Maminka.czZdraví

První pomoc pro novorozence: Jakou kosmetiku a léky mít doma?

Dagmar Ferahli Süsser 28.  3.  2012
Jakou základní výbavu by měla obsahovat vaše lékárnička, když si domů přinesete novorozence?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mnoho léků, mastiček či kapek je vhodných jak pro větší děti, tak i pro vás. Ale pro miminka nikoli!

Aby vás nemoc vašeho novorozence nezaskočila, je dobré mít doma lékárničku se základními léky nebo prostředky první pomoci. Některá onemocnění můžete zvládnout svépomocí. Ale pokud přeci jenom pochybujete, zda byla vaše volba ta správná, vždy raději navštivte dětského lékaře.

Kosmetika a hygiena

Mastička „na prdelku“ Dávám sice přednost obyčejné kalciovce, ale v podstatě je to jedno. Tato mastička se nepoužívá jen na zadeček miminka, ale i na popraskané a natržené bradavky vašich prsou.

S mazáním zadečků je to lepší nepřehánět, ať si kůžička sama zvyká. Čím častěji ji budete mazat, tím více si zvykne na to, že je promazávána a sama nezíská schopnost samohojení. Pokud není zadeček nějak červený, stačí jej namazat jen tehdy, když bude delší dobu v pleně, např. na noc. 

K těmto mastem doporučuji tekutý pudr. Dětská ošetřující pasta je výborná na opruzeniny ale i na potničky. Krásně je vysuší a napomůže rychlému zahojení.

Vaše Adéla: Co pomůže bolavým bradavkám během kojení?

„Mýdlo” V uvozovkách je proto, že miminka rozhodně, minimálně do půl roku, žádná mýdla, šampóny a pěny do koupelí nepotřebují. A o to méně vše, co je nějak parfemované a obsahuje mýdlo. Je to zbytečné zatěžování pokožky, která je tenoučká a průsvitná jak pergamen a má rozhodně ještě hodně daleko do pokožky dospělého člověka. Proto je potřeba ji především chránit

Vatové tyčinky do oušek a nosíku. Výborné jsou anatomické vatové tyčinky s rozšířeným omotáním, které zabraňuje nechtěnému zaražení tyčinky do nosíku, či ouška.

Olej. nejlepší jsou přírodní, nesyntetické a neparfemované olejíčky, které se vyrábí lisováním za studena. Opět to s olejováním miminka moc nepřehánějte, ať má kůže možnost naučit se sama promazávat.

Olej nebo mast na větry (prdíky). Většina novorozenců trpí tzv. tříměsíčními kolikami, tj. větry. V tomto období to chce opravdu pevné nervy a vytrvale cvičit miminku s nožičkami a masírovat bříško.

Vlhčené ubrousky. Nejlépe je alespoň zpočátku žádné nepoužívat a pokud možno omývat zadeček vlhkou látkovou plenou či papírovým ubrouskem a poté dosucha otřít, než dítě zabalíte do pleny. Většina ubrousků je hodně parfemovaných a zbytečně podporují kožní alergie a opruzeniny.

Borová voda. Na vytírání očí, koupíte ji v lékárnách.

Líh 60%. Na ošetření pupíku a také ho koupíte v lékárnách.

Obsah lékárničky

  • Borová voda
  • Líh 60%
  • Nůžky na nehty s kulatou špičkou
  • Teploměr – kvalitní elektronický nebo rychloběžka
  • Odsávačka hlenů - stačí obyčejná hadičková
  • Olej nebo mast na promazávání suchých míst na pokožce
  • Paralenové čípky nebo kapky pro kojence pro případ horečky
  • Genciánová violeť
  • Kapky na uvolnění nosu při rýmě
Vaše Adéla: Čím nejefektivněji odsávat hlen z dětského nosíku?
Témata: Zdraví, Děti, Novorozenec, Kojenec, pomoc, Výbavička pro miminko, první pomoc, léky, Základní lék, Jak, Dom, Kos, Tekutý pudr, Borová voda, Koš, Lék, Kožní alergie, Zdraví na Heureka.cz