Maminka.cztransgender

První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká

Simona Formánková 17.  11.  2022
Když Thomas Beatie v roce 2008 zveřejnil fotku s těhotenským bříškem, vzbudil tím ve společnosti neskutečný poprask. Vzápětí se stal oficiálně prvním těhotným mužem, který porodil zdravé dítě. Přestože od té doby už uplynulo 14 let a z Thomase je pyšný čtyřnásobný rodič, jeho příběh stále budí emoce.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Thomas Beatie se narodil jako žena Tracy Lagondino. Ve svém těle se však nikdy necítil zcela komfortně. V rozhovoru s Oprah Winfrey v roce 2008 přiznal, že když mu bylo 20 let, rozhodl se vše změnit – začal užívat testosteron a pěstovat si plnovous. Na otázku, proč nezůstal lesbickou ženou, odpověděl, že být mužem pro něho bylo přirozenější. "Pro mé okolí bylo těžké respektovat to, jak jsem se cítil uvnitř, když jsem na první pohled nevypadal jako muž. Začal jsem proto nosit mužské oblečení a lidé mě díky tomu začali považovat za muže."

VIDEO: Jako muž miloval auta a zbraně. Po změně pohlaví je baletkou na prestižní akademii

S tehdejší manželkou Nancy věděli, že by chtěli společného potomka. Ovšem nebylo to tak snadné. Nancy mít děti nemohla, protože si kvůli endometrióze nechala odstranit dělohu. Thomas, ačkoli prošel proměnou v muže, si své ženské orgány ponechal. Právě kvůli touze po vlastních dětech. Problémem bylo, že žádný z lékařů nechtěl v jejich případě provést umělé oplodnění. Nakonec se seznámili s lékařkou Kimberly James, která se rozhodla páru pomoct. 

Klepněte pro větší obrázek

"Thomas byl bez testosteronu dva roky, než se vůbec pokusil otěhotnět. Některé fyzické změny jsou trvalé, ale hladiny svých hormonů měl standardní. Lidi také zajímalo, zda dítě, které se narodí, bude `normální`. Ubezpečovala jsem je, že ano. Nakonec se opravdu narodilo zdravé miminko,“ řekla. Přes veškeré peripetie měli s Nancy nakonec dohromady 3 děti. Jejich manželství to však bohužel neustálo a v roce 2012 se rozpadlo.

O čtyři roky později se Thomas Beatie znovu oženil a v roce 2019 mu jeho žena Amber porodila syna Jacksona. Dnes je Thomasi Beatiemu 48 let a podle svých slov žije spokojený život. „Doufám, že za 10 let budou lidé jako já cítit mnohem větší podporu ze strany společnosti. I když jsem oficiálně první muž, který porodil dítě, rozhodně to nebylo snadné. Když se mě lidé ptají, co bych jim poradil, vždy říkám, že hlavní je být šťastný a nemít touhu neustále definovat, co je `normální`. My se s Amber milujeme a díky tomu jsem nejšťastnější na světě," dodává Thomas. 

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Témata: Děti, Mateřství, Rodičovství, Emoce, transgender, Nancy, Thomas Beatie, Opačné pohlaví, Oprah Winfreyová, Ambra, Testosteron, Jackson, Amber, Kimberly, Muž, Muž světa, Zeno