[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Kvůli rozvodu či rozchodu svých rodičů prožívá řada dětí i dospívajících náročné chvíle. Vánoce se tak pro ně místo svátků klidu a rodinné pohody stávají spíše zátěžovým obdobím. „Kde budu na Vánoce?" „Kde bude táta, když já budu s mámou?" (a naopak). „Nebude tomu druhému smutno?" „Budou to vůbec Vánoce, když nebudeme všichni spolu?"
Záleží proto především na rodičích, aby s dostatečným časovým předstihem zajistili, že vše proběhne co nejhladčeji a bez zbytečného stresu. Přesně to teď řeší i jednapadesátiletá Ivona, maminka dospívající dcery Terezy. Před pár týdny se rozvedla se svým mužem, který kromě hraní hazardních her začal i pít. Následkem toho přišel o práci, řidičský průkaz a následně i svou rodinu.
Ivona totiž už dál nehodlala snášet manželovy noční příchody domů, kdy vzbudil celý činžák, ani jeho narůstající dluhy u společných přátel. Co ji ale trápilo úplně nejvíc, bylo, jak těžce nese tatínkovo selhání dcera Tereza.
„Víte, on manžel není zlý nebo agresivní. Nikdy mě ani Terezku neuhodil. Když se napije, má dvě polohy. Buď je strašně rozkřičený, nebo se lituje. Jeho výkyvy jsem snášela šest let, ale teď jsem si řekla dost. Podala jsem žádost o rozvod, což však nelibě nenesl jen manžel, ale i Tereza," vypráví Ivona.
Nejdřív na svou snachu slovně zaútočila matka Ivonina manžela, poté on a naposledy i dcera. „Tchyně mě osočila, že potápím rodinu, že je to moje vina a že jsme si přece před oltářem slíbili ono ,v dobrém i ve zlém'. Manžel to na mě zkoušel přes slzy. Když je střízlivý, moc toho nenamluví, takže když jsme naši situaci řešili, jen seděl s hlavou v dlaních a vzdychal. Neudělal vůbec nic pro to, aby to bylo jinak. Nechtěl se léčit, protože on žádný problém nemá. Občas si dá o pivo navíc a vsadí si na nějaký sportovní zápas. Co je na tom? Tak to viděl on. To, že si na sázení půjčoval peníze od kolegů v práci i od našich přátel, to, že jediné dceři nebyl schopen zaplatit věci do školy a na dárek k narozeninám mi dával dvě stovky se slovy, aby se mladá moc nerozmazlila, to pro něj nebylo podstatné. Neviděl Terezčiny slzy, když mi večer plakala, že chce se školou na hory, ale nemá výbavu, protože seděl v hospodě. Se svým malým platem jsem si musela půjčit u své maminky, protože tchyně, kterou jsem také poprosila o příspěvek, mi řekla, že se chystá do lázní a nevyšla by…"
Nesnesu, aby nepřítomně seděl u stromečku a čekal, až se bude moci zase napít...
Poslední kapkou byla pro Ivanu manželova autonehoda. Opilý nabíral svou dceru u kamarádky, a protože se dostatečně nevěnoval řízení, sjeli s autem ze silnice a téměř o vlásek minuli strom. Tereza skončila v nemocnici se zlomenou rukou a pohmožděným hrudníkem, její otec měl jen pár šrámů. „Pochopitelně přišel o řidičák, takže teď sedí doma, nezaměstnaný, nepotřebný. A co myslíte, dělá s tím něco? Ne. Pije ještě víc…", říká Ivona.
Letošní Vánoce tak bude se svou dcerou trávit v garsonce, kam se od manžela odstěhovala. Tereza bude s ní, z toho, že táta bude sám, se ale hodně trápí. „Vyčetla mi, že aspoň na svátky bychom mohli být všichni spolu. Jenže já už nevěřím, že by se bývalý zase neopil. Dělal to tak každé Vánoce. V lihu byl až do konce roku. Někdy víc, někdy míň. Už dál nesnesu ten jeho alkoholový odér všude po bytě. Nesnesu, aby nepřítomně seděl u stromečku a čekal, až se bude moci zase napít. Aby dceři odpovídal jednoduchými větami. Už ne. Jenže tohle moje rozhodnutí nad námi s Terezkou visí jako démon. Vůbec nevím, jak to letos dopadne," říká se slzami v očích maminka.
Bojí se totiž, že jakýkoli kontakt s exmanželem by pro dceru mohl znamenat naději, že se k sobě rodiče vracejí. Ivoně, i dalším rodičům v podobné situaci, může pomoci Rodičovská linka bezpečí. Ocitnou-li se v situaci, kdy si prostě nevědí rady, mohou využít linku, kde jim můžou odborníci poradit formou osobního hovoru, on-line chatu nebo e-mailové korespondence.
„Může jít o konzultace ohledně neshod s bývalým partnerem, který dítě používá třeba jako štít proti bývalému partnerovi nebo jej rozpadem vztahu neúměrně emočně zatěžuje, o vhodné množství a hodnotě dárků pro dítě v širší rodině, o konzultaci v případě rozpadu fungování rodiny během svátků, na které bylo dítě doposud navyklé…“ říká vedoucí Rodičovské linky Linky bezpečí Kateřina Schmidtová s čím vším se okolo Vánoc mohou rodiče a ostatní dospělí, kteří pečují o děti, na Rodičovskou linku obracet.
K navození pocitu jistoty pomáhá i držení se rituálů a tradic, na které byly děti doposud zvyklé. Jedním z nich může být i psaní dopisu Ježíškovi. Takový dopis může podle nové tradice obsahovat nejen „nákupní seznam“, ale třeba i souhrn hezkých zážitků z uplynulého roku, vlastní touhy a pocity v rodině.
„Dopisy Ježíškovi využívá Linka bezpečí ve své kampani Přání Ježíškovi, ve které poukazuje na to, že co si děti ve skutečnosti přejí, se Ježíšek mnohdy nemusí ani dozvědět. Protože se o tématu stydí nebo bojí mluvit. Kampaň nabádá děti, aby měly odvahu a svěřily se na Lince bezpečí, která je pro ně přístupná 24 hodin denně 7 dní v týdnu, a to i o Vánocích a silvestru,“ říká ke kampani ředitelka Linky bezpečí Soňa Petrášková.