Maminka.czNovorozenec

Pupínkové trápení

Objevila jste na pokožce svého miminka flíčky, nažloutlé perličky v obličeji či červené skvrny, které vás vylekaly? Nebojte se, v prvních šesti měsících je kůže kojenců mnohem náchylnější k podráždění či infekcím.
, Časopis Maminka
3. 4. 2010
Pupínkové trápení

Naše Anička měla v prvních třech měsících života na obličeji, hlavě i v podkoleních jamkách a v ohybech vyrážku. Kůže byla suchá, zarudlá, šupinatá a asi i svědila. Paní doktorka nám řekla, že jde o první fázi atopické dermatitidy,“ vypráví šestadvacetiletá Eliška z Jihlavy. Naše babičky tomuto kožnímu onemocnění říkaly „ouročky“. Tato nemoc může vymizet nebo trvat do dvou let a přejít do dětské fáze, kdy se může omezit jen na některé lokality. Vhodnou léčbou jsou koupele a dostatečné promazávání (například Excipial, Lipolatio apod.).

Ovšem to není jediné kožní onemocnění, které může miminkovskou pokožku trápit. Jak říká neonatoložka MUDr. Mária Fedorová, kůže novorozence má své zvláštnosti - je ve srovnání se zralou dospělou kůží více propustná a méně odolná vůči mechanickému podráždění. Všechno, co se na kůži dostane, se vstřebává. „Proto je potřeba dítě co nejvíc chránit před parfémovanými a barvenými kosmetickými přípravky,“ dodává lékařka.

A co všechno tedy můžete na svém novorozeném miminku v prvních měsících spatřit a co vás může i tak trochu vystrašit?

Plenková dermatitida

Asi jedno z nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se zarudnutím a zanícením kůže v lokalitě, kde má dítě běžně kůži v kontaktu s plenkou. Vzniká při působení amoniaku a biologicky aktivních látek, které jsou přítomné v moči a ve stolici, na kůži. „Vzhled závisí na osídlení ložisek kvasinkami nebo bakteriální příměsí. K léčbě patří zejména pečlivá hygiena, častá výměna plen, používání kvalitních plenek, které dobře sají, a dostatečné mazání postižených míst ochranným krémem. Pokud je průběh komplikovaný, aplikují se speciální masti s příměsí antimykotik nebo antibiotik,“ říká dr. Fedorová.

Seboroická dermatitida

Patří mezi velmi časté a postihuje převážně vlasatou část hlavičky. Je způsobeno nadprodukcí mazu a příměsí mikroorganismů, kvasinek. Ve kštici se objevují žluté až hnědavé mastné šupiny, které pevně lpí na pokožce. Šupinky se mohou objevit i v očích, na čele nebo kolem nosu. Jak si s nimi poradit? „Vhodné je po zvlhčení olejem šupinky jemně vyčesávat, na postižená místa lze aplikovat Excipial lotion nebo masti s příměsí salicylové kyseliny. Po rozvolnění se šupinky vyčesávají,“ radí lékařka Fedorová. Dětem oblékejte vzdušné oblečení a často jim vyměňujte prádlo. Podle odborníků postihuje zejména potivé děti.

Pokračování článku se dočtete v neděli 4. dubna 2010.


Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Speciální mast, Seboroická dermatitida, Vzdušné oblečení, Častá výměna

Mohlo by vás zajímat
Hledáte zdravý olej? Vyzkoušejte kanolový
Bylinná napářka vám pomůže před porodem uvolnit porodní cesty
Zítra si nenechte ujít festival Restart s Dietou. Můžete vyhrát i kávovar
Na příznaky chřipky neplatí jen klid a nohy v teple

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu