Maminka.cz28. týden těhotenství

První společná oslava

, Časopis Maminka
20. 4. 2011
První společná oslava
Ne, opravdu nepředbíháme, poprvé si můžete párty pro své děťátko užít ještě předtím, než přijde na svět. Možná vám to připadá předčasné a bojíte se, abyste něco nezakřikla, ale nemusíte mít strach.

Baby shower. Tahle slova vám asi mnoho neřeknou, ale pokud jste někdy viděla alespoň jeden americký film, ve kterém probíhá nadílka pro miminko (tak by nejspíš zněl český překlad), určitě budete vědět, o co jde.

Západní tradice

V angloamerické kultuře mají tyto akce poměrně dlouhou tradici. Původně šlo o čistě rodinnou záležitost, které se účastnily pouze ženy, a oslava se pořádala jen pro první očekávané dítě. Cíl byl poněkud méně materiální než dnes, ostatní ženy se totiž měly s budoucí maminkou podělit o své zkušenosti a předat jí veškeré své vědomosti o mateřství. V dnešní době je situace jiná. Oslavu pro maminku v očekávání a hlavně pro její miminko pořádá nejčastěji některá kamarádka.

Jako organizátorka sezve známé, spolupracovníky a další přátele (nejen ženy) na určité místo a čas. Pozvaní hosté pak na oslavu přinesou dárky pro děťátko i maminku – například plenkové dorty, lahvičky, dudlíky, odsávačky a podobně, které je zvykem během párty postupně rozbalovat. Oslavy je možné organizovat v různých stylech, jimž se následně přizpůsobují všechny detaily včetně podávaného jídla a zábavy.

Čtěte také: Porod? Ten mě k smrti děsí!

Česká negativita?

Určitě se najde plno maminek, které se začnou ohrazovat proti zavádění dalších „hloupých amerických“ tradic. Jiné by zase z pověrčivosti nechtěly mít doma dětskou výbavičku, dokud se miminko nenarodí.

Vy ostatní, kterým se myšlenka oslavit své těhotenství a děťátko v bříšku nějakým příjemným setkáním s milými lidmi, při dobrém jídle a pití ani trochu nepříčí, nenechte si zkazit náladu od žádného škarohlída. Je to jen vaše volba a vaše rozhodnutí.

„Myslím, že je to krásné, škoda, že něco takového není u nás. Vždyť na tom není nic špatného, když se můžete rozdělit o svou nepopsatelnou radost se svými přáteli,“ říká budoucí maminka Radka z Luhačovic smutně dodává: „Mně by se to moc líbilo, ale kdybych to navrhla, vypadalo by to nejspíš, že chci ty dárky.“ Nedejte na předsudky a zmiňte se o tom, že by vám taková akce nebyla proti mysli, jistě najdete kamarádku, která ji pro vás uspořádá, ať už z důvodu, že se jí tato myšlenka také líbí, nebo prostě proto, že vás má ráda.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Časopis Maminka, Oslava, Určité místo, Americký film, Očekávané dítě, Negativita

Mohlo by vás zajímat
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!

Horoskopy

Ryby Zkraje týdne to nevypadalo nic moc, ale na jeho konci jste docela spokojení. Jedná se zejména o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Klement, Klementina, Klementýna

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu