Maminka.czNovorozenec

Rady, jak správně uspávat novorozence

16. 12. 2014
Rady, jak správně uspávat novorozence
Mnoho novopečených rodičů řeší problémy se spaním dítěte. Miminko třeba usne, ale po krátké době se probudí, začne plakat a jeho pláč se protáhne na dlouhé hodiny. Výsledkem je nevyspalá a nervózní matka a mnohdy i otec, napětí v rodině a nespokojenost na všech stranách.

Pokud toto nastane, následuje ze strany rodičů celá řada aktivit, jejichž smyslem je dítěti vytvořit co nejlepší podmínky ke spánku. Jenže v mnoha případech rodiče zajdou do extrémů, které se jim vymstí. „Velká část rodičů si za probdělé noci může sama. Matky dělají velmi často chybu v tom, že dítě uspávají během kojení. To je první základ neúspěchu. Dítě by mělo rozlišovat mezi tím, zda je kojené, tedy jí a je bdělé, a mezi tím, zda má spát. Spojování obou aktivit může zpočátku matce vyhovovat, ale velmi rychle dojde k tomu, že dítě má prso místo dudlíku a odmítá bez něj spát. Další chybou je vytváření všelijakých uspávacích rituálů, na něž si dítě rychle zvykne, a vyžaduje je,“ vysvětluje dětská neuroložka docentka MUDr. Iva Příhodová ze spánkové laboratoře Neurologické kliniky VFN v Praze.

Vyvarujte se spánkových rituálů

Fantazie rodičů je v tomto směru bezbřehá. „Rodiče dítě uspávají při naprostém tichu, při tlumeném světle, kdy ho chovají a tiše mu broukají, ale také na gymnastickém míči, kterým rytmicky pohupují, v kočárku, se kterým přejíždějí dveřní práh v pokoji, aby dítě lépe spalo, tak mu fénují bříško, houpou ho na houpačce, matky děti uspávají na svém břiše a podobně. Pokud toto zavedou, není divu, že dítě odmítá usnout jinak,“ popisuje příběhy ze své praxe lékařka.

Základem pochopení většiny příčin potíží se spaním u malých dětí, je spánkový cyklus.Ten je rozdělen u každého člověka na několik fází. „Dítě usíná lehkým spánkem, který přechází do fáze hlubšího povrchního spánku, tyto fáze jsou v nonREM spánku, kdy se nám zadají jen málo výrazné sny. Poté přichází hluboký spánek a REM spánek, kdy dochází k uvolnění svalů, v této fázi máme výrazné barevné sny. Když cyklus skončí, nastupují krátká probuzení, o těch nevíme, nepamatujeme si je. Důležité však je, že v této chvíli mozek rychle zmapuje celé okolí a právě v tom je ta potíž,“ říká lékařka.

Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
 

Pokud mozek v této chvíli zjistí nedostatek, v tomto případě to, že chybí onen rituál, nebo prso matky, dítě se probudí do bdělé fáze a začne být plačtivé. „Dítěti v tu chvíli chybí něco ke spokojenosti a to něco začne vyžadovat pláčem. Rodiče rychle zahájí uspávací rituál ve snaze dítě utišit a uspat a dostávají se tak do uzavřeného kruhu, ze kterého sami nemohou ven,“ dodává lékařka.

Aby miminko dobře spalo

Základem úspěchu je vytvoření správných podmínek pro klidný spánek:  

  • Neuspávat během kojení. „Dítě má být nakrmeno a pak uloženo ke spánku. Spinkat by mělo na jednom místě, samozřejmě pokud rodina zrovna není na cestách," radí lékařka. 
  • Pokoj, kde spí, by měl být tichý a dobře vyvětraný.
  • Mělo by spát bez rozsvíceného světla a bez přítomnosti rodičů, to proto, aby vždy při nočních probuzeních nevyžadovalo jejich přítomnost a dokázalo usnout samo.

Pokud dítě nemá hlad, žízeň, je po všech stánkách zaopatřeno a nic ho nebolí, nemělo by mít problém s usnutím. Předpoklad ale je, že je na tento režim od narození zvyklé. „První půl rok se rytmus spánku dítěte řídí zejména rytmem kojení. Poté si začne vytvářet rytmus spaní, který se soustředí na delší noční úseky. Snahou rodičů by mělo být vytvořit režim, na základě kterého dítě pozná, že přišel čas na delší spánek, že je večer a čas spát,“ popisuje lékařka.

10 hlavních zásad pro správný spánek kojence

Velký problém nastává v rodinách, kde dítě rodiče na něco navyknou a následně chtějí pravidla usínání měnit. „V těchto případech se rodiče musejí překlenout přes období, kdy dítě pláčem a křikem vyžaduje to, na co bylo zvyklé. Není to snadné a mnohdy je potřeba, aby do procesu vstoupil i psycholog. Určitě je snazší dítěti žádný rituál nevytvářet, než ho pak od zavedeného režimu odnaučovat,“ radí lékařka.

Mám doma nespavce

Jsou ale i děti, které rodiči nebyly vedeny k žádnému zlozvyku, a přesto nechtějí spát. „I to se stává. V tomto případě bývá na vině spánková porucha, nebo malá potřeba spánku a rodičům nezbývá, nic jiného, než toto náročné období překlenout. Hůře také spí děti, u nichž jsou později patrny příznaky hyperaktivity a nepozornosti. Poučení o spánkovém režimu dítěte má matce poskytnout dětský lékař v rámci pravidelných kontrol, stejně tak jako základní rady k řešení těchto potíží,“ uzavírá lékařka.  

Harry Potter - Materidouska
Témata: Děti, Novorozenec, Kojenec, Miminko, Náročné období, Hluboký spánek, Stánek, Řád, Celé okolí, Spánkový cyklus, Jak

Mohlo by vás zajímat
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu

Horoskopy

Býk Neděle bude jako vyšitá. Pokud se vám podaří přesvědčit partnera, tak vyrazíte na vánoční trhy a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné