Maminka.czDěti a mateřství

První úsměv – lamač srdcí i nový způsob komunikace

1. 8. 2013
První úsměv – lamač srdcí i nový způsob komunikace
Pro dětský usměv jsme ochotní udělat cokoliv; odměření manažeři najednou hopkají (a dokonce se i tváří) jako velikonoční králíčci, nemluvní dědečkové začnou vyluzovat neuvěřitelné zvuky, babičky a tetičky se pitvoří jako ufoni.

V lidském životě jsou chvíle, kdy je jeho úsměv jediným hnacím motorem i odměnou, za kterou bychom vyměnili všechno na světě. Rozzářený úsměv bezzubých dásniček dostává do kolen i ty největší „tvrďáky“, a když se později přidá i akustický doprovod, máme pocit, že do nás Pánbůh nalívá novou porci životní energie.

Z počátku je však dětský úsměv nevědomý, říká se, že se miminko směje „na andílky“, často se takto usmívá i během spánku. První vědomý úsměv – velmi důležitý mezník ve vývoji miminka – nás však rozjásá až po šestinedělí.

Úsměv – odměna za lásku a péči

Náročné šestinedělí je za vámi a před vámi spousta úžasných dní, kdy budete spolu s novým členem domácnosti takřka každý den objevovat nové dovednosti. Prvním vědomým úsměvem vás miminko za vaši laskavou péči odmění zhruba okolo 6. až 8. týdne života. Jsou však malí „bručouni“, kteří si dají na čas a vy si jejich rozesmáté dásničky bude muset opravdu „zasloužit“, třeba až okolo 10. týdne.

Pokud se váš mrňousek narodil o něco dříve, je naprosto přirozené, že si na jeho vědomý úsměv pravděpodobně budete muset o nějaký ten týden na víc počkat. Vědomý, tzv. sociální, úsměv z miminka vykouzlí úžasného komunikujícího partnera; dítko i vy získáte další „komunikační kanál“. Miminko vám již bude dávat více najevo, co by si přálo a co se mu nelíbí. Semínko neverbálního jazyka a pochopení emocí toho druhého vyklíčilo a ukázalo první lístečky.

Už se neusměji jen tak na někoho!

Jak plynou týdny a miminko roste, narůstá i škála úsměvů. Zhruba ve 4. Měsíci se děti začínají „chechtat“ nahlas. Některé více, některé méně, ostatně jako my dospělí. Později, okolo 6. měsíce života, si možná začnete všímat, že si miminko začalo vybírat, kdo si jeho úsměv opravdu zaslouží. Obvykle jsou to ti nejbližší – rodiče, sourozenci, prarodiče, známí.

Pokud se vám ale zdá, že se vaše dítko neusmívá vůbec, natož aby se chechtalo, či jakkoliv pomocí úsměvu navazovalo kontakt a „komunikovalo“, svěřte se se svými postřehy vašemu pediatrovi. Absolutní absence úsměvu může totiž signalizovat některé vývojové poruchy. Dětský lékař vás pravděpodobně uklidní, protože každé děťátko je jiné a některé si zkrátka jen dá na čas. Je též možné, že vás s miminkem po prohlídce pro jistotu odešle na neurologické vyšetření.

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Děti, Důležitý mezník, Lama, Bručoun, Komunikace, Hnací motor, První úsměv, Vědomý úsměv, Úsměv, Nový způsob, Pánbůh, Způsob, Životní energie, Neurologické vyšetření

Mohlo by vás zajímat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dítě, které vás dokáže nejvíc vytočit, se vám prý nejvíc podobá
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?

Horoskopy

Beran Na závěr týdne si oddechnete, protože se zbavíte nepříjemných starostí ohledně práce. Nemáte sílu na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lumír, Maja, Lumíra

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné