Maminka.czBatole

Rady, jak přežít první období vzdoru u dětí

10. 9. 2014
Rady, jak přežít první období vzdoru u dětí
Říká se, že první vzdorovité období nastává u dětí již kolem druhého roku věku (u někoho ovšem ještě dříve) a přetrvává… no klidně až do pozdních tří. Snad vám ho tímto článkem alespoň trochu ulehčíme.

Pokud se právě nacházíte v plném rozmachu těchto let, je tenhle článek určen především vám, protože stejně jako spousta rodičů před vámi a spousta po vás se asi nestačíte divit, kam se podělo to vaše roztomilé usměvavé hodné miminko? A pokud jsou tyto roky teprve před vámi, čtěte stejně. Uteče to jako voda.

Ne, ne, ne!

Je úplně normální, že si nevíte rady. Mysleli jste si, že výchova vašeho potomka je (vám) zcela jasná. Že stačí říct párkrát nenene, odvést pozornost a hotovo. Jenže vaše „miminko“ se tohle slovíčko záhy naučilo taky a začalo ho používat proti vám. Prosím sesbírej si ty pastelky. Ne! Neházej tím balonem v obýváku. Ne! Už musíme jít, pojď se obout. Ne! Ne! Ne!

Doma si s tím ještě nějak poradíte (většinou kapitulujete), ale na návštěvě, u kamarádky, u prarodičů či třeba na ulici před zraky kolemjdoucích to prostě nedáváte. Dítě řve, vzteká se, plácá vás ručičkou či si prostě (relativně v tichosti) postaví hlavu a nehnete s ním. Vám zákonitě tečou nervy, nejradši byste ho násilím odtáhla, popadla, oblékla, sebrala mu balon… ale tušíte, že byste si tím vůbec nepomohla.

Výchova dle Naomi Aldort: Nemanipulujte dětmi. Proto je nemáte

Není to boj, ani pomsta

V těchto vypjatých okamžicích je úplně jedno, kolik je vašemu dítěti právě let - jestli je to ještě „němé“ batole nebo třeba chodí už do školky. Nejdůležitější a zároveň nejtěžší je uvědomit si, že to není boj vy versus vaše dítě. Ač to může být těžké pochopit, dítě nezlobí naschvál, aby nás tím vytrestalo či se pomstilo.

Vzteká se a vynucuje si věci prostě proto, že je tak chce, případně nechce. Chce si zrovna házet balonem v obýváku. Nechce se jít obouvat. Rozsypalo pastelky, protože se mu něco nelíbilo a teď se mu nechce je sbírat.

VIDEO: Vztekajícímu dítěti dejte najevo, kdo je tady šéf

Co s tím?

Podle psycholožky Evy Labusové je tohle období důležité pro formování osobnosti dítěte a jeho pozdější učení se samostatnosti a víry ve vlastní úsudek. Obecně doporučuje laskavý přístup. Mnoho rodičů (a nelze se jim leckdy divit) reaguje na záchvaty vzteku svého potomka, či na jeho věčné omlouvání a negování věcí, stejným chováním – tedy vztekem, prosazování svého názoru či své vůle. To se ovšem samozřejmě nikdy s dobrým přijetím nesetká.

„Tam, kde to alespoň trochu jde, vyjděte svému potomkovi vstříc či mu dejte na výběr,“ radí psycholožka. „Zároveň ale důsledně vymezujte hranice v oblastech, kde mu chcete vštípit určité postoje či chování.“ Takže tedy: vysvětlujte, buďte trpěliví, nenechte se vytočit, dejte svému dítěti najevo, že se vám to nelíbí, ale snažte se nezvyšovat hlas. A když už nebudete vědět co, v tichosti nejdřív napočítejte do deseti a pak… pak to zkuste zase od začátku.

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Chování a vztahy, Slovíčko, Období, Vzdor, Naomi Aldort, Laskavý přístup, Řád, Jak

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se

Horoskopy

Ryby Kariérní růst je naprosto senzační, a to zejména pro povolání, jako jsou módní obchodníci, klenotníci…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Hedvika, Heda, Despina

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu