Maminka.czKojenec

První zima s miminkem. Co byste měli vědět a na co si dát pozor

Přečtěte si praktické rady, jak v zimě udržet své zlatíčko v teplíčku a v pohodě a na co si dávat pozor.

Všichni mí tři synové se narodili v zimě - v rozmezí od poloviny prosince do konce ledna. Největší zimu v pravém slova smyslu jsem si však užila s nejstarším Kryštofem v roce 2009, kdy doslova mrzlo až praštilo.

Představa, že musím hned po návratu z porodnice na první prohlídku k pediatrovi mě trochu děsila. Přece jen bylo hodně pod nulou a chodník se proměnil doslova v kluziště.

„Cibulové“ pravidlo vrstvení. Víte, jak miminko obléknout na podzim?

Ovšem nedalo se nic dělat, syna jsem pořádně nabalila a vyrazila k lékařce. A nebyla to zdaleka jediná procházka na dlouho. Synovi čerstvý vzduch doslova prospíval a spinkal opravdu jako neviňátko, zatímco doma zabral jen na chvíli.

Americká pediatrička Erika Landau tvrdí, že miminka i rodiče potřebují čerstvý vzduch. Je však třeba mít na paměti určitá opatření, která bychom měli dodržovat.

Miminko a zima

“Kojenci ztrácí teplo rychlejí než dospělí a čím jsou menší, tím snadněji prochladnou. Malé děti nemají tukové zásoby, takže se tak rychle nezahřejí,”  říká pediatrička. Ta také doporučuje oblékat miminko ve vrstvách. Obecně platí, že miminko by mělo mít jednu vrstvu navíc oproti dospělému.

Klepněte pro větší obrázek

Zapomeňte na kabáty v autosedačce

Pokud se chystáte s miminkem na výlet autem, vždy ho oblékněte podle teploty v autě, nikoliv podle teploty venku. “Dítě by nemělo být dáváno do autosedačky, pokud má na sobě zimní bundu nebo kombinézu. Je lepší dopředu zahřát auto, aby mělo miminko pohodlí a nemuselo být navlečené. Případně na něj po upevnění do popruhů můžete přehodit deku, aby mu bylo teplo. Pokud by došlo k havárii, může díky silné vrstvě oblečení, jakou je například zimní bunda, dojít ke zranění," říká autor knihy Průvodce dítěte v prvním roce Rallie McAllister.

Venku ho zachumlejte

V případě, že je venku pod nulou nebo nemrze, ale venku fouká vítr nebo déšť, nezapomeňte miminku obléknout kromě zimní bundy také teplé rukavice a čepici přes uši. Také byste měli zkontrolovat, jestli miminko nejeví známky nepohodlí. 

Kdy raději procházku s kočárkem vynechat?

Dávejte pozor také na přehřátí. To poznáte tak, že má děťátko červené tvářičky, jeho kůže je teplá a miminko je nervózní. Pokud je naopak úzkostné, má uslzené oči a studenou kůži, je mu nejspíš zima a je potřeba ho více obléknout.

Klepněte pro větší obrázek

Čisté ruce jsou základ

Jak se říká, bakterie jsou všude, proto je důležité zvláště v období chřipek udržovat své ruce a ruce děťátka čisté. Stejně tak prostředí, ve kterém se pohybujete. Venku můžete použít i antibakteriální mycí gely, které se hned vsáknou do kůže.

Má suchou kůži

Nízké teploty, nedostatek vlhkosti a recirkulace vzduchu mohou přispět k vysušení kůže. Udržujte proto děťátko ve správné teplotě. Zvláště pokud spí, můžete snížit teplotu na termostatu. Přitom dbejte na to, aby mělo dostatek tepla. To mu může zajistit třeba spací pytel, ze kterého se neodkope.

 

Dávejte pozor také na přehřátí. To poznáte tak, že má děťátko červené tvářičky, jeho kůže je teplá a miminko je nervózní.

 

Nemusí se koupat každý den

Pediatři doporučují také miminko nekoupat každý den, klidně postačí jednou za tři dny. Také čas koupání by neměl u nejmenších dětí přesáhnout deset minut. Odborníci zdůrazňují, že pokud koupeme miminko v příliš teplé vodě nebo moc dlouho, vystavujeme děťátko zbytečnému vysušování kůže.

Klepněte pro větší obrázek

Krém na suchou kůži

Pokud má vaše miminko citlivou kůži, tak nezapomeňte na hydratační krém. Ne všechny děti jej potřebují, proto je na vašem zvážení, jestli děťátko promazat nebo ne. Pokud se rozhodnete, že ano, tak pediatři radí ujistit se, že je bez parfemace. Ideální jsou masti, které obsahují přírodní vazelínu nebo minerální oleje. Mají totiž větší obsah tuku, takže jsou lepší na hydrataci a prevenci poškození kožní bariéry.

Klepněte pro větší obrázek

Pomůže i zvlhčovač

Pokud máte doma suchý vzduch, můžete vyzkoušet zvlhčovač. Ten se nám osvědčil, když jsme se přestěhovali do novostavby, kde byla špatně udělaná izolace a kluci trpěli na dýchací obtíže. Přidání  vlhkosti vzduchu pomáhá totiž snižovat suchost sliznice u dětí. Nezapomeňte však častěji měnit vodu, aby nedošlo k plísním. Samozřejmostí je udržení zvlhčovače v bezpečné vzdálenosti od dětí.

Jak obléci miminko v proměnlivém počasí  
Všechno o zvlhčovačích vzduchu  
Zajistěte malých atopikům komfort i v zimě

 

Témata: Děti, Praktické rady, Novorozenec, Kojenec, První zima, Zimní bunda, Chodník, Suchý vzduch, Dýchací obtíž, Čerstvý vzduch, Zima, Správné teplo, Bunda, Malý atopikům, Mimi, Malý atopik, Minerální olej, Spací pytel

Mohlo by vás zajímat
Od narození do puberty. Táta točil své děti každý týden. Výsledek je skvělý
Rodičovská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník

Horoskopy

Blíženci Ve středu se prý půlí pracovní týden, ale to pro Blížence moc neplatí. Nicméně jim prospěje zvolnění,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ester, Estera, Mstislav

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu