Maminka.czRodina

Pyramidy nebo mrakodrapy?

Adéla Vaňková 10.  11.  2009
Pyramidy nebo mrakodrapy?
Žhavé sluneční paprsky i v listopadu, obrovské pouště a stejné začáteční písmeno – to mají společné Egypt a Emiráty. Máte-li raději staré památky, pak vítězí Egypt. Za luxusními architektonickými skvosty nejnovější doby jeďte do Dubaje.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Milion kilometrů čtverečních oáz a pouští

Egypt určitě stojí za to navštívit kvůli jedinečným památkám, které nikde jinde na světě nenajdete. Pyramidy, Luxor, Údolí králů, Muzeum v Káhiře… popisovat je by vydalo na knihu a veškeré informace najdete v průvodcích. Názory na cestování do Egypta s malými dětmi jsou však velice kontroverzní. Proto tentokrát začneme nejdříve možnými riziky a negativy před sprchou superlativů opěvujících tuto zemi a její pestrobarevný podmořský svět. Internet přetéká nejrůznějšími diskusemi. Odvážní (nebo raději lehkomyslní?) rodiče si libují, jak zvládli dovolenou v Egyptě či Thajsku i s půlročním miminkem. Druzí oponují tím, že se sami potýkali se střevními problémy, natož riskovat zdraví svých dětí. Názor na to ať si udělá každý sám. Pravda však je, že pokud není moře zrovna nutností například k léčbě ekzémů, nemusí malé miminko podstupovat mnohahodinový let až do Karibiku nebo riskovat střevní potíže (tzv. faraonova pomsta) právě v Egyptě.

Je-li mořská voda lékařem doporučená, svůj léčebný úkol splní i nedaleké řecké pobřeží. Čím menší dítě, tím více hrozí v důsledku průjmů či přehřátí dehydratace a následná hospitalizace v nemocnici. Egypt má kromě státních zdravotnických zařízení i soukromé kliniky a nemocnice. Pokud by se vyskytl nějaký zdravotní problém, jistě vám rádi poradí v hotelové recepci. Služby a prostředí jsou úměrné ceně. Proto se vyplatí při cestování s dětmi uzavřít nejen základní zdravotní pojištění, ale i kvalitní připojištění. V lékárnách se domluvíte bez větších problémů anglicky. Žádné zvláštní očkování mít nemusíte. Vhodné je nejezdit do tří a méně hvězdičkových hotelů, protože zdaleka nedosahují úrovně tříhvězdičkových hotelů, například ve Španělsku. Až se budete rozhodovat, kam přesně se vydáte, vězte, že není v Egyptě jen Hurghada a Sharm el Sheikh. Zkuste něco nového.
Přinášíme vám tipy na zaručené, nově vystavěné a moderní lokality, kde vás žádný hotel nezklame.

Marsa Alam – původně malá rybářská vesnička na západním pobřeží Rudého moře, dnes jedno z nově vznikajících nejmodernějších středisek. Pradávní Egypťané v této oblasti dříve těžili zlato. Svůj turistický boom Marsa Alam teprve očekává, a proto zde vládne klid, panenské písčité pláže a křišťálově čisté moře. Všechny hotely jsou nové a mají vysokou úroveň se službami pro nejnáročnější klienty. Od roku 2001 zde funguje mezinárodní letiště. Nemusíte se sem tedy trmácet z Hurghady vzdálené 210 km severně. Navíc většina památek je odtud mnohem blíž než z jiných letovisek. Kvůli korálovým útesům u některých hotelů je vhodné mít s sebou boty do vody, případně využít ke vstupu do hlubší vody mola (někdy je dlouhé až několik desítek metrů).

Makadi Bay – oblast asi 30 km jižně od Hurghady, která se vyznačuje vysoce komfortními hotely s velkými zelenými zahradami, barevnými korály a tyrkysovým mořem. Celý areál je nově vybudovaný a stále se rozrůstá. Do menšího centra jezdí místní vláček. Najdete tam nepřeberné množství obchodů, směnárnu, lékárnu, internetovou kavárnu a mnoho jiného. Vstupy z písečných pláží do moře jsou velmi pozvolné, pro děti ideální.
Z Makadi Bay i oblasti Marsa Alam je to za starověkými památkami nedaleko do Luxoru a Údolí králů. Vašim ratolestem a bezpochyby i vám udělá určitě radost celodenní výlet do pouště. Džípy vás dopraví do beduínské vesnice, cestou si můžete vyzkoušet plachtění na písečných dunách či projížďku na velbloudech.

Dozvíte se o životě a tradicích beduínů, projedete se na čtyřkolkách a buginách, zatímco menší děti si mohou hrát v tamním dětském koutku nebo obdivovat zvířátka v minizoo. Prohlédnete si hrnčířské muzeum a večer zakončíte večeří při barbecue s egyptskou folklorní show. Jiný z mnoha dalších tipů na výlet, na který jen tak nezapomenete, je plavba ponorkou s prosklenou kabinou. Téměř dvě hodiny se můžete kochat jedním z nejkrásnějších podmořských světů na naší Zemi. Ať už jste ale v Egyptě kdekoli, mějte na paměti, že za všechno Egypťané požadují odměnu, tzv. bakšiš. Když se kupříkladu tamního policisty zeptáte na cestu, ihned mějte připravené drobné. Turisté bývají z takového chování často znechuceni, nicméně se s tím nic nenadělá a k Egyptu to zkrátka patří. Buďte na to připraveni a nenechte si tím kazit společné chvíle dovolené.

Pohádka o černém zlatě

Bílé písečné pláže, celoroční možnost koupání, pořádek, čistota, téměř nulová kriminalita, vysoká úroveň služeb, výhodné nákupy, luxusní stavby a supermoderní architektura – tak by se daly stručně charakterizovat Spojené arabské emiráty (SAE). Hlavním městem je sice Abú Dhabí, turisticky nejzajímavější je však druhý nejbohatší emirát Dubaj. Ještě před půlstoletím bylo na místě jeho hlavního města jen sedm malých rybářských vesniček. Dnes je to nejrychleji se rozvíjející město na světě. Obrovské bohatství Dubaje není jen z těžby „černého zlata“, ale i z obchodu a turistického ruchu. Pro rodiny s dětmi se stává každým rokem oblíbenější destinací. Všude čisté písčité pláže s pozvolným vstupem. Až kýčovitě azurové moře s bohatým podmořským životem a korály.

Nehrozí zde velké vlny ani mořští ježci. O bezpečnost dbají pobřežní hlídky a o čistotu pláží zase všichni hoteliéři. Sladkovodní bazény u každého hotelu jsou zde samozřejmostí.
Bohatí šejkové jako by už nevěděli, kam investovat. Najdete zde nejluxusnější sedmihvězdičkový hotel světa Burj Al Arab. Je vystavěn na umělém ostrůvku v moři a spojen s pevninou mostem. Tvarem připomíná arabskou plachetnici. Ve výšce 211 metrů se nalézá přistávací plocha pro vrtulníky. Unikátní je podmořská restaurace. Dalšími originálními stavbami jsou uměle vybudované ostrovy. Jsou vidět až z vesmíru a říká se jim osmý div světa. Umělé ostrovy ve tvaru palmy jsou zatím v různé fázi výstavby. Kromě luxusních apartmánů, vil a hotelů na nich budou nákupní střediska, mešity či vodní park.

Dalším dubajským nej je stavba nejvyšší budovy světa – Burj Dubai. V současné době dosahuje budova do výše přes 800 metrů. Zatím však není známa její definitivní výška. Zachce-li se vám v horkém Dubaji lyžování, nic zde není problém. Nejdelší krytou lyžařskou sjezdovkou na světě, která je zasněžována pravým sněhem, najdete v obchodním středisku Dubai Mall. Zatímco tatínkové budou dovádět s dětičkami na svahu, vy si můžete užívat výhodných nákupů ve více než 1200 obchodech. Dokončuje se též stavba prvního podmořského hotelu na světě, který ponese jméno Hydropolis. Ve výčtu originálních architektonických nápadů bychom mohli dlouho pokračovat. Nemluvě o budoucích plánech… Na ploše 27 000 hektarů zde vznikne obrovský Dětský svět. Snahou je vytvořit „město fantazie“ a vzbudit v lidech iluzi budoucnosti.

Začala se stavět trojice ekologických budov. Tři samostatné věže budou propojeny skleněnými mosty. Stín a chlazení poskytnou zavěšené zahrady. Na jednom z dubajských mrakodrapů bude i největší televize světa, velká jako třiatřicetipatrový dům. Ve výčtu supermoderních staveb, které již stojí či v budoucnu stát budou, by se dalo pokračovat.
Užijte si v Dubaji i trochu adrenalinu a vyrazte na výlet terénním autem s řidičem do pouště. Každá hotelová recepce vám vůz zařídí, bez problémů se domluvíte anglicky. V poušti se nechte zavézt na některou z farem, kde se chovají závodní velbloudi. Jejich bohatí majitelé si tato zvířata cení milionovými částkami. Mnozí šejkové si nechávají pro velbloudy vozit měkkou podestýlku či potravu až z Nového Zélandu. Rozhodně se tedy nenechte zmást, že všechny arabské země jsou nebezpečné. Dubaj je jedno z nejbezpečnějších míst na světě.
Přesvědčte se sami.


EGYPT

  • Vízum do Egypta vám zařídí buď cestovní kancelář, nebo si ho můžete zakoupit až v Egyptě na letišti (za 15 dolarů). Děti s vlastním pasem musí mít vízum také, nikoli však děti zapsané v pase rodičů.
  • Očkování ani antimalarika nejsou v případě cestování do turistických oblastí nutné.
  • Kvůli střevním potížím pijte pouze balenou vodu (používejte raději i pro čištění zubů), nedávejte si nápoje s ledem a dbejte na to, aby se vaše děti nenapily například vody ze sprchy.

Spojené Arabské Emiráty

  • Vízum zařídí cestovní kancelář. Budete však potřebovat ofocenou barevnou kopii pasu a jednu fotografii. Děti do 15 let zapsané v pase rodičů vízum nepotřebují. V tomto případě je nutná ještě fotografie dítěte a barevná kopie stránky v pase, kde je dítě zapsáno.
  • Očkování není nutné. Cestuje-li dítě do 18 let s prarodiči nebo jinými osobami, je třeba dodat společně s vízovými dokumenty i podepsané prohlášení jednoho z rodičů, že s danými osobami může cestovat. Souhlas je nutný v angličtině a musí být přiložena kopie rodného listu.
Témata: Časopis Maminka, Rodina, Dubaj, Hurghada, Západní pobřeží, Mrakodrap, Luxor, Recepce, Půlstoletí, Abú Dhabi, Burj Al Arab, Celý areál, Plachtění, Duna, Barbecue, Rudé moře, Podmořský svět, Luxusní apartmá, Mrak, Vysoká úroveň, Spojené arabské emiráty, Výhodný nákup