Maminka.czOd těhotenství k porodu

Pupečníková krev

13. 11. 2013
Pupečníková krev
Darovaly jste po porodu pupečníkovou krev nebo jste si ji nechaly uskladnit pro vlastní potřebu? Téma pupečníkové krve je stále ožehavé.

Až donedávna představovala pupečníková krev biologický odpad. Dnes se však už v medicíně hojně využívá, i když se kolem jejích léčebných vlastností stále vedou bouřlivé diskuse. Ale to teď nechme stranou a vezmeme to pěkně od začátku.

V čem je výjimečná

Po narození dítěte zůstává část jeho krve v placentě a pupeční šňůře. Právě této krvi se říká pupečníková krev. Její výjimečnost spočívá v tom, že obsahuje kmenové buňky, jež se už podruhé v organismu člověka nevyskytnou. Tyto buňky se dají zmrazit a později využít na léčbu například při transplantaci kmenových buněk nebo v rámci regenerativní medicíny. Z kmenových buněk pupečníkové krve mohou totiž vyrůst krevní buňky, buňky imunitního systému, ale i jiné typy buněk. A to je něco naprosto výjimečného, co se už nedá opakovat. A právě proto je pupečníková krev tak vzácná.

Co s ní

Pupečníková krev a buňky z ní se v současné medicíně nejčastěji využívají při léčbě leukémie, lymfomů, myelomů, nádorových onemocnění, poruše kvetvorby nebo imunity. Problémem však je, že až 70 % pacientů, kteří potřebují transplantaci krvetvorných kmenových buněk, nemá vhodného dárce ve své rodině, takže je lékaři musejí vyhledávat ve veřejných registrech dárců. A tady přicházíte na řadu vy, maminky, které se můžete do tohoto registru zapojit a pomoci. Pokud se rozhodnete pupečníkovou krev zmrazit pro případnou budoucí potřebu vlastního miminka, také to není špatná cesta.Lékařský výzkum jde dopředu a je dost dobře možné, že děti, které budou mít vlastní pupečníkovou krev, mohou mít v budoucnosti větší šanci na léčbu některých onemocnění.

Rychle a bezbolestně

Odběru pupečníkové krve se nemusíte bát a ani k tomu nepotřebujete žádná speciální vyšetření. Stačí ta, která se v těhotenství běžně dělají. Většina porodnic dnes, samozřejmě po vašem souhlasu a shledání, že není žádné zdravotní riziko, pupečníkovou krev automaticky odebírá. Celý zákrok je bezbolestný a nijak nezatěžuje maminku ani miminko. Zákrok navíc trvá jen chviličku.

Sobě nebo všem

Otázkou však je, zdali tedy krev darujete do obecné banky, nebo si ji ponecháte pro vlastní potřebu. Tady je totiž zásadní rozdíl. Pokud krev darujete k všeobecnému použití, pak nemusíte nic platit a dál se o nic nestaráte. Pokud se však rozhodnete ji uskladnit, pak si už před porodem musíte vybrat banku pupečníkové krve, s níž chcete spolupracovat. Tato služba stojí v řádu desítek tisíc, dle ceníku jednotlivé banky. V jejich registru bude vaše krev uchována jen pro vaši potřebu a vám kdykoli k dispozici. Není však samozřejmě zaručeno, že někdy v budoucnu skutečně přijde vhod. I když vaše dítě nebo jeho sourozenec onemocní, uchované kmenové buňky nemusejí vyhovovat. Je to hra vabank.

Jak se rozhodnete nebo jak jste se už rozhodly? Napište nám své zkušenosti na náš Facebook.

Témata: Od těhotenství k porodu, Tipy a rady porod, Krev, Pupečníková krev, Zdravotní riziko, Váš souhlas, Pupečník, Zásadní rozdíl

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
V Česku našli nový domov, ukrajinští manželé se z vděčnosti stali pěstouny
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Váhy Finální pracovní den bude ze všech nejlepší, protože jste se konečně profesně prosadili a nemyslíte si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslav, Drahoň

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné