bylo dosaženo dohody ve výši 4 milionů dolarů.

Z pěti sester Dionneových - Cécile, Emilie, Marie, Annette a Yvonne - dnes žijí jen dvě, Cécile a Annette. Yvonne zemřela ve věku 67 let v roce 2001.

Jediná česká paterčata oslavila 10. narozeniny. Jak se jim dnes žije?

VIDEO:  Paterčata z Milovic křtila knížku! Zapíjela se dětským šampaňským 

Témata: Příběhy, Kuriozita, Zajímavosti, paterčata, Historie, Hollywood, Světová výstava, Annette, Dolar, Emilie, Yvonne, Marie, Zneužívání, Chicago, Červený kříž, Být my pět, Milovice, Ontario