Maminka.czPuberta

Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?

23. 6. 2020
Puberta dívek stále častěji začíná už v osmi. Hormony z kuřat za to nemohou. Tak proč?
Děti, které se do puberty dostávaly už před desátým rokem života, tu byly vždycky. Poslední roky jich však přibývá, zejména mezi dívkami. A ne, nemohou za to hormony z kuřat, to patří do oblasti mýtů. Tak čím to tedy je? 

Aby bylo jasno: Předčasnou pubertou se nemyslí to, že děti, kterým je nějakých šest či osm, odsekávají stejně jako puberťáci. To se děje také, ale tady jde o něco jiného – u dětí se objevují neklamné známky toho, že dospívají.

Například se jim mění postava, dívkám rostou prsa, oběma pohlavím se objevuje ochlupení. Mohou za to pohlavní hormony, jejichž aktivní činnost v organismu jsme zvyklí očekávat přece jen o pár let později. 

Teď se to zřejmě mění a jev začíná upoutávat pozornost vědců. Stále častějším předčasným nástupem puberty u dívek se zabývá například tým dětské nemocnice v americkém Cincinnati, jehož výzkum popsal deník The Washington Post. 

Netrýzněte v létě děti učením. Když procvičovat, tak jedině hrou

"Dnes už považujeme za normální, že se první známky puberty u dívek objevují v sedmi letech," říká Louise Greenspan, endokrinolog z organizace Kaiser Permanente, která se na tuto problematiku rovněž zaměřila.

Lékaři znají termín předčasná puberta, týkal se dívek mladších osmi let a kluků mladších devíti let, u nichž pohlavní dospívání nastoupilo příliš brzo, a to většinou kvůli nějaké hormonální poruše. Na příčinu se občas vůbec nepřišlo. Teď je však takových dětí mnohem více než dříve, přičemž příliš časné dospívání s sebou nese nejedno riziko

Studie zveřejněná v časopise Pediatrics doložila, že dívkám v takovém případě hrozí více deprese, navíc mívají sklony k rizikovému chování, jako jsou pití alkoholu, kouření, drogy, a také zbytečně brzy začínají se sexem. A nejen to, v dospělosti takovým ženám více než jiným hrozí obezita, cukrovka 2. typu a rakovina prsu. 

Vysvětlení? Odborníci míní, že za tím je zvýšená celoživotní expozice hormonu estrogenu, který se do životního prostředí dostává například kvůli užívání hormonální antikoncepce. Stejnou příčinu může mít i snižující se plodnost mužů. 

11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

Tak jako tak, studie ukazují, že puberta u dívek začíná v průměru o rok dříve než v minulosti. Celý proces trvá zhruba čtyři roky. Mimochodem – posledních sto let výrazně klesl i věk, kdy dívky zažívají první menstruaci, ale ten se pro změnu poslední desetiletí už moc nemění a u západní civilizace se pohybuje zhruba na dvanácti až dvanácti a půl letech. 

Jak s tím souvisí dětská obezita? 

Za vše ale nemohou jen estrogeny z prostředí. Roli hraje zřejmě i dětská obezita, protože čím více tuku v těle, tím více se do něj uvolňuje estrogenu. Puberta včetně růstu ochlupení začíná dříve také u dívek, jejichž matky byly obézní a v těhotenství dostaly těhotenskou cukrovku. Podepsat se na tom může i stres, třeba napětí v rodině. 

Teď se vědci chtějí zaměřit také na působení různých plastů a dalších chemikálií, které mohou uvolňovat látky ovlivňující hormonální pochody v těle. Někdy to jsou překvapivá zjištění, jako třeba tohle: Několik let stará práce, která vyšla v časopise New England Journal of Medicine, popsala, že chlapcům, kteří používají v kosmetice kombinaci levandule a tea tree oleje, rostou prsa. Tady ale šlo o vratné změny, stačilo přípravky přestat používat. ​

Školáci mají větší nohy než dřív. Rodiče jsou při nákupu bot zoufalí. Co se děje?
Jsem netrpělivá a cynická, bojím se puberty dcery, říká Kristýna Leichtová
Témata: Zdraví, Školák, Puberta, Dětské nemoci, Obezita, Estrogen, Hormon, Mýtus, Dívka, Kuře, Prsa, Dospívání

Mohlo by vás zajímat
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky

Horoskopy

Střelec S výběrem programu na neděli si hlavu neděláte, protože to přijde úplně samo jako blesk z čistého nebe.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bořek, Borek, Olivier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné