[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Za to má tušení o tom, co doteď potřeboval, chtěl a dostával. Odjakživa k sobě měl, v tom šťastnějším případě, dva rodiče, kteří pro něj měli určité množství času a také energie.
Najednou jako by se množství energie, která jej oblažovala, ztrácela. Po nějaké době zjišťuje, že se energie nejen že neztrácí, ale je určena někomu jinému, což je pro něj významně matoucí.
Proč by někdo, kdo řve, pořádně nevidí, nemá zuby a nic kloudného neumí, měl být ten, o koho se všichni tolik zajímají. To je k vzteku. No, a když už má náš novopečený starší sourozenec vztek, tak jej namíří na malého bezbranného vetřelce.
Ten ovšem není bezmocný, má velmi mocného obránce-maminku (tatínka). A v tomto okamžiku se nám situace začíná zamotávat a z pohledu rodiče ji začneme vnímat jako sourozenecké soupeření.
Upřímně, který z rodičů, jenž mají jedno dítě, si uvědomí, co všechno se bude dít, až doma budou sourozenci. Sami rodiče se většinou v prvních měsících „nové“ rodiny učí zacházet se svými rolemi, zodpovědností, energií a časem.
“A že to pro ně bývá velká změna. Ve světě malého dítěte je to hotová revoluce. Rodiče, čas, pozornost, jeho potřeby… nic z toho co už jakžtakž ovládalo, najednou nefunguje nebo funguje nesrozumitelně. Na rozdíl od dospělých jeho svět nemá vždy tak jasně vystavenou strukturu, o kterou se může opřít,” říká Iva Kyselá z Akademie rodičovství.
Potřebuje cítit, že je součástí, v tento moment, už jiné rodiny než bylo do narození sourozence. Pomáhejte mu formovat (určovat hranice) jeho role staršího sourozence.
Buďte nyní průvodci a opora pro své prvorozené dítě. Zaslouží si to. Vždyť na něm jste si kolikrát stylem pokus – omyl ledasco natrénovali na to mladší. Spíš než pojmenování, že je agresivní, zlé, nespolupracující, žárlivé, si ve své mysli vytvořte kategorie, že je zmatené, ztracené, neví si rady, že se mu nedostává něčeho, co tu doteď VŽDY automaticky bylo.
Bude vám to pomáhat v situacích, kdy uslyšíte řev z vedlejšího pokoje. Stejně tak, jako automaticky naplňujete základní potřeby nového člena rodiny, se starejte o novou roli a smysluplnost přítomnosti staršího sourozence.
Zajímejte se o jeho vidění a pocity, nehodnoťte je. Získáte tak jeho důvěru a chuť spolupracovat. Uznejte, že jeho vztek je v pořádku, domluvte se s ním, jak jinak jej může dát najevo, než škrábáním, šťoucháním, kousáním toho mladšího. Jasně vyjádřete, co je pro vás nepřijatelné.
Scházejte se pravidelně na krátkou rodinnou radu, kde spolu všichni proberete svoje pocity z „nové“ rodiny a nebojte se jít s kůží na trh. Přiznejte, že teď není možné mu dát tolik času a pozornosti.
S novými povinnostmi mu zároveň nabízejte nová privilegia. Bojovat proti žárlivosti může být vysilující a nemusí to nikam vést. Zaměřte se na vytváření prostředí, kde mohou sourozenci spolupracovat a upevňovat svůj vztah.
Autor článku je psychologem Akademie rodičovství.
Akademie rodičovství - místo kde najdete pochopení, podporu a informace vy i vaše děti. Místo, kde se zabýváme vztahy v rodinách… Kurzy nejsou zázračným návodem na výchovu dětí, ani strohým souborem pomůcek.
Povídáme si o tom, co pro nás znamená být rodičem a co je pro vás ve výchově důležité a jak změnit zažité výchovné vzorce a vychovat zodpovědného člověka. Jak vychovat osobnost, která obstojí v životě a bude spokojená.