[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
O pupečníku se mluví v souvislosti s těhotenstvím. Jeho úloha končí porodem, kdy se miminko nejen pomyslně oddělí od maminky. Pupečníková krev i tkáň jsou přitom unikátním zdrojem různých typů kmenových buněk, které mají schopnost regenerovat a uzdravovat.
„Mám tři děti a o odběru pupečníkové krve jsem uvažovala už před jedenácti lety, kdy se mi narodil nejstarší syn. Když jsem před rokem čekala dceru, byla jsem rozhodnutá, že při porodu si nechám pupečníkovou krev i tkáň odebrat. Z prostudovaných informací jsem byla nadšená! Ovšem jakmile jsem se o tom zmínila před gynekologem, byla jsem nepříjemně překvapená. Z našeho rozhovoru jsem pochopila, že o tématu jsem zřejmě více edukovaná než on,“ sdílí svou zkušenost Lenka Gajdoštíková z Prahy. „Přiznám se, že mojí vinou byl odběr v porodnici ohrožen, protože jsem informaci o plánu odběru nekomunikovala dostatečně dopředu. Nakonec vše proběhlo hladce s velkou pomocí Národního centra pupečníkové krve. Avšak hovor na téma odběru s lékařem i personálem mě opět trochu zaskočil. Z rozhovoru jsem si odnesla závěr, že odběr je pro ně komplikovaná a velmi precizní činnost plus administrativa navíc, na kterou není zaškolený celý personál.“
Lékařka Elena Šťastná ovšem říká, že zájem lékařů a porodních asistentek o odběry pupečníkové krve je značný a že pravidelně organizují pro personál porodnic semináře, kde informují o trendech a výsledcích výzkumu i klinické praxe. Národní centrum pupečníkové krve aktuálně spolupracuje celkem s 31 českými porodnicemi.
Proč je pupečník zázrak
Co je to pupečníková krev?
Cena odběru a uskladnění
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Už mám předplatné. Přihlásit se