Maminka.czBatole

Nutíte batole půjčovat hračky? Chyba! Víme, proč to nedělat

5. 7. 2019
Nutíte batole půjčovat hračky? Chyba! Víme, proč to nedělat
Malé děti žijí „tady a teď“, hračku často odmítají půjčit, neboť se zcela jednoduše obávají, že o ni definitivně přichází. Co tedy děti vlastně učit a jak?

Já jsem si ale s tou hračkou hrál

Dvouletý Péťa obchází ve velkých kruzích kolem pískoviště. Svými ostražitými pohyby se nápadně podobá malé šelmičce, která však místo kořisti svírá v drobných ručkách milovaný plastový náklaďák.

Petřík je nešťastný! Tak rád by si hrál s autem v pískovišti, ale bojí se, že by po jeho zamilované hračce ostatní děti z pískoviště opět zatoužily. Dobře si pamatuje, jak to dopadlo minule! Nějaký kluk mu sebral auto z „garáže“, a když Péťa plakal a chtěl ho zpět, protože se bál, že si ho ten kluk odnese domů, tak mu maminka řekla: „Ale Petříku, nebuď lakomý a pěkně chlapečkovi auto na chvilku půjč! Vždyť sis s ním ani nehrál.“ Ale hrál!

Malý lakomec: Lze ho naučit půjčovat hračky?

Náklaďák stál přeci na parkovišti a čekal, až mu Petr udělá silnici! Všechno se zkazilo. Cizí kluk měl najednou Petrovo auto a náramně se bavil, máma toho kluka navíc Péťovi vnutila ošklivý kyblík a hrabičky, které vůbec nechtěl, a s úsměvem tvrdila, že to má za půjčení auta. No nenaštvalo by vás to?!

Nechceme vychovávat lakomce

Pochopitelně vás nechceme nabádat k tomu, abyste ze svého potomka vychovávali malého sobečka, egoistického lakomce a později třeba i držgrešli – to naprosto ne! Jen je někdy užitečné si uvědomit, že děti nevnímají svět tak jako my dospělí a že půjčování hraček pro ně může představovat velký problém. 

Nekoukají do budoucnosti, žijí přítomností, aktuálním okamžikem a hrou, do které jsou zrovna vnořeny. Navíc doba, kdy si děti začínají skutečně hrát s kamarády, spolupracovat, pomáhat si, vědomě si půjčovat věci, vyměňovat je, jednoduše následovat společný cíl hry, má své počátky zhruba okolo třetího roku.

Mladší děti obvykle celý proces zápůjčky a vrácení věci nechápou a úměrně svému naturelu na takové „transakce“ reagují. Ty hlučnější a zarputilejší jsou pak pochopitelně často považovány a označovány za „lakomce“.

ČTĚTE TAKÉ: O hračky se vůbec dělit nemusíš, řekla matka synovi na hřišti. Souhlasíte s ní?

7 možných důvodů, proč nerad půjčuje hračky

I v době, kdy již dítě rozumí principu půjčování věcí, se lze pochopitelně setkat s jedinci se sklony k umanuté „hamižnosti“, jaké k tomu mohou vést důvody? A pozor, vůbec nemusí být negativní!

  • Dítě nechce danou věc nikomu svěřit, protože k ní má silný citový vztah a úplně jednoduše se o ni bojí – ať už stála deset korun nebo tisíc. Daná hračka má pro něj hodnotu dle jeho aktuálního vztahu k ní. Ostatně možná máte podobný citový vztah k nějakým svým osobním drobnostem (a také je možná velmi neochotně půjčujete).
  • Může jít o věc, kterou dítě dostalo nedávno; je pro něj tedy nová, neokoukaná…
  • Existuje i možnost, že má dítě s půjčováním špatné zkušenosti, třeba se mu půjčená věc vrátila ve zuboženém stavu nebo dokonce vůbec!
  • Roli hrají i sourozenecké konstelace. Možná prochází nelehkým obdobím, kdy do rodiny přibyl nový člen, mladší sourozenec, a jeho život je přechodně obrácen naruby a svět, jak ho znal, je v troskách. A tak reaguje bouřlivě na situace, které jen lehce „zavánějí“ tím, že by opět o něco přišel, musel se podělit, uskromnit.
  • Nebo je naopak mladším sourozencem, kterému je vše atraktivní záhy (a často za zády rodičů) okamžitě „zcizeno“, a tak si prostě přehnaně chrání každou drobnost, aby o ni nepřišel.
  • Možná jen napodobuje své rodiče a sourozence – za těch pár let, co je na světě, již jednoduše nasál atmosféru své rodiny, kde jsou všichni na své věci více než „opatrní“. (A pozor, čím jsou děti starší, tím je rodičovský vzor zřetelnější!)
  • A konečně je samozřejmě možné, že je od přírody tak trochu „shánčlivý“, jak říkávaly naše babičky.

Učte děti diplomacii

Jak tedy děti naučit, aby se naprosto přirozeně dělily, nebyly lakomé, ale naopak vstřícné k potřebám druhých? Nejprve takoví musíte být vy sami – a to bývá často nejtěžší.

Určitě se též snažte vcítit do situace dítěte – jak byste se v dané chvíli zachovali vy sami, pokud by po vás někdo chtěl danou věc půjčit? Máte-li jasno, můžete od tohoto poznání odvíjet svou pomoc i radu.

Dítě se též může učit „diplomacii“; například nabídnout kamarádovi zapůjčení jiné věci nebo může zorganizovat nějakou výhodnou výměnu. Některým hodným introvertním dětem („věčným dobráčkům“) dokonce prospěje, když se naučí říkat „ne“ a věc prostě nepůjčí.

Podaří-li se vám vést děti citlivě k tomu, aby se drobné konflikty naučily řešit bez použití agrese a s jistou dávkou diplomacie samy bez vaší asistence, jste na dobré cestě k tomu vychovat příjemného člověka – kamaráda, partnera, spolupracovníka apod.

Máte jasno, jak byste se v dané chvíli zachovali vy?

Ve 3 letech nosí plenu. Jak ho konečně naučit na nočník?
Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?
Tyto hračky už snad nejsou ani k smíchu. Podívejte se na výběr těch nejšílenějších

 

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Batole, Praktické rady, Sourozenci, Mladé dítě, Velký problém, Konflikt, Hra, Sobec, Půjčování, Nelehké období, Transakce, Pískoviště, Ručka, Nešťastný, Malé dítě, Použití, Nový člen, Lakomec, Dobrá cesta, Kyblík, Třetí rok, Máte-li, Dítě starý, Ego

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla

Horoskopy

Beran S náladami protějšku je to jako na houpačce, ale už je to o poznání lepší než přes týden. Snažte se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu