[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Apgar skóre je hodnocení životaschopnosti či bezprostřední adaptace novorozence na prostředí mimo dělohu po porodu. Hodnotí se ve třech časových úsecích – 1 minuta, 5 minut a 10 minut po porodu, a v pěti oblastech – tepová frekvence, dechová frekvence, svalové napětí, barva kůže, reakce na podráždění. Každá oblast je bodována od 0 do 2 bodů a výsledný součet ukazuje, zda je dítě v dobrém stavu (8 až 10 bodů), nebo zda vyžaduje pomoc zdravotníků a v jaké míře.
Na trhu je velké množství tzv. umělých formulí, tedy mlék pro kojence, u nichž se nezdařilo kojení. Všechna musejí splňovat normy pro kojeneckou výživu. Prakticky všechna jsou obohacována vitaminy a stopovými prvky. Rozdíly mezi nimi jsou pak dány některými dalšími přídavky, jako jsou probiotika, prebiotika nebo látky na podporu rozvoje centrální nervové soustavy. Dbá se také na správné množství bílkovin jako na prevenci obezity v pozdějším věku. Před zavedením umělé formule je vhodné, aby se rodiče poradili se svým dětským praktikem, mnohdy je volba individuální.
Nesprávné postavení kostí tvořících kyčelní kloub řadíme mezi vrozené vady, se kterými se setkáváme poměrně často a které mohou způsobit velké obtíže a problémy na celý život – bolesti, omezení chůze, kulhání, zkrácení nožičky, rychlejší artrotické změny a další. Proto vyšetření kyčelních kloubů patří mezi tzv. screeningová, která se provádějí všem dětem již v porodnici. Včasné zachycení vady a zahájení léčby jsou totiž velmi důležité. Každé dítě by sítem ortopedických vyšetření mělo projít minimálně třikrát od narození do 12 týdnů věku, vyšetřovací metodou je především ultrazvuk.
Přihlaste sea zdarma dočtětetento článek
V pokračování článku také najdete
Poznáme u miminka, že trpí alergií?
Očkování a rotaviry
Příkrmy - domácí, nebo kupované?