Maminka.czBatole

První tři roky základ pro zdraví

, Časopis Maminka
7. 8. 2009
První tři roky základ pro zdraví
Máte ve svém okolí alergiky? A věděli jste, že rozvoj alergie přímo souvisí s imunitou? Rozvoj imunity se dá ale ovlivnit, a to správnou výživou.

Vývoj imunitního systému je delším procesem a důležitou přelomovou fází jsou až třetí narozeniny dítěte. Jak říká přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.: „Nemoc neznamená jen negativní zkušenost. Právě v době nemoci se dětský organismus setkává s mikroorganismy, které mu pomáhají budovat jeho obranyschopnost.

To znamená, že výskyt mikroorganismů v těle dítěte je přirozený a podporuje vývoj imunity. První tři roky života jsou pro rozvoj imunity tím nejdůležitějším obdobím.“ Je jisté, že největším dárkem, který maminky dávají svým drobečkům, aby upevnily jejich zdraví, je mateřské mléko. Mateřské mléko totiž obsahuje nenahraditelné složité cukry, tzv. prebiotika, která dítě neumí přímo strávit, ale přesto je nezbytně potřebuje k optimálnímu rozvoji imunity.

Prebiotika obsažená v mateřském mléce totiž představují vynikající výživu pro zdraví prospěšné mikroorganismy, které od narození postupně osidlují střevo. „Fyziologická mikroflóra ve střevech brání nebezpečným mikrobům usadit se v těle. Možná ještě důležitější je však její účinek na střevní imunitu a přeneseně na celkovou imunitní reaktivitu vašeho dítěte,“ říká prof. Krejsek.

Boj s infekcemi

Správná imunitní reaktivita spočívá v tom, že se organismus dítěte naučí bojovat se škodlivými podněty, jako jsou například infekce. Kromě toho se však musí naučit také nereagovat na podněty neškodné nebo dokonce tělu vlastní. Co by se stalo? „V opačném případě hrozí nebezpečí, že imunitní systém zaútočí na vlastní orgány a může dojít k závažným autoimunitním onemocněním, například k dětské cukrovce, roztroušené skleróze a podobně,“ říká imunolog Jan Krejsek.

Dosáhnout správné imunitní reaktivity lze pouze tehdy, když je imunitní systém postupně vystaven potřebným podnětům a zvláště těm, které vycházejí z přirozené střevní mikroflóry. Maminky, které nemohou kojit, nebo kojí pouze omezenou dobu, by měly hledat vhodné řešení. Tím je mléčná výživa, která je obohacena o nejdůležitější prebiotika a svou funkcí napodobuje působení mateřského mléka.

Posilování imunity

Většina maminek se snaží kojit co nejdéle, a pokud to nelze, pak mohou podávat dítěti kojeneckou výživu do prvního roku života. První rok je tak pro maminky zlomový, mnohé si vydechnou, že nemusejí kojit, jiné si řeknou, že jejich dítě může papat konečně skoro všechno. Nezřídka začnou dávat dětem komplexní stravu jako ostatním v rodině, ale to není správné. Dítě ani po prvním roce života nemůžete přirovnat ke zmenšenině dospělého – stále je nezralé a ještě má speciální nároky na stravu. Podobně je to i s mlékem. Podávání neupraveného kravského mléka po 1. roce života by maminky měly odsunout na později, a to až do tří let. Podle doporučení Evropské společnosti pro gastroenterologii, hepatologii a výživu je pro vývoj dítěte nezbytná upravená mléčná výživa a je doporučená až do tří let. Složení neupraveného kravského mléka totiž neodpovídá potřebám dětského organismu a představuje dokonce hygienické riziko. Ale i mléko pasterizované může dítě alergizovat. Mléko má také nižší obsah železa než umělá pokračující výživa, vyšší obsah bílkovin (to představuje větší zátěž pro ledviny) a chybějí v něm důležité esenciální mastné kyseliny a nedostatek vitaminů rozpustných v tucích (vitamin D). Když tedy přechází vaše dítě na běžnou stravu, neměla byste o jeho zdraví přestat pečovat. Vývoj imunity pokračuje nejméně do tří let věku a vy jej můžete nadále pozitivně ovlivňovat.

„Běžná strava je chudá na látky podporující růst prospěšné střevní mikroflóry, navíc oblíbená masitá potrava, která je zdrojem například železa, může negativně ovlivnit přirozenou mikroflóru, kterou si batole s vaší podporou již vybudovalo. Kravské mléko neobsahuje především žádné prebiotické cukry, které by podporovaly rozvoj zdravé střevní mikroflóry,“ vysvětluje prof. Jan Krejsek.

Optimálním řešením je mléko určené dětem od 1 roku do 3 let, které je obohaceno o prebiotika. Batolecí mléko s prebiotickou směsí pozitivně ovlivňuje vyvíjející se imunitní systém až do tří let. Jeho podáváním tak „vystavíte“ dobře fungující imunitu a ta bude v budoucnu schopná dítě účinně chránit. Při výběru správné výživy pro své dítě nezapomínejte, že adekvátní výživa zabezpečuje fyziologickou činnost organismu v dospělosti a v dětském věku je nezbytným předpokladem zdravého tělesného a duševního vývoje.


Maminčin odborník prof. RNDr. Jan Krejsek, Csc., přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie, Lékařská fakuta UK v Hradci Králové

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Běžná strava, Rok, Jan Krejsek, Nezbytný předpoklad, Mléčná výživa, Vhodné řešení, Alergologie, Žák, Schopné dítě

Mohlo by vás zajímat
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!

Horoskopy

Vodnář Brzké vstávání vám nedělá dobře, a proto se vám z postele nechce. Není v tom žádný problém, protože je…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslav, Drahoň

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné