Maminka.czNovorozenec

Pupínkové trápení

Objevila jste na pokožce svého miminka flíčky, nažloutlé perličky v obličeji či červené skvrny, které vás vylekaly? Nebojte se, v prvních šesti měsících je kůže kojenců mnohem náchylnější k podráždění či infekcím.
, Časopis Maminka
3. 4. 2010
Pupínkové trápení

Naše Anička měla v prvních třech měsících života na obličeji, hlavě i v podkoleních jamkách a v ohybech vyrážku. Kůže byla suchá, zarudlá, šupinatá a asi i svědila. Paní doktorka nám řekla, že jde o první fázi atopické dermatitidy,“ vypráví šestadvacetiletá Eliška z Jihlavy. Naše babičky tomuto kožnímu onemocnění říkaly „ouročky“. Tato nemoc může vymizet nebo trvat do dvou let a přejít do dětské fáze, kdy se může omezit jen na některé lokality. Vhodnou léčbou jsou koupele a dostatečné promazávání (například Excipial, Lipolatio apod.).

Ovšem to není jediné kožní onemocnění, které může miminkovskou pokožku trápit. Jak říká neonatoložka MUDr. Mária Fedorová, kůže novorozence má své zvláštnosti - je ve srovnání se zralou dospělou kůží více propustná a méně odolná vůči mechanickému podráždění. Všechno, co se na kůži dostane, se vstřebává. „Proto je potřeba dítě co nejvíc chránit před parfémovanými a barvenými kosmetickými přípravky,“ dodává lékařka.

A co všechno tedy můžete na svém novorozeném miminku v prvních měsících spatřit a co vás může i tak trochu vystrašit?

Plenková dermatitida

Asi jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se zarudnutím a zanícením kůže v lokalitě, kde má dítě běžně kůži v kontaktu s plenkou. Vzniká při působení amoniaku a biologicky aktivních látek, které jsou přítomné v moči a ve stolici, na kůži. „Vzhled závisí na osídlení ložisek kvasinkami nebo bakteriální příměsí. K léčbě patří zejména pečlivá hygiena, častá výměna plen, používání kvalitních plenek, které dobře sají, a dostatečné mazání postižených míst ochranným krémem. Pokud je průběh komplikovaný, aplikují se speciální masti s příměsí antimykotik nebo antibiotik,“ říká dr. Fedorová.

Seboroická dermatitida

Patří mezi velmi časté a postihuje převážně vlasatou část hlavičky. Je způsobeno nadprodukcí mazu a příměsí mikroorganismů, kvasinek. Ve kštici se objevují žluté až hnědavé mastné šupiny, které pevně lpí na pokožce. Šupinky se mohou objevit i v očích, na čele nebo kolem nosu. Jak si s nimi poradit? „Vhodné je po zvlhčení olejem šupinky jemně vyčesávat, na postižená místa lze aplikovat Excipial lotion nebo masti s příměsí salicylové kyseliny. Po rozvolnění se šupinky vyčesávají,“ radí lékařka Fedorová. Dětem oblékejte vzdušné oblečení a často jim vyměňujte prádlo. Podle odborníků postihuje zejména potivé děti.

Pokračování článku se dočtete v neděli 4. dubna 2010.

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Vzdušné oblečení, Seboroická dermatitida, Speciální mast
Mohlo by vás zajímat
Dětští hrdinové zachránili život kamarádovi nebo pomohli nemocné sestřenici
Jak vypadá Ježíšek? Co odpovědět na dětské otázky?
Z krve, nebo z moči – který těhotenský test je lepší?
Co upéct druhou adventní neděli? Jablečný chlebíček

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu