Maminka.czVaše příběhy

První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata

25. 5. 2018
První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata
Manžel se smál, že mám velké bříško, že v něm budou zase dvě miminka. A taky jo, říká maminka dvojvaječných dvojčat Maxe a Tamary (4) a jednovaječných dvojčat Aidy a Niny (1).

Když jsem poprvé otěhotněla, bylo mi 32 let a podařilo se nám to hned. Bylo to překvapení, protože v dnešní době, kdy má kolem nás problém s početím téměř každý pár, jsem počítala, že si třeba rok počkáme. Celé těhotenství bylo skvělé, jen mi začaly být divné komentáře typu „ty už máš teda pupík tak na čtvrtý měsíc," vypráví Laura (36).

Byla jsem v té době opravdu hubená, vytrénovaná během, takže mě to zaráželo. A ejhle, na kontrole téměř ve 20. týdnu na mě z monitoru koukaly dvě hlavičky a následovala slova zastupující gynekoložky: „Vy jste tu na kontrole s dvojčátky, že?“ Takhle se mi ještě nikdy hlava nezatočila! Já, manžel i okolí v šoku, v rodině žádná dvojčata nemáme. Zhruba po týdnu jsem se s tím nějak vyrovnala. 

Čekáme dvojčata. Znamená více plodů i více komplikací?

Výčitky po porodu 

Bylo mi fajn, až do začátku mateřské dovolené jsem pracovala. Ke konci to samozřejmě byla už tíha, ale i tak jsem si užívala procházky s naším psem a přípravy. Jen tedy spánek mi už nešel, muselo stačit tak tři až pět hodin denně. Maxík (3 kg) a Tamara (2,5 kg) se narodili na konci 38. týdne plánovaným císařským řezem (i když byli v ideální poloze hlavičkou dolů). Začátky byly krušné, nejhůře ze všeho jsem ale nesla císařský řez. Jak fyzickou bolest, tak tu na duši, výčitky, že jsem si neuměla obhájit, abychom to alespoň zkusili přirozeně. Trvalo mi dlouho se s tím smířit. 

Klepněte pro větší obrázek

A opět dvojnásobná nadílka! 

Když byly dvojčatům dva roky, znovu jsem otěhotněla (a nejspíše zase okamžitě). V té době už se u nás vše ustálilo, chodila jsem již na dva dny v týdnu do práce. Což si myslím, že prospělo nám všem. Chtěla jsem pro Tamarku ségru, parťačku. Manžel má totiž ještě syna Jakuba, takže kluky už jsme měli dva. A dostala nakonec sestry rovnou dvě. Manžel se mi smál a říkal: „Jé, ty máš velké břicho, to budou zase dvojčata.“ A já, že ne, že mám velký rozestup břišních svalů po prvním porodu, že další dvojčata jsou blbost. A bum! S mým gynekologem jsme se už jen smáli. Manžel první dvě minuty vypadal, že má infarkt, ale pak jsem zaslechla poznámku: „Já to říkal.“ Druhé těhotenství bylo náročnější, holky byly jednovaječné, od poloviny jsem byla odvelena ke specialistovi v Podolí, kde mě bedlivě hlídali až do porodu. 

Možná hledáme právě vás! Soutěž Maminka roku stále běží

Velké břicho, rozestup svalů, bolavá záda, k tomu péče o ty dva starší a chod rodiny, poslední týdny byly opravdu makačka. A na začátku 37. týdne mi praskla voda. Měla jsem domluvenou úžasnou porodní asistentku, která se mnou byla i na sále a po porodu dostala děti do ruky, přiložila mi je během šití, kojení se pak rozběhlo nádherně. U jednovaječných dvojčat nejde rodit jinak než operačně, jiná cesta není, což mi dost psychicky pomohlo. 

Co vyvádějí dvouletá dvojčata, když je rodiče dají spát? 

Neplánujeme a neřešíme… 

První rok mám trochu v mlze, ale díky fotkám si ho pamatuju. Starší děti přijaly holčičky moc hezky, naše sžívání ale trochu nabouralo, když nás museli s miminky hospitalizovat, o Ninu jsme málem přišli. Ale všechno jsme zvládli. Jen kojení bylo kvůli zdravotním problémům a hospitalizaci ztraceno, což jsem obrečela, ale jsem vděčná, že jsme to zvládli alespoň šest týdnů. Občas poslední dobou řešíme klasickou sourozeneckou žárlivost, ti větší se dožadují více pozornosti, proto je důležité najít si na každého čas zvlášť. Jinak mám pocit, že čím více dětí, tím více jste nad věcí, nic moc neplánujeme a neřešíme. 

Z vymodlených dvojčat se staly tyranky. Manžel odešel...
10 užitečných rad pro život s dvojčaty
Čekala jsem dvojčata, ale dítě mám jedno. Co je syndrom mizejícího dvojčete?
Témata: Děti, Porod, Láska a vztahy, Vaše příběhy, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, Dvouleté dvojče, Maxík, První minuta, Fyzická bolest, Velké bříško, Bolavé záda, Žárlivost, Čtvrtý měsíc, Stará rodina, Zdravotní problém, Velký rozestup, Prasklá voda, Mateřská dovolená, Poslední doba, Mlha, Celé těhotenství, Rok, Císařský řez, První porod

Mohlo by vás zajímat
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině

Horoskopy

Štír Pokud jste se s partnerem přes týden pohádali, máte o důvod víc sekat dobrotu. Jenže vám se nechce…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Andrea, Justína, Damir

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné