Maminka.cz28. týden těhotenství

První společná oslava

, Časopis Maminka
20. 4. 2011
První společná oslava
Ne, opravdu nepředbíháme, poprvé si můžete párty pro své děťátko užít ještě předtím, než přijde na svět. Možná vám to připadá předčasné a bojíte se, abyste něco nezakřikla, ale nemusíte mít strach.

Baby shower. Tahle slova vám asi mnoho neřeknou, ale pokud jste někdy viděla alespoň jeden americký film, ve kterém probíhá nadílka pro miminko (tak by nejspíš zněl český překlad), určitě budete vědět, o co jde.

Západní tradice

V angloamerické kultuře mají tyto akce poměrně dlouhou tradici. Původně šlo o čistě rodinnou záležitost, které se účastnily pouze ženy, a oslava se pořádala jen pro první očekávané dítě. Cíl byl poněkud méně materiální než dnes, ostatní ženy se totiž měly s budoucí maminkou podělit o své zkušenosti a předat jí veškeré své vědomosti o mateřství. V dnešní době je situace jiná. Oslavu pro maminku v očekávání a hlavně pro její miminko pořádá nejčastěji některá kamarádka.

Jako organizátorka sezve známé, spolupracovníky a další přátele (nejen ženy) na určité místo a čas. Pozvaní hosté pak na oslavu přinesou dárky pro děťátko i maminku – například plenkové dorty, lahvičky, dudlíky, odsávačky a podobně, které je zvykem během párty postupně rozbalovat. Oslavy je možné organizovat v různých stylech, jimž se následně přizpůsobují všechny detaily včetně podávaného jídla a zábavy.

Čtěte také: Porod? Ten mě k smrti děsí!

Česká negativita?

Určitě se najde plno maminek, které se začnou ohrazovat proti zavádění dalších „hloupých amerických“ tradic. Jiné by zase z pověrčivosti nechtěly mít doma dětskou výbavičku, dokud se miminko nenarodí.

Vy ostatní, kterým se myšlenka oslavit své těhotenství a děťátko v bříšku nějakým příjemným setkáním s milými lidmi, při dobrém jídle a pití ani trochu nepříčí, nenechte si zkazit náladu od žádného škarohlída. Je to jen vaše volba a vaše rozhodnutí.

„Myslím, že je to krásné, škoda, že něco takového není u nás. Vždyť na tom není nic špatného, když se můžete rozdělit o svou nepopsatelnou radost se svými přáteli,“ říká budoucí maminka Radka z Luhačovic smutně dodává: „Mně by se to moc líbilo, ale kdybych to navrhla, vypadalo by to nejspíš, že chci ty dárky.“ Nedejte na předsudky a zmiňte se o tom, že by vám taková akce nebyla proti mysli, jistě najdete kamarádku, která ji pro vás uspořádá, ať už z důvodu, že se jí tato myšlenka také líbí, nebo prostě proto, že vás má ráda.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Časopis Maminka, Očekávané dítě, Americký film, Negativita, Oslava, Určité místo

Mohlo by vás zajímat
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
S bývalým mužem mě usmířila jeho nová žena. Díky ní začal fungovat i jako táta
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dát dítěti na plavání rukávky? Pokus o zabití, říká vodní záchranář
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Štír V posledních dnech nejste ve své kůži, což je pro vás zdrcující. Nedokážete se poprat se stereotypními…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludvík, Luisa, Ludvika

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu