Maminka.czZdraví

Rady, jak zamezit kazivosti prvních dětských zoubků

Barbora Neubergerová 4.  7.  2014
Rady, jak zamezit kazivosti prvních dětských zoubků
Prořezávání prvních zoubků je pro většinu maminek velká událost. V některých rodinách stále platí, že kdo najde první zub, dostane na nové šaty. I proto jsou maminky nedočkavé a v době kolem půl roku svým dětem pusinku pečlivě prohlížejí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

To, že přišel čas prořezání prvních zoubků, většina maminek pozná podle toho, že dítě více sliní, často si sahá do pusinky a kouše tvrdší věci, například gumové hračky, čímž si dásně masíruje a mechanicky si tak ulevuje od tlaku v nich. U mnoha dětí je navíc prořezávání spojeno s pláčem, někdy i se zvýšením teploty a nespavostí. „V těchto případech přinese úlevu chlazení dásní kousátky nebo masírování dásní gely určenými přímo na bolavé dětské dásně. Pokud prořezávání doprovází zvýšená teplota, je možné dle uvedeného dávkování dítěti podat léky s obsahem účinných látek paracetamol, nebo ibuprofen,“ poradil Viktor Kolařík, stomatolog kliniky Elite Dental.

První jdou ven dolní jedničky

Jako první se prořezávají spodní řezáky, označované jako dolní jedničky. Čas jejich prořezání je individuální, nejčastěji se však první zoubek objeví kolem šestého měsíce věku dítěte. „Druhý zub by se měl prořezat do dvanácti měsíců věku. Do dvou a půl let by měly být prořezané všechny zoubky dočasného chrupu. Pokud se tak nestane, je vhodné, aby rodiče vyhledali stomatologa a ten zjistil důvod, proč k prořezání nedošlo,“ doplnil lékař.

Potíže s prořezáním zubů by však neměly být prvním důvodem k návštěvě stomatologie. Ta by se měla odehrát poté, co se ukáže první zoubek, případně do roku věku dítěte. „První návštěva stomatologie by měla mít jakousi seznamovací úlohu. Jejím smyslem je seznámit dítě s prostředím stomatologické ordinace a s tím, že se mu neznámý člověk bude dívat do úst. Během návštěvy zároveň lékař rodiče poučí o ústní hygieně a péči o první zuby,“ upozornil Kolařík.

Zoubky lze ošetřit proti kazivosti

Nejčastějším onemocněním zubů je kazivost. Nevyhýbá se ani mléčným zubům a stejně tak jako u stálého chrupu, je problémem zejména zadních zubů, které mají na kousacích ploškách hrbolky a rýhy, ve kterých se snadno uchycuje zubní plak s kazotvornými bakteriemi.

Určitě si přečtěte: I vyražený zub lze zachránit! Víte jak?

Základní prevencí zubního kazu je dostatečná ústní hygiena a správná životospráva s dostatečným přísunem minerálních látek, zejména vápníku a fluoru a minimálním obsahem cukrů. Vedle toho je však možné zuby před kazivostí ochránit tzv. pečetěním fisur. „Během tohoto výkonu je u postranních a zadních zubů, které jsou svým tvarem ke kazivosti nejnáchylnější, možné zubní rýhy preventivně ošetřit látkou bránící průniku kazotvorných bakterií k zubu,“ vysvětlil lékař.

K pečetění fisur by mělo dojít co nejdříve po prořezání zubů, v době kdy kazivostí ještě nebyly zasaženy. Pokud dojde k pečetění fisur, je vhodné, aby rodiče pravidelně kontrolovali stav zubů a ověřovali, zda výplň pevně drží na svém místě. Dojde-li k jejímu vypadnutí, je dobré výkon zopakovat.

Témata: Zdraví, Kaz, Správná životospráva, První zoubek, První návštěva, Nejčastější onemocnění, Vyražený zub, Jak, První zub, Mléčné zuby, Minimální obsah, Řád, Řezák, Druhý zub, Zubní plak, Ústní hygiena, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Nejčastěji na Instagramu řeším rozdíly mezi vulvou a vaginou. To je velké téma, říká gynekoložka Kamila Žižková
Procházková SimonaNovák Matějková Markéta
Maminka roku 2022
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Vysedávají děti denně nad tabletem nebo u televize? Zarazte to, hrozí jim cukrovka
Procházková Simona
Zdraví
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Lékaři mu nedávali šanci na přežití. Měli jsme pro něj i rakev, ale náš bojovník všem vytřel zrak, říká o svém synovi jeho máma
Mrázková Dita
Děti a nemoci