Maminka.czChování a vztahy

Psychické následky po návštěvě čerta? Pozor dítě může začít i koktat

4. 12. 2014
Psychické následky po návštěvě čerta? Pozor dítě může začít i koktat
Čert, toho většina rodičů stále bere jako výchovný prostředek. Jenže u velmi citlivých dětí může být strašení čertem zdrojem traumatu, kterého se bude jen obtížně zbavovat.

„Ještě se párkrát vyspíš a je tady čert s Mikulášem, a jestli jsi zlobil, tak si tě odnese do pekla. Blíží se ten den a Vám se honí hlavou, že je to skvělý moment, jak to své dítko donutit poslušnosti? Sotva čerti zmizí z dohledu, už se hlásí o slovo Ježíšek. Nevím, nevím, jestli ti něco přinese.“ Také se vám ty věty zdají povědomé?

Čert děti nutí k poslušnosti

Děti strašíme, místo abychom jim zajistili báječný prožitek. Příznivci strašení se dají rozdělit do dvou skupin – zastánci strašení a sadisti. Rodiče z první skupiny chtějí děti přinutit, aby něco dělaly jinak nebo naopak nedělaly. Nejde jim o samotnou návštěvu čerta, ale spíše o dobu před čertem a po čertech. Čert je pro tyto rodiče skvělým nástrojem, jak s dítětem manipulovat.

Druhá skupina rodičů má radost z toho, jak se děti bojí, ti se křečovitě drží rodičů kolem krku, jejich děti se po návštěvě čerta začnou třeba pomočovat nebo zadrhávat v řeči. Nevěříte? „U dětí, které k tomu mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat,“ varovala Jana Vlasáková z obecně prospěšné společnosti spokojeni, která se právě věnuje nápravě řečových vad.

Problémy mohou přetrvat i v dospělosti

Koktavost (též zejména odborně balbutismus, balbuties) je postižení, které zabraňuje pacientovi v plynulé řeči. Nejčastějším projevem je opakování první slabiky slova, méně často pak slova celého. Tento jev je často taktéž doprovázen nejrůznějšími pohyby, jako například pohyby hlavou, křečovité sevření obličeje a podobně. Řeč je v některých případech proložena neúmyslnými pauzami, kdy koktavý člověk není schopen vydat žádný zvuk (tzv. řečové bloky). Vyskytuje se asi u 1% populace (v Čechách je však uváděno postižení až 4% populace). Koktavosti není známa příčina, ale jako jedna z příčin je považován šok, vystrašení.

„Setkání s čertem může být pro děti stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku, vysvětlila Vlasáková, která se v občanském sdružení setkala s několika lidmi, u kterých byla návštěva čerta spouštěčem koktavosti.

Čerta představte spíše jako pohádkovou bytost

Sdružení doporučuje děti čerty nestrašit, ale spíše si s nimi o čertech povídat. „Mluvte o čertech a jejich návštěvě. Ptejte se dětí, čeho se na čertech bojí. Tak už čert pro děti nebude tajemné monstrum, ale kouzelná bytost,“ doporučila Vlasáková.

Místo strašení spíše prožijte mikulášský večer bez stresu s dárky. V nadílce by neměly chybět sladkosti, ani ovoce. A když se přesto děti budou trojice návštěvníků v maskách bát, obejměte je a chraňte. Rozhodně je od sebe neodstrkujte.   

Legenda o svatém Mikuláši

Tradice obdarovávání v předvečer svátku svatého Mikuláše vychází z legendy o biskupu Mikuláši z Myry, který žil v první polovině čtvrtého století. Ten proslul svou laskavostí a štědrostí k potřebným. Někdy se také říká, že ochraňoval milence.

 

Témata: Chování a vztahy, Muž, Monstrum, Děti, Známá příčina, Biskup, Koktavost, Náš, Druhá skupina, Nejčastější projev, Zac, Čert

Mohlo by vás zajímat
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Maminka roku: Čeká páté dítě, a ještě nikdy nebyla na mateřské!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!

Horoskopy

Rak Když si jen vybavíte další pracovní kolotoč, je vám z toho špatně. Nicméně můžete ještě odpočívat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Václav, Václava

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné