Maminka.czVaše příběhy

První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata

25. 5. 2018
První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata
Manžel se smál, že mám velké bříško, že v něm budou zase dvě miminka. A taky jo, říká maminka dvojvaječných dvojčat Maxe a Tamary (4) a jednovaječných dvojčat Aidy a Niny (1).

Když jsem poprvé otěhotněla, bylo mi 32 let a podařilo se nám to hned. Bylo to překvapení, protože v dnešní době, kdy má kolem nás problém s početím téměř každý pár, jsem počítala, že si třeba rok počkáme. Celé těhotenství bylo skvělé, jen mi začaly být divné komentáře typu „ty už máš teda pupík tak na čtvrtý měsíc," vypráví Laura (36).

Byla jsem v té době opravdu hubená, vytrénovaná během, takže mě to zaráželo. A ejhle, na kontrole téměř ve 20. týdnu na mě z monitoru koukaly dvě hlavičky a následovala slova zastupující gynekoložky: „Vy jste tu na kontrole s dvojčátky, že?“ Takhle se mi ještě nikdy hlava nezatočila! Já, manžel i okolí v šoku, v rodině žádná dvojčata nemáme. Zhruba po týdnu jsem se s tím nějak vyrovnala. 

Čekáme dvojčata. Znamená více plodů i více komplikací?

Výčitky po porodu 

Bylo mi fajn, až do začátku mateřské dovolené jsem pracovala. Ke konci to samozřejmě byla už tíha, ale i tak jsem si užívala procházky s naším psem a přípravy. Jen tedy spánek mi už nešel, muselo stačit tak tři až pět hodin denně. Maxík (3 kg) a Tamara (2,5 kg) se narodili na konci 38. týdne plánovaným císařským řezem (i když byli v ideální poloze hlavičkou dolů). Začátky byly krušné, nejhůře ze všeho jsem ale nesla císařský řez. Jak fyzickou bolest, tak tu na duši, výčitky, že jsem si neuměla obhájit, abychom to alespoň zkusili přirozeně. Trvalo mi dlouho se s tím smířit. 

Klepněte pro větší obrázek

A opět dvojnásobná nadílka! 

Když byly dvojčatům dva roky, znovu jsem otěhotněla (a nejspíše zase okamžitě). V té době už se u nás vše ustálilo, chodila jsem již na dva dny v týdnu do práce. Což si myslím, že prospělo nám všem. Chtěla jsem pro Tamarku ségru, parťačku. Manžel má totiž ještě syna Jakuba, takže kluky už jsme měli dva. A dostala nakonec sestry rovnou dvě. Manžel se mi smál a říkal: „Jé, ty máš velké břicho, to budou zase dvojčata.“ A já, že ne, že mám velký rozestup břišních svalů po prvním porodu, že další dvojčata jsou blbost. A bum! S mým gynekologem jsme se už jen smáli. Manžel první dvě minuty vypadal, že má infarkt, ale pak jsem zaslechla poznámku: „Já to říkal.“ Druhé těhotenství bylo náročnější, holky byly jednovaječné, od poloviny jsem byla odvelena ke specialistovi v Podolí, kde mě bedlivě hlídali až do porodu. 

Možná hledáme právě vás! Soutěž Maminka roku stále běží

Velké břicho, rozestup svalů, bolavá záda, k tomu péče o ty dva starší a chod rodiny, poslední týdny byly opravdu makačka. A na začátku 37. týdne mi praskla voda. Měla jsem domluvenou úžasnou porodní asistentku, která se mnou byla i na sále a po porodu dostala děti do ruky, přiložila mi je během šití, kojení se pak rozběhlo nádherně. U jednovaječných dvojčat nejde rodit jinak než operačně, jiná cesta není, což mi dost psychicky pomohlo. 

Co vyvádějí dvouletá dvojčata, když je rodiče dají spát? 

Neplánujeme a neřešíme… 

První rok mám trochu v mlze, ale díky fotkám si ho pamatuju. Starší děti přijaly holčičky moc hezky, naše sžívání ale trochu nabouralo, když nás museli s miminky hospitalizovat, o Ninu jsme málem přišli. Ale všechno jsme zvládli. Jen kojení bylo kvůli zdravotním problémům a hospitalizaci ztraceno, což jsem obrečela, ale jsem vděčná, že jsme to zvládli alespoň šest týdnů. Občas poslední dobou řešíme klasickou sourozeneckou žárlivost, ti větší se dožadují více pozornosti, proto je důležité najít si na každého čas zvlášť. Jinak mám pocit, že čím více dětí, tím více jste nad věcí, nic moc neplánujeme a neřešíme. 

Z vymodlených dvojčat se staly tyranky. Manžel odešel...
10 užitečných rad pro život s dvojčaty
Čekala jsem dvojčata, ale dítě mám jedno. Co je syndrom mizejícího dvojčete?
Témata: Děti, Porod, Láska a vztahy, Miminko, Vaše příběhy, Péče o dítě a jeho výchova, Dvouleté dvojče, První minuta, Makačka, Mlha, Pór, Císařský řez, Rok, Stará rodina, Zdravotní problém, Velké břicho, Máma, Čtvrtý měsíc, Dvojče, Podolí, Dnešní doba, Druhé těhotenství, První porod, Velké bříško, Maxík

Mohlo by vás zajímat
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Hysterický záchvat: Zvládněte ho bez stresu! Tohle na vzteklouny platí

Horoskopy

Beran Milí Berani, lednové období je pro vás hodně náročné, ale vaše vynaložené úsilí se začíná vyplácet.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné