Maminka.czSex

První sex po porodu. Když žena plně kojí, její vaginální sliznice vypadá jako u ženy po přechodu, říká odbornice

Hana Langrová 21.  3.  2024
Nebude to bolet, pálit, budu dostatečně vzrušená, nepocítí partner změnu v sevření, nepřeruší naše milování pláč dítěte...? Okolo prvního sexu po porodu nám běhá hlavou spousta obav, které tlumí touhu. Zeptali jsme se tří povolaných odbornic - gynekoložky, psycholožky a sexuoložky - jak si první milování co nejvíce užít. Bez bolesti a bez obav.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

A nejen nám, ženám, nemyslete si - i pánové to řeší! První sex po porodu je prostě velké téma. Těšíte se na obnovení intimity, ale na obou stranách panují obavy. Z bolesti, ze změny prožitku plus nervozita z dlouhé pauzy či z nečekaného vyrušení. 

Video: Maminka podcast: Sex po porodu

Netlačte (se), mluvte 

Sexuoložka Petra Vrzáčková v prvé řadě připomíná, že tlak obecně do sexu nepatří a muž by měl dát ženě prostor, aby ona rozhodla, kdy je na první milování připravená: „V ideálním případě by si o tom všem měl pár popovídat. Ve chvíli, kdy muž tlačí a žena mu chce vyjít vstříc, bych volila spíš nekoitální aktivity - masturbaci, uspokojení rukou, pusou a podobně. Ale na styk se žena potřebuje cítit dobře, uvolněně.“ Po porodu může dojít k poklesu dělohy a inkontinenci a při naučeném nošení dítěte na jedné ruce na boku i k blokádě SI skloubení.

„To nejenže nezvedne sebevědomí ženy a její chuť na sex, ale vede i k bolestem v pánvi při sexu i mimo něj. Vhodná je rehabilitace pánevního dna a dobře odinstruované cvičení na inkontinenci. Čím dříve, tím lépe,“ apeluje na ženy gynekoložka Olga Novenková Macharáčková, která se kromě gynekologie a porodnictví zabývá alternativně i homeopatií a technikami Access Consciousness a SU JOK.

Sex s dětmi za dveřmi: „Rychlovka“ je dočasně fakt normální

A v případě takových potíží už tlak na milování vůbec nemá co dělat (tedy pokud není součástí nějaké domluvené hry, že ano). Protože žena může mít problémy se sliznicí, je stažená, málo uvolněná, má málo prokrvenou pánev… prostě ke vzrušení daleko. „Riziko bolestí pak roste. A když žena zažije párkrát bolest při styku, tak ji pak nechce opakovat. Tím spíš se sexu začne vyhýbat,“ doplňuje ji sexuoložka Petra Vrzáčková

V pokračování pro předplatitele také najdete

Vaginální porod versus císař

Mohou se po porodu ženě změnit sexuální potřeby?

Jak předcházet tomu, aby se partner neocitl na druhé koleji?

Může se dvojici podařit mít stejně kvalitní sex jako před narozením miminka?

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Sex
Témata: Porod, Láska a vztahy, Časopis Maminka, Mateřství, Sex, Šestinedělí, Po porodu, Bolest, psycholožka, partnerka, NEZANEDBÁVAT, Sexuoložka, Služka, Uspokojení, Milování, Ochránkyně, Odbornice, Gynekoložka, Skloubení, Sliznice, Odin