Maminka.czNovorozenec

První přisátí

, Časopis Maminka
23. 6. 2009
První přisátí
Kojení je bezesporu nejpřirozenější věc, která existuje. Kromě toho je to také bezkonkurenčně nejlepší a nejlevnější způsob výživy vašeho miminka. Ovšem začátek pro vás může být náročný.

Kojení je bezesporu nejpřirozenější věc, která existuje. Kromě toho je to také bezkonkurenčně nejlepší a nejlevnější způsob výživy vašeho miminka. Ovšem začátek pro vás může být náročný.

Pokud se bojíte, že se vám nebude dařit, pokuste se zachovat klid a nechte si bez obav poradit od laktační poradkyně, kamarádky, lékařky nebo porodní asistentky.

Každá dobře míněná a také fundovaná rada přijde jistě na začátku vhod. Pro zdárný vývoj kojení je velmi důležité první přisátí, ke kterému by mělo dojít již do 30 minut po porodu, protože organismus maminky reaguje v této době na sání bradavky a dvorce – a to velmi intenzivně. Vzestup hladiny obou základních hormonů, na nichž závisí uvolňování mléka, oxytocinu a prolaktinu, je po prvním přiložení do dvou hodin po porodu mnohonásobně vyšší než při přiložení k prsu později. Chtějte tedy, aby vám miminko nechali na bříšku po porodu a pokuste se o první přisátí.

Podle odborníků je vzestup hormonální hladiny jakýmsi signálem, že tvorba mléka, která se v prsech dlouho a složitě připravovala, může začít...

Na porodním sále

V případě spontánního porodu dochází k prvnímu přiložení hned na sále – rozhodně by nemělo být prováděno ve spěchu, ale naopak v klidu a s pomocí kvalifikovaného personálu. Miminko mamince pomáhá přikládat buď dětská sestra, nebo porodní asistentka. „Měla jsem prima porod a prima personál, který u něj asistoval. Ovšem malý Honzík se nechtěl přisát ani náhodou, měla jsem z toho docela hrůzu, jestli se vůbec rozkojím,“ vzpomíná třicetiletá Jana Holická. Je pravda, že ne všechny děti se na porodním sále přisají, ale neberte to jako tragédii a rozhodně je k tomu nenuťte násilím! Je vhodné, pokud to jde, aby miminko na porodním sále bylo s rodiči po celou dobu, tedy celé dvě hodiny, které tam maminka ještě tráví. V případě císařského řezu dochází k prvnímu přiložení dítěte na jednotce intenzivní péče po probuzení maminky po narkóze. Opět – i v tomto případě – pomáhá mamince s přiložením k prsu personál. Vydatné sání maminčiny bradavky a dvorce provází uvolňování hormonu oxytocinu, který působí mohutně na děložní stahy.

Děloha se zavinuje a díky tomu žena i méně krvácí. Zavinování dělohy matky prvorodičky většinou nevnímají, intenzivněji ho však pociťují maminky, které již rodily.

Technika kojení

Bradavka musí být vždy v úrovni úst dítěte, drážděním úst bradavkou se vyvolá hledací reflex. Široce otevřená ústa miminka by měla vypadat, jako kdyby dítě zívalo. Prs nabízejte dítěti tak, aby miminko uchopilo nejen bradavku, ale co největší část dvorce, a všechny prsty by měly být pod prsem (kromě palce).

Brada a nos dítěte se musí dotýkat prsu, ústa musí být široce otevřená a většina dvorce je v pusince dítěte. Více dvorce je vidět nad ústy než pod nimi, dolní ret je ohrnut ven, jazyk přesahuje dolní ret, bradavka i s dvorcem je na jazyku, tváře dítěte nevpadávají dovnitř a při sání se miminku pohybují spánky a uši.


Maminčin odborník Lucie Marková, DiS.diplomovaná porodní asistentka a laktační poradkyně, on-line poradna na www. maternity-care.cz

Nejčastější chyby při prvním přisátí:

  • Brada a nos dítěte se nedotýkají prsu.
  • Ústa nejsou široce otevřená.
  • Jazyk nepřesahuje dolní ret.
  • Dolní ret je ohrnutý dovnitř.
  • Dvorec není v ústech dítěte.

Větší část nezakrytého dvorce je pod ústy a při pití vpadávají tváře dítěte a tkáň prsu se před ústy pohybuje. V prvních dnech přikládejte dítě při jednom kojení k oběma prsům, čímž opět podpoříte tvorbu mléka. V případě, že se mléka v prsech již tvoří dostatek a pokryje jedno kojení, je vhodné každé kojení prsy střídat.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Přisátí, On-line poradna, Hledací reflex, Nejpřirozenější věc

Mohlo by vás zajímat
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka

Horoskopy

Kozoroh Pokud bude chtít někdo v zaměstnání pomoci, neztrácejte čas. Profesionální jednání se nedá koupit za…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sandra, Polyxena, Sanda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu