Maminka.czZdraví

Rady, jak zamezit kazivosti prvních dětských zoubků

Barbora Neubergerová 4.  7.  2014
Rady, jak zamezit kazivosti prvních dětských zoubků
Prořezávání prvních zoubků je pro většinu maminek velká událost. V některých rodinách stále platí, že kdo najde první zub, dostane na nové šaty. I proto jsou maminky nedočkavé a v době kolem půl roku svým dětem pusinku pečlivě prohlížejí.

To, že přišel čas prořezání prvních zoubků, většina maminek pozná podle toho, že dítě více sliní, často si sahá do pusinky a kouše tvrdší věci, například gumové hračky, čímž si dásně masíruje a mechanicky si tak ulevuje od tlaku v nich. U mnoha dětí je navíc prořezávání spojeno s pláčem, někdy i se zvýšením teploty a nespavostí. „V těchto případech přinese úlevu chlazení dásní kousátky nebo masírování dásní gely určenými přímo na bolavé dětské dásně. Pokud prořezávání doprovází zvýšená teplota, je možné dle uvedeného dávkování dítěti podat léky s obsahem účinných látek paracetamol, nebo ibuprofen,“ poradil Viktor Kolařík, stomatolog kliniky Elite Dental.

První jdou ven dolní jedničky

Jako první se prořezávají spodní řezáky, označované jako dolní jedničky. Čas jejich prořezání je individuální, nejčastěji se však první zoubek objeví kolem šestého měsíce věku dítěte. „Druhý zub by se měl prořezat do dvanácti měsíců věku. Do dvou a půl let by měly být prořezané všechny zoubky dočasného chrupu. Pokud se tak nestane, je vhodné, aby rodiče vyhledali stomatologa a ten zjistil důvod, proč k prořezání nedošlo,“ doplnil lékař.

Potíže s prořezáním zubů by však neměly být prvním důvodem k návštěvě stomatologie. Ta by se měla odehrát poté, co se ukáže první zoubek, případně do roku věku dítěte. „První návštěva stomatologie by měla mít jakousi seznamovací úlohu. Jejím smyslem je seznámit dítě s prostředím stomatologické ordinace a s tím, že se mu neznámý člověk bude dívat do úst. Během návštěvy zároveň lékař rodiče poučí o ústní hygieně a péči o první zuby,“ upozornil Kolařík.

Zoubky lze ošetřit proti kazivosti

Nejčastějším onemocněním zubů je kazivost. Nevyhýbá se ani mléčným zubům a stejně tak jako u stálého chrupu, je problémem zejména zadních zubů, které mají na kousacích ploškách hrbolky a rýhy, ve kterých se snadno uchycuje zubní plak s kazotvornými bakteriemi.

Určitě si přečtěte: I vyražený zub lze zachránit! Víte jak?

Základní prevencí zubního kazu je dostatečná ústní hygiena a správná životospráva s dostatečným přísunem minerálních látek, zejména vápníku a fluoru a minimálním obsahem cukrů. Vedle toho je však možné zuby před kazivostí ochránit tzv. pečetěním fisur. „Během tohoto výkonu je u postranních a zadních zubů, které jsou svým tvarem ke kazivosti nejnáchylnější, možné zubní rýhy preventivně ošetřit látkou bránící průniku kazotvorných bakterií k zubu,“ vysvětlil lékař.

K pečetění fisur by mělo dojít co nejdříve po prořezání zubů, v době kdy kazivostí ještě nebyly zasaženy. Pokud dojde k pečetění fisur, je vhodné, aby rodiče pravidelně kontrolovali stav zubů a ověřovali, zda výplň pevně drží na svém místě. Dojde-li k jejímu vypadnutí, je dobré výkon zopakovat.

Témata: Zdraví, Kaz, První zoubek, Jak, Řád, Ústní hygiena, Zubní plak, První zub, Nejčastější onemocnění, Minimální obsah, Vyražený zub, Mléčné zuby, Správná životospráva, První návštěva, Druhý zub, Řezák
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tyhle hračky by Ježíšek nosit neměl. Tady je výběr těch opravdu šílených, pobavíte se!
redakce
Hračky pro děti
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky