Maminka.czPsychomotorický vývoj

Psychomotorický vývoj dítěte: Přetrvávající primitivní reflexy způsobují nezralost, problémy má stále víc dětí

inf vas 27.  12.  2023
Víte, co jsou primitivní reflexy? Možná jste toto úsloví slyšeli, ale přesně nevíte, co si pod ním představit. Přitom primitivní reflexy hrají klíčovou roli v raném vývoji dítěte a mohou ovlivňovat jeho psychomotorický vývoj i duševní zdraví až do dospělosti. Blíže jsme tuto problematiku probírali s fyzioterapeutkou z pražského Centra Sarema Irenou Liscovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Až každý pátý jedinec v České republice se potýká s psychickými obtížemi, které mohou pramenit také z přetrvávajících primitivních reflexů. Proto jsou jejich včasná identifikace a speciální cvičení velice důležité.

Co jsou primitivní reflexy?

Jedná se o motorické reakce, které se formují v rané fázi života, tedy v prenatálním období a po narození dítěte. Mají zásadní vliv na průběh porodu, na vývoj miminka po narození a v prvních měsících života. Každý tento reflex má však časově omezenou dobu a postupně samovolně mizí. Pokud se neutlumí včas, může to mít negativní vliv na další vývoj dítěte. V takovém případě mluvíme o přetrvávajících primitivních reflexech a je vhodné zahájit cvičení pro jejich potlačení.

VIDEO: Maminka podcast Pasení hříbátek

Příklady primitivních reflexů

Odborná literatura uvádí, že při narození a v následujících měsících je dítě vybaveno sadou až 27 různých reflexů. Příkladem je asymetrický tonický šíjový reflex, který v prvních měsících života zajišťuje automatické otočení hlavičky na jednu stranu, a zabrání tak udušení miminka, podporuje také vývoj koordinace oko–ruka a ovlivňuje i vývoj dominance končetin. Symetrický tonický šíjový reflex má za úkol přesun dítěte z polohy vleže na břiše do sedu na patách jakožto přípravu na lezení. Palmární a plantární reflexy jsou úchopové reflexy, které ovlivňují citlivost dlaní a chodidel. Palmární reflex může ztížit držení předmětů, jako je tužka, zatímco plantární reflex může ovlivnit rovnováhu a chůzi. Určitě znáte Moro reflex, který se projevuje jako reakce na úlek. Typickou odpovědí je u miminka rozhození končetin a následný pláč jako reakce na neočekávané podněty, náhlé pohyby či na hlasité zvuky.

Proč k přetrvávajícím primitivním reflexům dochází?

Příčin je celá řada. Nejčastěji to jsou různé obtíže v těhotenství matky (stres, hormonální nerovnováha, nejrůznější nemoci, působení patogenů…), špatné uložení plodu v děloze (např. příčná poloha, poloha koncem pánevním), dále komplikace při porodu (dlouhý, nepostupující porod, porod klešťový a podobně).

Kdy by měly vymizet?

Děti, které chodí na terapii pro utlumení vlivu primitivních reflexů, se vzdělávají obvykle v běžných základních a mateřských školách. Mají ale drobné odchylky v rámci motoriky (neobratnost, horší koordinace) nebo obtíže se zvládáním emocí, učivem ve škole, jsou nesoustředěné a podobně. Obecně lze mluvit o nezralosti. Možností léčby jsou terapie na utlumení vlivu primitivních reflexů. Tyto terapie se nazývají neurovývojová stimulace (NVS) a terapie neuromotorické nezralosti. Mohou je poskytovat nejen neurorehabilitační centra jako doplňkovou službu, ale i další poskytovatelé – absolventi těchto odborných kurzů.

„Nechci přesně určovat, do kdy by měl jaký primitivní reflex vymizet, každý autor uvádí trošku něco jiného. Ale v průběhu prvního roku života by se měly primitivní reflexy utlumovat,“ vysvětluje fyzioterapeutka a speciální pedagožka magistra Irena Liscová. Pokud ale reflexy přetrvávají delší dobu, mohou způsobit komplikace a ovlivnit vývoj dítěte až do dospělosti. „V pozdějším věku mohou primitivní reflexy ovlivnit svalové napětí, zhoršit koordinaci pohybů, psychiku, působit strach, nejistotu, horší vnímání těla a je tu mnoho dalších faktorů,“ dodává fyzioterapeutka.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se projevují přetrvávající primitivní reflexy?

Rodiče obvykle přicházejí s tím, že jsou jejich děti nesoustředěné, mají řečové obtíže, jsou motoricky neobratné, nekoordinované. Dále se objevují emocionální výkyvy, rychlé střídání nálad, obtíže se zvládnutím učiva…  U těchto dětí neproběhl psychomotorický vývoj zcela optimálním způsobem, a vyvíjející se mozek tak nemohl tyto reflexy zpracovat a utlumit je. Proto u nich stále přetrvávají a mohou způsobovat i takové symptomy, jako jsou poruchy učení, řečové obtíže nebo poruchy soustředění. Pokud jsou tyto symptomy skutečně způsobeny přetrvávajícími primitivními reflexy, je potřeba s nimi systematicky pracovat, a tím problémy odstranit.

Kubík měl třeba 30 epileptických záchvatů za den, říká máma Radana, která pomáhá dalším dětem s vývojovým postižením

Základem prevence je sledovat vývoj dítěte

Přetrvávající primitivní reflexy mohou ovlivnit koordinaci pohybů, schopnost učení včetně vyvolání dyslexie a dysgrafie, mohou způsobit nadměrnou citlivost a frustraci, zhoršit koordinaci a rovnováhu. Avšak jejich včasným podchycením lze předejít psychickým i fyzickým potížím. „Základem prevence je všímat si už odmala, jak se dítě projevuje, posouvá ve vývoji a jak řeší problémy,“ upozorňuje terapeutka.

Kdy vyhledat specialistu?

Pokud si myslíte, že ve vývoji vašeho dítěte něco není v pořádku, je dobré navštívit specialistu. Jednou z možností je terapie neurovývojové stimulace (NVS) a terapie neuromotorické nezralosti. Mohou je poskytovat neurorehabilitační centra jako doplňkovou službu, fyzioterapeuti, ergoterapeuti, logopedi, speciální pedagogové, kteří absolvovali tyto odborné kurzy. V takovém zařízení na základě vstupního vyšetření, při němž jsou provedeny specifické testy na průkaz přítomnosti primitivních reflexů, může dítě začít pravidelně cvičit a přetrvávajících primitivních reflexů se postupně zbaví.

Pojišťovny tuto péči nehradí

Kontrola primitivních reflexů není hrazena ze zdravotního pojištění a zatím se systémově neprovádí před nástupem dítěte do školy. „Celoplošné testování u předškoláků by bylo významným krokem dopředu. Myslím si, že by se dalo předejít spoustě problémů a pomohlo by to jak dětem, tak i rodičům. Zatím se můžeme alespoň my terapeuti snažit toto povědomí šířit a dětem pomáhat,“ uzavírá Irena Liscová.

Témata: Porod, Fyzioterapie, Psychomotorický vývoj, Vývojové vady, Vývoj, Terapie, Moro, Vývoj dítěte, Reflex, Česká republika, Zralost, Zvládnutí, Fyzioterapeutka