Maminka.czVánoce

První Vánoce s miminkem. Jaký bude první Štědrý den ve třech?

První Vánoce s miminkem. Jaký bude první Štědrý den ve třech?
Co čekat – a co rozhodně nečekat od prvního Štědrého večera s miminkem? Co je opravdu důležité a bez čeho se naopak s klidem obejdete? A kdy vlastně nastává čas, kdy dítě z Vánoc už opravdu „něco má“?

Všechno bude jinak, než jste zvyklí, a vaše dosavadní zvyky a rituály se nejspíše změní, na to je dobré být připraveni. Vyvarujte se velkých plánů, nestresujte se generálním úklidem nebo sháněním hromady dárků a užijte si svátky v klidu, společně se svými nejbližšími a s úsměvem. Poradíme vám, jak na to.

První Vánoce ve třech, s vaším miminkem, budou navždy nezapomenutelné, o tom není pochyb. Děťátko samozřejmě ze stromečku, slavnostní večeře, koled ani dárků zatím žádný rozum nemá, i tak ale budete na první vánoční svátky, které trávíte ve třech, rádi vzpomínat.

10 českých nejkrásnějších vánočních zvyků. Dodržujete je také?

S přírůstkem do rodiny se vrátíte do svého vlastního dětství. Vzpomínáte na chvíle radostného těšení a napjatého očekávání Štědrého večera a všech překvapení s ním spojených? Nyní máte jedinečnou příležitost své vzpomínky oživit a prožívat znovu.

„První Vánoce se synem jsme slavili, když mu bylo deset měsíců, a udělali jsme klasickou chybu milujících rodičů: Koupili jsme neuvěřitelné množství dárků a sezvali příbuzné,“ vzpomíná šestatřicetiletá Lucie, dnes už máma dvou školáků. „Byl to šílený chaos! Malý byl přetažený, nenadšený, zajímal ho jenom stromeček a jeden dárek, ostatních si vůbec nevšímal. Nakonec uprostřed večera regulérně usnul…“

Podobným a nevyhnutelným fiaskem skončila štědrovečerní premiéra s juniorem i v rodině osmadvacetileté Anety: „Dcera měla jedenáct měsíců. Byla to honička! Brzy večeře, aby stihla rozbalit dárky (dostala tři, rozhodně nemělo smysl je balit a v tu chvíli z nich vůbec nic neměla), pak ji rychle vykoupat a uložit. Příště bych se na to vykašlala; udělala bych to tak, abychom si Vánoce užili my dospělí, a dítě nechala žít v jeho rytmu a světě,“ říká na rovinu.

Vánoce nejsou jen dárky. Vytvořte dětem vzpomínky, které v nich zůstanou

Dodržujte rituály – kvůli vám dvěma

Jak to tedy provést, abyste svátky „neošidili“ a přitom si ušetřili zklamání, jaké zažily Lucka a Aneta? Dětská psycholožka Tereza Beníšková říká: „Pro miminko není potřeba mnoho dárků. Kojenec o nich nemá pojem, nechápe koncept dárků, proto stačí klidně jen jeden balíček, aby děťátko pod stromečkem také něco mělo; spíš pro dobrý pocit rodičů. Vánoční program by se měl přizpůsobit potřebám dítěte – klidně ho dejte spát a teprve pak si s partnerem rozbalte svoje dárky a vychutnejte si spolu Vánoce tak, jak je máte rádi.“

Za příběhem vánočního stromečku, vůní Vánoc a na vánoční trh! Tři tipy na adventní výlet s rodinou!

Není to přitom tak, že by miminku byla celá sváteční atmosféra šumafuk. Jen mu stačí mnohem míň, než byste mysleli. „Radost ze svítícího stromečku a trhání balicího papíru má i kojenec. Jinak si ale děti ,naplno´ užívají Vánoce až tak od tří, čtyř let; záleží samozřejmě na tom, co všechno chce rodina podnikat,“ upozorňuje Tereza Beníšková.

To však rozhodně neznamená, že do té doby máte na Vánoce „se vším všudy“ rezignovat!  Naopak – jestli máte chuť (a energii), připravte vše jako za bezdětných časů. Dodržovat rituály je totiž důležité i pro nás dospělé a v době velkých životních změn ještě víc. Potvrzuje to i Tereza Beníšková: „Jde o to, aby měli dospělí pocit, že vše je tak, jak má být – a jako dřív. Aby nebyli smutní, že jim děťátko Vánoce vzalo…“

Poukazuje při tom na fakt, že dnes už dodržujeme jen málo rituálů a právě ty vánoční bývají silně citlivou a citovou záležitostí.

„Jsou to obřady dané rodiny, jsou jen jejich a spojují členy rodiny. Ujišťují je, že patří k sobě. Rituál s dárky a Ježíškem probíhá v dané domácnosti pokaždé stejně a všichni cítí, že všechno je v pořádku, že je to tak, jak má být; tak, jak to bylo loni a bude i za rok,“ vysvětluje.

„Pokud se vánoční rituály povedou, pak se obtisknou hluboko do nás a poneseme si je s sebou celý život. Pak nastávají úsměvné situace, kdy spolu začínají žít dva mladí lidé a hádají se, jak se to má o Vánocích správně dělat, protože každý z nich je zvyklý na svůj způsob – třeba zda zdobit stromeček předem, nebo až na Štědrý den, kdy a jak se dopravují dárky pod stromeček, co patří do bramborového salátu… Fakt, že to může být i důvodem hádek, znamená, že to jsou opravdu významné rituály. Měli bychom si je hýčkat, protože přispívají k pocitu, že k sobě patříme.“

Jejda! 25 vánočních nehod a trapasů, které člověk nechce zažít

Jak si udělat nezapomenutelné první společné Vánoce?

  • Zapomeňte na hodiny v kuchyni při pečení, opravdu nemusíte mít napečeno 20 druhů cukroví ani soupeřit s kamarádkami, která jich zvládne víc.
  • Vánoční oslavy včetně plánování návštěv rodiny, příbuzných a kamarádů přizpůsobte děťátku, jeho dennímu režimu a zvyklostem, jen tak si užijete sváteční chvíle v klidu (nevyspalý a přetažený kojenec umí totiž pěkně „zavařit“).
  • Stromeček postavte na místo, kde bude spolehlivě z dosahu nenechavých dětských ručiček. Nádherně totiž svítí, bliká a třpytí se, a to je hodně, hodně lákavé. Pozor, ať se v jeho blízkosti nenachází jídelní židlička nebo houpací lehátko, ze kterého by dítko dosáhlo na ozdoby.
  • Pokud jste byli zvyklí zasedat ke sváteční tabuli později večer, štědrovečerní večeři přesuňte na dřívější hodinu, podle spacího režimu miminka. Ano, klidně můžete servírovat kapra už po čtvrté hodině odpoledne, kdy se již rychle stmívá.
  • Foťte, hodně a pořád! Vytvářejte vzpomínky pro své potomky, zvěčněte ty kouzelné okamžiky, kdy je něco v životě poprvé a jedinečné!
  • Vlastnoručně vyrobte, případně objednejte originální ozdobu na stromeček se jménem a datem narození vašeho děťátka. Jde o krásnou památku, a až ratolest povyroste, může si ji každý rok pověsit na stromeček sama. Mít svou vlastní ozdobičku se bude líbit každému prckovi.
  • Nepřehánějte to s dárky, miminko není třeba zavalit pod stromečkem balíčky všech tvarů a velikostí (největší úspěch stejně sklidí cupování balicího papíru nebo rozzářená prskavka). Mrňouskovi je srdečně jedno, co mu Ježíšek nadělí. Jeden či dva zabalené dárečky pro váš dobrý pocit, že i nejmenší člen rodiny nezůstane neobdarován, bohatě postačí. Co vybrat? Nejlépe něco praktického, například chrastítko či kousátko, plyšového usínáčka, vtipný dudlík, hrací dečku, spací pytel a podobně.
  • Zkuste zavést nové rodinné tradice. Určitě jste jako malé děti se svými rodiči také dodržovali doma nějaké, na které s láskou vzpomínáte. Společné zdobení stromečku, pečení perníčků, návštěva kostela spojená s prohlídkou jesliček, krájení jablíček, pouštění lodiček ze svíček po vodě, procházka do lesa a zdobení stromku pro zvířátka, společné zpívání koled před večeří, čtení pohádek… které z nich byste rádi „přejali“ za své ve vaší vlastní rodině?
  • Napište svému synovi nebo dceři, kteří vám doma zrovna teď leží zabalené v postýlce, upřímný dopis s vyznáním, jak moc pro vás znamenají a jak jste strávili a užili si první společné rodinné Vánoce. Přečtou si ho sice až za pár let, ale bude to stát za to. Takový dárek od srdce je velmi cenný.
10 nejkrásnějších českých vánočních zvyků
Nalaďte se na vánoční atmosféru a vyzdobte si domácnost už nyní
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Témata: Děti, Kojenec, Miminko, Rodina, Chování a vztahy, Vánoce, Vánoce 2020, Dobrý pocit, Van, Premiéra, Milující rodič, Tereza Beníšková, Ježíšek, Neuvěřitelné množství, Balicí papír, Mimi, Stromeček, Dárek, Vánoční zvyk, Lucie, Děťátko, Atmosféra, Rituál, Večeře, Obřad

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
7 nečekaných způsobů, jak malé dítě vyznává lásku rodičům
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Jak se konečně rozloučit s dudlíkem? Stačí jednoduchý trik. Inspirujte se!
Maminka roku: Miluši Smékalové bylo 23, když se rozhodla postarat se o sourozence
Kolik dárků na Vánoce je akorát? Když jich je moc, děti si je stejně neužijí
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!

Horoskopy

Lev Na startovní čáře nového týdne jste rozmrzelí a potřebovali jste ještě jeden den na regeneraci. Bohužel…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné